Ministr Chládek chce pomoci studentům, kteří přijdou o školu

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 2. 2015 20:44
Zajistit možnost dostudovat je podle zákona věcí školy, která přijde o akreditaci. Podle ministra však musí mít stát připravenou variantu, jak se o studenty postarat.
Ministr školství Marcel Chládek.
Ministr školství Marcel Chládek. | Foto: DVTV

Praha/Olomouc - Stát musí mít připravenou variantu jak se postarat o 1418 studentů oboru speciální pedagogika - učitelství Univerzity Jana Amose Komenského (UJAK), kterému Akreditační komise odmítla prodloužit akreditaci alespoň pro dostudování stávajících studentů.

Řekl to dnes ministr školství Marcel Chládek (ČSSD), který se na tom prý shodl s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Zároveň však připomněl, že zajištění možnosti dostudování je povinností školy.

Akreditační komise se na zasedání, které skončilo ve středu, usnesla také na tom, že navrhne ministerstvu školství, aby největší soukromé vysoké škole v Česku odejmulo oprávnění k činnosti. K tomu je však zatím daleko, aktuálně problémy s dostudováním hrozí studentům oboru speciální pedagogika.

Ministerstvo počítá s tím, že jim v případě potřeby pomůže. "Samozřejmě podle zákona je to věc Univerzity Jana Amose Komenského, ale dnes jsem o tom mluvil s panem premiérem a shodli jsme se, že stát musí mít připravenou variantu, jak se o studenty postarat," řekl Chládek.

Poukázal na to, že se to týká především učitelů, kteří začali studovat pro získání kvalifikace podle požadavků zákona o pedagogických pracovnících. "My tam cítíme určitou morální spoluzodpovědnost, aby měli možnost si kvalifikaci doplnit," poznamenal ministr.

Od představitelů UJAK, s nimiž se má sejít v pátek, však bude chtít slyšet jejich plány na řešení situace. "Předpokládám, že se také dozvíme, jakou alternativu má samotná univerzita a jaká opatření má pro to, aby se ještě zvrátilo rozhodnutí Akreditační komise," doplnil.

Chtěl by, aby studenti mohli pokračovat ve stejném oboru, jaký začali studovat, aby jim nebyl nabídnut jiný. V úterý by se proto měl sejít s děkany pedagogických fakult a projednat s nimi podmínky případného přestupu. Vyřešit se bude muset zejména otázka financování. "Vypadá to velmi nadějně. Je tam velká šance, že by nabídka byla," řekl.

Studium by zřejmě někteří z nich mohli dokončit na Univerzitě Palackého v Olomouci (UP). "Studijní obor speciální pedagogika je jedním z klíčových oborů, který nabízí a dlouhodobě rozvíjí Pedagogická fakulta UP," uvedla dnes tato veřejná vysoká škola.

Zástupce ředitele Ústavu speciálněpedagogických studií Univerzity Palackého Jiří Langer v tiskové zprávě uvedl, že škola se nyní možností nabídnout dostudování lidem z UJAK zabývá. Pedagogická fakulta UP má podle něj platné akreditace pro bakalářské, navazující magisterské i "dlouhé" magisterské a doktorské studijní programy ve speciální pedagogice, některé dokonce i v anglické i ruské verzi.

"U části z nich jde o učitelsky zaměřené obory," dodal Langer. Fakulta tak podle něj nyní analyzuje, jak obsahově propojit studium realizované na UJAK se studiem na UP. Podle proděkanky pedagogické fakulty Libuše Ludíkové ale zatím nelze říct, kolik studentů z UJAK by v Olomouci byli schopni přijmout.

Kvůli situaci na UJAK se chce ministr Chládek sejít také s předsedkyní Akreditační komise Vladimírou Dvořákovou, aby měl informace od všech stran. Nechce předjímat rozhodnutí ministerstva, které bude mít při případném odejmutí oprávnění konečné slovo.

Univerzita J. A. Komenského se potýká s problémy od roku 2010, kdy někteří bývalí pedagogové veřejně mluvili o nízké kvalitě výuky. O rok později Akreditační komise navrhla, aby škola nesměla přijímat nové studenty ke studiu některých programů v několika oborech. Kvůli nízké kvalitě výuky na pobočkách školy ve Starém Hrozenkově a Frýdku-Místku komisaři navrhli tyto pobočky neprodleně zrušit. Škola se odvolala a ministerstvo návrh komise na omezení akreditace zamítlo.

UJAK má sídlo v Praze, ale celorepublikovou působnost díky síti oficiálních regionálních center. Aktuálně na ní podle prorektora Petra Koláře studuje 5,5 tisíce lidí.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům komunismu

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům někdejšího komunistického režimu a pracovníkům některých jeho bezpečnostních složek. Návrh příslušného zákona ve čtvrtek v prvním čtení schválila slovenská sněmovna. Podle poslankyně nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti a spoluautorky předlohy Anny Andrejuvové by zákon mohl postihnout kolem 7000 lidí.

Podle návrhu se zákon bude vztahovat kromě jiných na poslance parlamentu a členy vlády v komunistickém Československu, dále na příslušníky komunistické tajné policie StB, některé řídící pracovníky v oblasti bezpečnostních služeb či členy a zaměstnance ústředního výboru Komunistické strany Československa a Komunistické strany Slovenska, a to do pádu komunismu v roce 1989.

"Má napravit hlavní nespravedlnost, že ti, kteří byli pronásledování, často umírají v chudobě a jejich pronásledovatelé z doby totality mají specifické výsady," řekl k zákonu slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj, který byl na podzim 1989 jedním z hlavních řečníků na protikomunistických mítincích v Bratislavě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy