Výdělky u žen rostou po krizi pomaleji než u mužů, ukazuje statistika

ČTK ČTK
7. 3. 2016 16:24
Z informačního systému ministerstva práce vyplývá, že medián hrubé mzdy je u mužů o 12 až 20 procent vyšší než u žen. Jedním z důvodů je to, že ženy často pracují v profesích a oborech s nižšími mzdami jako zdravotnictví a školství. Nižší výdělek se promítá i do důchodu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Praha - Výdělky žen v soukromém i ve veřejném sektoru rostou po krizi pomaleji než příjmy mužů. Medián hrubé mzdy, na který dosáhne polovina lidí, je v podnikatelské sféře u žen o pětinu nižší než u mužů. Ve státní a veřejné sféře činí rozdíl mediánu platů žen a mužů zhruba 12 procent. Vyplývá to z údajů informačního systému ministerstva práce o průměrném výdělku za poslední roky.

"Hrubé měsíční mzdy rostly rychleji mužům než ženám. Úroveň mezd žen je dlouhodobě nižší než úroveň mezd mužů," uvádí ministerstvo práce k údajům za první loňské pololetí. Stejně hodnotí i situaci v platové sféře a také předchozí roky.

Loni v prvním půlroce mediánová hrubá mzda žen činila 19 374 korun. Meziročně se tak zvedla o 2,4 procenta. Medián mužů proti stejnému období předchozího roku vzrostl o 3,3 procenta na 24 576 korun. Mediánový výdělek se lišil o víc než pětinu.

Také ve státní a veřejné sféře rostly platy mužům víc než ženám. Medián hrubého platu žen se loni v prvním pololetí zvedl o 3,8 procenta na 24 405 korun, mužů o 4,9 procenta na 27 844 korun. Rozdíl dosahoval 12,4 procenta.

V podnikatelské sféře mužům rostl medián mzdy víc než ženám tři roky po sobě, tedy od roku 2013. V předchozích dvou letech měly vyšší růst ženy, ale ne výrazně. Ve veřejném sektoru měly ženy nižší zvýšení platů v posledních dvou letech, v předchozích třech letech se jim výdělek zvedal víc než mužům. Ti ale i tak vydělávají víc, medián se liší stále o víc než 12 procent.

V roce 2014 si muži přilepšili víc než ženy. Medián mezd se jim v podnikatelské sféře zvedl o 2,8 procenta a ženám o 2,1 procenta, medián platů ve veřejném sektoru jim rostl o 3,9 procenta a ženám o tři procenta.

Jedním z důvodů nižšího výdělku žen je to, že často pracují v profesích a oborech s nižšími mzdami jako zdravotnictví a školství. Bývají také většinou na nižších postech. Ale i za stejnou práci dostávají často méně než jejich mužští kolegové. Další příčinou menší odměny je péče o děti, starší členy rodiny a domácnost.

Analýza společnosti Gender Studies ukázala, že propast mezi příjmy žen a mužů se s vyššími pozicemi a vyšším vzděláním ještě zvětšuje. Zatímco ženy s maturitou si vydělají v průměru o pětinu méně než stejně vzdělaní muži, vysokoškolačky dostávají průměrně o 30 procent méně než vysokoškoláci. Na vedoucích pozicích se průměrné výdělky liší zhruba o 27 procent.

Nižší výdělek se promítá i do důchodu. Ženy pak mají také nižší penze. Podle údajů České správy sociálního zabezpečení na konci roku 2014 průměrný starobní důchod muže činil 12 259 korun měsíčně, žena měla 10 050 korun. Pobírala tak skoro o pětinu méně.

K platovým rozdílům žen a mužů se chce vyjádřit ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) na tiskové konferenci. Pořádá ji v úterý 8. března na Mezinárodní den žen. Před dvěma lety krátce po nástupu do ministerské funkce se zmínila o tom, že ve svém resortu provede audit odměňování. Výsledky chtěla mít do několika měsíců, zatím je nezveřejnila.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených z USA

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených ze Spojených států. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo financí, podrobnosti ani konkrétní množství ale podle agentury Reuters nesdělilo. Osvobození od cel se bude přiznávat na základě žádostí jednotlivých firem. Peking zavedl 25procentní cla na americkou sóju a vepřové loni v červenci jako odvetné opatření za cla, která předtím na jeho zboží uvalil Washington.

Krok čínské vlády přichází uprostřed americko-čínských jednání o první fázi obchodní dohody nebo o přechodné obchodní dohodě, která by měla zmírnit obchodní válku mezi oběma největšími ekonomikami světa. Obchodní válka trvá už 17 měsíců a zrušení cel zavedených za jejího trvání představuje klíčový bod jednání.

Rozhodnutí čínské vlády je dobrou zprávou pro americké zemědělce, kteří tvoří klíčovou voličskou skupinu prezidenta Donalda Trumpa i Republikánské strany. 

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Austrálii sužují lesní požáry, ohrožují největší město Sydney

Severně od australského města Sydney hasiči bojují s rozsáhlými požáry. Ve státě Nový Jižní Wales v minulých týdnech napočítali podle stanice BBC až 100 ohnisek, ve čtvrtek vzhledem k nepříznivému počasí požáry zesílily. Největší australské město Sydney zahalil hustý dým. Od října přišlo v zemi kvůli ohňům o život šest lidí a zničeno bylo na 700 domů.

Hoří také ve státech Viktorie, Jižní Austrálie a Queensland. Agentura Reuters uvedla, že na východě země je 150 ohnisek, ale teď se hasiči zaměřili na osm ohňů, jež ohrožují pětimilionové Sydney. "Jsou velmi silné a očekává se, že se budou šířit na východ, bohužel k více osídleným místům, vesnicím a k izolovaným obydlím," řekl Shane Fitzsimmons z místní hasičské služby.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sedm lidí zemřelo při explozi v čínské továrně na pyrotechniku

Sedm lidí zemřelo a 13 dalších bylo raněno při explozi v továrně na zábavní pyrotechniku v centrální čínské provincii Chu-nan. Informovala o tom dnes agentura AP.

Správa města Liou-jang uvedla, že výbuch nastal ve středu ráno a že výroba byla nelegální. Tým sestavený k vyšetření neštěstí vyslýchá zadržené manažery podniku. Ve čtvrtek byla ve městě pozastavena výroba veškeré zábavní pyrotechniky.

Podobné incidenty nejsou v Číně výjimkou. Přibývá jich zejména před oslavami nového lunárního roku, které nadcházející rok připadají na 25. ledna.

Další zprávy