Prodělal jsem zdravotní příhodu, řekl odcházející náměstek. Odmítl, že skončil po kritice Babiše

Radek Nohl ČTK Radek Nohl, ČTK
Aktualizováno 8. 3. 2016 15:13
Primář Nemocnice Na Homolce Josef Vymazal se prvně vyjádřil k důvodům svého odchodu z ministerstva zdravotnictví. Vymazal deníku Aktuálně.cz řekl, že musel rezignovat kvůli svému zdravotnímu stavu. Před několika týdny prodělal zdravotní příhodu a jeho ošetřující lékaři mu doporučili, aby zvolnil a změnil životní styl. Zároveň odmítl, že by skončil kvůli přípravě tendru na leteckou záchrannou službu, za který zodpovídal a který v poslední době hlasitě kritizuje ministr financí Andrej Babiš. Jeho hnutí Vymazala do funkce náměstka ministra zdravotnictví nominovalo.
Primář Nemocnice Na Homolce Josef Vymazal: odcházím kvůli zdraví.
Primář Nemocnice Na Homolce Josef Vymazal: odcházím kvůli zdraví. | Foto: DVTV

Praha - Primář radiodiagnostického oddělení Nemocnice Na Homolce Josef Vymazal (nominován hnutím ANO), který rezignoval na post náměstka ministra zdravotnictví, odmítl, že by za jeho odchodem byla pochybení při přípravě soutěže na leteckou záchrannou službu.

Vymazal v prvním vyjádření po své rezignaci Aktuálně.cz řekl, že skončil kvůli zdravotním důvodům. "Počátkem února jsem prodělal nepříjemnou zdravotní příhodu, na které se mohl podílet dlouhodobý pracovní tlak, který vyplýval z mé funkce a kterému jsem byl vystaven," prohlásil lékař. Poté byl několik týdnů na nemocenské a jeho ošetřující doktoři Vymazalovi doporučili změnu životního stylu.

Jak již uvedl deník Aktuálně.cz, Vymazal byl pod kritikou kvůli novému tendru na leteckou záchrannou službu, který měl na starosti. Ministři opakovaně vypsání zakázky odložili. Šéf hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš průběh soutěže několikrát zkritizoval a v jednom z dopisů ministru zdravotnictví Svatopluku Němečkovi (ČSSD) napsal, že bude velký problém, aby se zakázka stihla dokončit do konce letošního roku, kdy současná smlouva skončí.

To, že by důvodem jeho odchodu byla právě soutěž na provozování letecké záchranné služby, Vymazal popírá. "Rozhodně neodcházím, protože bych pochybil nebo cokoliv zanedbal při přípravě tendru na leteckou záchrannou službu, kdy moje sekce plnila všechny termíny daného harmonogramu, úzce spolupracovala s odborem veřejných zakázek a informovala i o existenci posudku Vysoké školy ekonomické," uvedl. "Odcházím s pocitem dobře vykonané práce," dodal Vymazal. 

Vymazal to na ministerstvu neměl jednoduché

Osmiletou smlouvu na leteckou záchrannou službu mají nyní se státem podepsanou dvě soukromé firmy Alfa Helicopter a DSA. Za celé období zinkasují přes 3,7 miliardy korun. Kvůli údajné vysoké ceně přitom dodnes smlouvu prověřuje protikorupční policie.

Nová zakázka na dalších osm let bude pro vítěze finančně ještě zajímavější. Odborníci z ČVUT spočítali, že by cena mohla být až 4,7 miliardy. Druhý posudek, který vypracoval znalecký ústav VŠE, tvrdí, že by provoz mohl stát výrazně méně - zhruba 1,7 miliardy. Problém však je, že každý dokument počítá s jiným odpisem vrtulníků. A částka se jen kvůli tomu liší o zhruba miliardu.

Ministerstvo v současné době vypsalo výběrové řízení na nového náměstka. Hnutí ANO, které Vymazala po jmenování Němečka nominovalo, si již do této funkce nemůže vybrat kohokoliv. Nový náměstek nyní musí splňovat přesná kritéria - několikaletou praxi a postavení ve státní správě.

Předseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Rostislav Vyzula (ANO) souvislost s tendrem připustil. Na tiskové konferenci řekl, že Vymazal to na ministerstvu neměl jednoduché a neměl tam pochopení. V otázce tendru měl prý jasnou představu, kterou prosazoval a která byla podle ANO odborně i ekonomicky správná, "přesto mu byla vnucována jiná varianta, což, si myslím, že on nemohl unést, a tedy z toho důvodu čestně odstoupil".

Rozdělení restaurací na kuřácké a nekuřácké je podle náměstka ministra zdravotnictví Josefa Vymazala nedostatečné. Senátor Jaroslav Kubera si myslí, že současný zákon je jedním z nejlepších v Evropě. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 4 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy