Proti zrušené akreditaci se odvoláme, slibuje rektor UJAK

ČTK ČTK
6. 2. 2015 15:27
Největší soukromá vysoká škola v republice čeká pouze na to, až vyjádření komise o neprodloužení akreditace studijnímu oboru speciální pedagogika obdrží oficiální cestou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Univerzita Jana Amose Komenského (UJAK) se odvolá proti stanovisku Akreditační komise, která neprodloužila akreditaci studijnímu oboru speciální pedagogika ani pro dostudování nynějších studentů.

Největší soukromá vysoká škola v republice čeká pouze na to, až vyjádření komise obdrží oficiální cestou, řekl její rektor Luboš Chaloupka.

UJAK je podle něj připravena přistoupit na jiná řešení, například odbornou spolupráci s pedagogickými fakultami.

1400 studentů v ohrožení

Kvůli stanovisku Akreditační komise je ohrožena budoucnost čtrnácti stovek studentů. Rektor soukromé školy se proto v pátek sešel s ministrem školství Marcelem Chládkem (ČSSD). "Máme stejný cíl - aby mohli ti studenti dostudovat," řekl po jednání.

S pedagogickými fakultami prý na různé úrovni spolupracují už nyní. "Takže pokud by se řešila otázka nějaké odborné spolupráce, odborné gesce, tak jsme pochopitelně připraveni tuto variantu přijmout," komentoval jednu z variant, která je ve hře.

Překvapivé rozhodnutí

Negativní postoj Akreditační komise ho ale zaskočil. "Podle všech informací, které jsme do té doby měli, jsme byli přesvědčeni, že jsme schopni minimálně ve standardní kvalitě zaručit studentům, aby mohli dostudovat," poznamenal.

Zatím pro vlastní potřebu si univerzita udělá srovnání svého odborného zajištění výuky se situací na jiných vysokých školách a analýzu připomínek komise i médií. "Opravdu jsme přesvědčeni, že jsme se nikdy ničeho špatného nedopustili, postupujeme maximálně transparentně," prohlásil.

Šedesát prací nikdo nevedl

Například je podle něj nesmyslné tvrzení, že by jeden pedagog vedl šedesát prací. "To máme ošetřené v informačním systému," řekl rektor. Předsedkyně Akreditační komise Vladimíra Dvořáková ráno v České televizi upřesnila, že se jedná o výpočty komise.

UJAK sice garantuje maximálně dvacet prací na jednoho vedoucího, ale z toho podle Dvořákové plyne nevídané zapojení externistů. Ti navíc mnohdy nemají ani doktorský titul, i když vedou magisterské práce, což může být hrozbou pro odbornou kvalitu prací.

"Konec je absurdní"

Univerzita Jana Amose Komenského měla podle údajů Hospodářských novin v letech 2007 až 2013 zisk před zdaněním od 200 do 370 milionů korun ročně. Ministr Chládek počítá s tím, že se škola bude případně finančně podílet na dostudování svých studentů na jiných VŠ.

"Nemůžu vám říct jak, protože ten model není dotažen. Je tady dobrá vůle najít cestu," řekl rektor.

Plány Akreditační komise na podání podnětu k odejmutí státního souhlasu, což by znamenalo konec této VŠ, považuje za naprosto absurdní záležitost.

"Je to celé podle mého názoru velmi nelogické, překvapující. Bránit se musíme, ale je to záležitost spíš právní a odborná," uvedl Chaloupka. Hrozba zatím není aktuální, proces ještě nezačal a může se táhnout dlouhé měsíce.

 

Právě se děje

před 39 minutami

V Ženevě skončily rozhovory mezi Bidenem a Putinem

V Ženevě skončilo jednání amerického prezidenta Joea Bidena a jeho ruského protějšku Vladimira Putina, jehož se účastnily rozšířené delegace obou stran, Oznámil to Bílý dům, podle něhož jde zároveň o konec dnešního americko-ruského summitu. Nyní se čekají tiskové konference, oba státníci by měli předstoupit před novináře každý zvlášť. Putin po skončení summitu oznámil, že se s Bidenem dohodl na návratu ruského velvyslance do Washingtonu a amerického ambasadora do Moskvy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy