Na rozjezd ordinace v odlehlých regionech dá ministerstvo praktikům až půl milionu korun

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 2. 2016 17:18
Až 250 tisíc poskytne ministerstvo zdravotnictví praktickým lékařům na vybavení ordinace, kterou se rozhodnou otevřít v některém z odlehlých regionů. Stejnou částku pak budou moci dostat na plat sestry. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček plánuje rozdat celkem pět milionů korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) plánuje rozdat pět milionů korun praktickým lékařům, kteří se rozhodnou otevřít si praxi v některém z odlehlých regionů. Až 250 tisíc pro každého lékaře je určeno na vybavení ordinace, stejnou částku by mohli praktici získat na plat sestry.

Němeček oznámil svůj záměr po úterní schůzce s předsedou Svazu měst a obcí ČR Františkem Luklem. Ministerstvo je připraveno dát pět milionů korun, a to lékařům i obcím.

Dotační program v úterý schválila porada vedení ministerstva a byl rozeslán k připomínkám, uvedl ministr. Předpokládá, že první výzvy k přihlášení do programu by byly už v dubnu, maximálně začátkem května. Lukl doplnil, že obce podpoří začínající lékaře například poskytnutím prostor pro ordinaci či nákupem zimních pneumatik v horských oblastech.

Němeček řekl, že podpora bude směřovat k praktickým lékařům pro dospělé a praktickým lékařům pro děti a dorost. Bude-li zájem větší, poskytne ministerstvo víc peněz. Ukáže-li se, že je třeba finančně podpořit vznik praxí i jiných lékařských odborností, měl by se program rozšířit i na ně.

Dotace maximálně 70 procent

Podpora se týká hlavně praxí v příhraničních a horských oblastech, kde je lékařů nedostatek. Získat ji mohou tam, kde alespoň jednou bylo vypsáno neúspěšně výběrové řízení. Obrátit se na ministerstvo mohou lékaři, kteří by v těchto oblastech chtěli praxi provozovat. Dotacemůže pokrýt maximálně 70 procent celkových nákladů na zřízení praxe a maximálně 50 procent na plat sestry v prvním roce rozjezdu praxe.

Ve spolupráci se Svazem měst a obcí, kraji a sdruženími praktických lékařů pro děti a dorost i pro dospělé hodlá ministerstvo upřesnit oblasti, kde je pomoc nejnaléhavější. Podle ministra půjde o pilotní, rozjezdový projekt, který je možno dále upravovat.

Ministr připomněl, že pro dostupnost primární péče je už v letošní úhradové vyhlášce navýšení úhrad od zdravotních pojišťoven až o 30 procent tam, kde dvakrát bylo neúspěšné výběrové řízení. Zdravotní pojišťovny by už neměly uzavírat smlouvy s dalšími praxemi ve velkých aglomeracích, jako jsou Praha či Brno, kde je dostatek praktických lékařů. Smlouvy by jim naopak měly nabízet v regionech, kde jsou další lékaři potřeba.

"Pro stabilizaci sítě primární péče, kam se vedle praktických lékařů řadí i ambulantní gynekologové, začne Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra dávat smlouvy na dobu neurčitou. Trvalé smlouvy nabídla loni ambulantním specialistům," řekla v pondělí mluvčí největší zaměstnanecké pojišťovny s více než 1,2 milionu pojištěnců Hana Kadečková.

Podle mluvčího Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřicha Tichého ale nejsou smlouvy na dobu neurčitou z pohledu největší pojišťovny s 5,9 milionu pojištěnců ničím novým. Praktickým lékařům pro děti, dorost i dospělé je VZP dává od roku 2008. Gynekologové a všichni ambulantní specialisté mají smlouvy na dobu neurčitou od loňska, řekl Tichý.

Praktičtí lékaři mají od zdravotní pojišťovny placený paušál za každého pacienta a k tomu úhrady za jednotlivé výkony. Průměrná ordinace lékaře pro dospělé si za rok vydělá kolem dvou milionů korun, bonifikace by tak znamenala zvýšení příjmu o 600 tisíc korun ročně. U praktických lékařů pro děti a dorost by měla bonifikace činit asi 550 tisíc korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Junosť Minsk obhájil titul v běloruské hokejové lize

Hokejisté týmu Junosť Minsk obhájili titul v běloruské lize a získali právo účasti v nadcházejícím ročníku Ligy mistrů. V pátém finále zdolali doma Salihorsk 3:2 v prodloužení a ovládli sérii 4:1 na zápasy. Běloruská liga jako jediná z hokejových soutěží pokračovala i při současné pandemii koronaviru.

O zisku devátého titulu v historii pro Junosť rozhodl v čase 67:54 obránce Vladislav Jerjomenko. Obhájce titulu tak navázal na triumfy i z let 2004 až 2006, 2009 až 2011 a 2016. Junosť zaplnila poslední volné místo v Lize mistrů po ročník 2020/21, kde budou startovat i tři české kluby - Liberec, Třinec a Sparta.

Přehled účastníků hokejové Ligy mistrů pro ročník 2020/21:

Frölunda, Lulea, Färjestad, Rögle, Skelleftea (všechny Švédsko), Curych, Zug, Davos, Ženeva, Biel-Bienne (všechny Švýcarsko), Kärpät Oulu, Lukko Rauma, Tappara Tampere, Ilves Tampere (všechny Finsko), EHC Mnichov, Mannheim, Straubing, Eisbären Berlín (všechny Německo), Bílí Tygři Liberec, Oceláři Třinec, Sparta Praha (všechny ČR), Salcburk, Bolzano, Vídeň (všechny EBEL), Aalborg (Dánsko), Banská Bystrica (Slovensko), Cardiff (Velká Británie), Grenoble (Francie), Stavanger (Norsko), Tychy (Polsko), Junosť Minsk (Bělorusko), SönderjyskE (vítěz Kontinentálního poháru).

Zdroj: ČTK
Další zprávy