Prodělal jsem zdravotní příhodu, řekl odcházející náměstek. Odmítl, že skončil po kritice Babiše

Radek Nohl ČTK Radek Nohl, ČTK
Aktualizováno 8. 3. 2016 15:13
Primář Nemocnice Na Homolce Josef Vymazal se prvně vyjádřil k důvodům svého odchodu z ministerstva zdravotnictví. Vymazal deníku Aktuálně.cz řekl, že musel rezignovat kvůli svému zdravotnímu stavu. Před několika týdny prodělal zdravotní příhodu a jeho ošetřující lékaři mu doporučili, aby zvolnil a změnil životní styl. Zároveň odmítl, že by skončil kvůli přípravě tendru na leteckou záchrannou službu, za který zodpovídal a který v poslední době hlasitě kritizuje ministr financí Andrej Babiš. Jeho hnutí Vymazala do funkce náměstka ministra zdravotnictví nominovalo.
Primář Nemocnice Na Homolce Josef Vymazal: odcházím kvůli zdraví.
Primář Nemocnice Na Homolce Josef Vymazal: odcházím kvůli zdraví. | Foto: DVTV

Praha - Primář radiodiagnostického oddělení Nemocnice Na Homolce Josef Vymazal (nominován hnutím ANO), který rezignoval na post náměstka ministra zdravotnictví, odmítl, že by za jeho odchodem byla pochybení při přípravě soutěže na leteckou záchrannou službu.

Vymazal v prvním vyjádření po své rezignaci Aktuálně.cz řekl, že skončil kvůli zdravotním důvodům. "Počátkem února jsem prodělal nepříjemnou zdravotní příhodu, na které se mohl podílet dlouhodobý pracovní tlak, který vyplýval z mé funkce a kterému jsem byl vystaven," prohlásil lékař. Poté byl několik týdnů na nemocenské a jeho ošetřující doktoři Vymazalovi doporučili změnu životního stylu.

Jak již uvedl deník Aktuálně.cz, Vymazal byl pod kritikou kvůli novému tendru na leteckou záchrannou službu, který měl na starosti. Ministři opakovaně vypsání zakázky odložili. Šéf hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš průběh soutěže několikrát zkritizoval a v jednom z dopisů ministru zdravotnictví Svatopluku Němečkovi (ČSSD) napsal, že bude velký problém, aby se zakázka stihla dokončit do konce letošního roku, kdy současná smlouva skončí.

To, že by důvodem jeho odchodu byla právě soutěž na provozování letecké záchranné služby, Vymazal popírá. "Rozhodně neodcházím, protože bych pochybil nebo cokoliv zanedbal při přípravě tendru na leteckou záchrannou službu, kdy moje sekce plnila všechny termíny daného harmonogramu, úzce spolupracovala s odborem veřejných zakázek a informovala i o existenci posudku Vysoké školy ekonomické," uvedl. "Odcházím s pocitem dobře vykonané práce," dodal Vymazal. 

Vymazal to na ministerstvu neměl jednoduché

Osmiletou smlouvu na leteckou záchrannou službu mají nyní se státem podepsanou dvě soukromé firmy Alfa Helicopter a DSA. Za celé období zinkasují přes 3,7 miliardy korun. Kvůli údajné vysoké ceně přitom dodnes smlouvu prověřuje protikorupční policie.

Nová zakázka na dalších osm let bude pro vítěze finančně ještě zajímavější. Odborníci z ČVUT spočítali, že by cena mohla být až 4,7 miliardy. Druhý posudek, který vypracoval znalecký ústav VŠE, tvrdí, že by provoz mohl stát výrazně méně - zhruba 1,7 miliardy. Problém však je, že každý dokument počítá s jiným odpisem vrtulníků. A částka se jen kvůli tomu liší o zhruba miliardu.

Ministerstvo v současné době vypsalo výběrové řízení na nového náměstka. Hnutí ANO, které Vymazala po jmenování Němečka nominovalo, si již do této funkce nemůže vybrat kohokoliv. Nový náměstek nyní musí splňovat přesná kritéria - několikaletou praxi a postavení ve státní správě.

Předseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Rostislav Vyzula (ANO) souvislost s tendrem připustil. Na tiskové konferenci řekl, že Vymazal to na ministerstvu neměl jednoduché a neměl tam pochopení. V otázce tendru měl prý jasnou představu, kterou prosazoval a která byla podle ANO odborně i ekonomicky správná, "přesto mu byla vnucována jiná varianta, což, si myslím, že on nemohl unést, a tedy z toho důvodu čestně odstoupil".

Rozdělení restaurací na kuřácké a nekuřácké je podle náměstka ministra zdravotnictví Josefa Vymazala nedostatečné. Senátor Jaroslav Kubera si myslí, že současný zákon je jedním z nejlepších v Evropě. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Růžička je dalším vyřazeným, v hokejové reprezentaci pokračují tři brankáři

V další fázi přípravy kádru hokejové reprezentace budou od neděle pokračovat jen tři gólmani. Dnes z něj po rozhodnutí trenérů v čele s hlavním koučem Filipem Pešánem vypadl Jan Růžička, o účast na mistrovství světa v Lotyšsku dál usilují Šimon Hrubec, Petr Kváča a Roman Will. Pešán potvrdil, že má velký zájem o Josefa Kořenáře ze San Jose.

před 7 hodinami

Kovář získal s Zugem švýcarský titul a vyhrál bodování play off

Český útočník Jan Kovář se stal s Zugem švýcarským hokejovým mistrem. K rozhodujícímu triumfu EV nad Servette Ženeva 5:1, po němž vítěz základní části vyhrál finálovou sérii 3:0 na zápasy, přispěl asistencí u prvního gólu. Byl to jeho patnáctý bod v play off a s bilancí 1+14 produktivitu vyřazovací části ovládl.

Zug vyhrál ligu podruhé v klubové historii a po 23 letech. Jednatřicetiletý reprezentant Kovář přidal švýcarský titul k jednomu českému, který získal s Plzní v sezoně 2012/13, a dvěma z KHL. V tamní soutěži slavil v letech 2014 a 2016 s Magnitogorskem.

před 8 hodinami

Ve 101 letech zemřel Jegor Ligačov, sovětský tajemník pro ideologii

Ve 101 letech zemřel v Jegor Ligačov, bývalý tajemník ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu pro ideologii. Agentuře TASS to řekl mluvčí správy Tomské oblasti, odkud zesnulý pocházel. Ligačov byl mužem číslo dvě ve straně na počátku přestavby ve druhé polovině 80. let, kdy stál v čele Sovětského svazu a strany Michail Gorbačov. Později byl tento politik známý jako odpůrce politiky ruského prezidenta Borise Jelcina.

Sovětský a ruský politik byl tajemník ústředního výboru KSSS v letech 1983 až 1990. Od roku 1985 byl členem politbyra a v ÚV KSSS byl odpovědný za otázky ideologie. V té době byl mimo jiné jedním z iniciátorů protialkoholní kampaně v Sovětském svazu.

Když pozdější ruský prezident Jelcin v roce 1988 na stranické konferenci kritizoval, že perestrojka nepokračuje dosti rychle a nepostupuje dostatečně, mluvčí konzervativních stranických funkcionářů Ligačov mu tvrdě odsekl: "Borisi, mýlíš se," připomíná dnes TASS výrok, jímž se Ligačov proslavil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy