Komise navrhuje zavřít Univerzitu Jana Amose Komenského

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 2. 2015 10:57
Akreditační komise doporučí ministerstvu školství, aby soukromé vysoké škole odejmulo oprávnění.
Škola by v případě odebrání licence měla zajistit svým studentům, aby mohli dostudovat jinde.
Škola by v případě odebrání licence měla zajistit svým studentům, aby mohli dostudovat jinde. | Foto: Reuters

Praha - Akreditační komise navrhne ministerstvu školství, aby odejmulo Univerzitě Jana Amose Komenského (UJAK) oprávnění působit jako soukromá vysoká škola. Komise ve středu v tiskové zprávě uvedla, že v činnosti školy se trvale objevují závažné nedostatky znemožňující řádné plnění povinností podle zákona o vysokých školách.

Škola se proti kritice ohradila, hodlá se bránit "příslušnými právními kroky". Její prorektor Petr Kolář v České televizi připustil, že věc "může skončit u soudu".

UJAK vznikla v roce 2001 jako Vysoká škola Jana Amose Komenského. Nyní je největší soukromou vysokou školou v ČR. Stabilně na ní studuje 10 tisíc studentů. Má sídlo v Praze, ale celorepublikovou působnost díky síti oficiálních regionálních center.

Tajemník Akreditační komise Jiří Smrčka řekl, že komise sama oprávnění odebrat nemůže, může ale ministerstvu navrhnout, aby zahájilo řízení a rozhodlo. A to komise udělá. Akreditační komise připraví podklady pro podání podnětu k odejmutí státního souhlasu k oprávnění působit jako soukromá vysoká škola, píše se v jejím dnešním stanovisku.

Na svém zasedání se aktuálně zabývala žádostí UJAK o prodloužení akreditace magisterského oboru speciální pedagogika - učitelství tak, aby tam mohli pokračovat nynější studenti. Akreditace na konci roku vypršela a univerzita již dříve žádala o její prodloužení, což komise loni v září a pak i v prosinci odmítla. Jedním z hlavních důvodů je podle komise příliš vysoký počet studentů přijatých do oboru, kde si mohou doplnit učitelskou kvalifikaci.

"Přes malé posílení speciálně pedagogických disciplín přetrval hlavní problém, tj. příliš vysoký počet studentů vzhledem k personálnímu zabezpečení oboru. To neumožňuje vytvořit standardní vysokoškolské prostředí a zajistit studentům kvalitní vedení výuky, zejména praxí a diplomových prací," uvedla Akreditační komise.

Legislativa na případné odejmutí oprávnění k působení jako soukromá vysoká škola pamatuje, příslušná škola by v takovém případě měla zajistit svým studentům, aby mohli dostudovat jinde.

Na VŠE se situace zlepšila

Dvěma magisterským oborům Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE) už naopak omezení akreditace, tedy zákaz přijímání nových studentů, nehrozí. Personální zabezpečení oborů Hospodářská politika a Ekonomická analýza se podle Akreditační komise zlepšilo natolik, že od svého loňského doporučení ustoupila, uvedl Smrčka.

Komise loni v září doporučila omezit akreditaci celkem čtyřem oborům fakulty, jejímž děkanem je Miroslav Ševčík. V případě Regionálních studií a Veřejné správy univerzita tento krok respektovala a plánuje zažádat o novou akreditaci pro obor sloučený z těchto dvou.

S omezením akreditace dalších dvou oborů však VŠE nesouhlasila. V prosinci ještě u Hospodářské politiky komise trvala na svém stanovisku, protože se personální situace podle ní nezlepšila dostatečně. U Ekonomické analýzy tehdy řízení přerušila kvůli chybějícím podkladům.

Na základě konkrétních prosincových výtek VŠE vyměnila problematické pedagogy, řekla rektorka VŠE Hana Machková. Ze strany Akreditační komise následovala u obou oborů pozitivní odezva.

 

Právě se děje

Další zprávy