Praha/Bejrút - Záchrana pěti Čechů unesených v Libanonu nebyla zadarmo. Ministr obrany Martin Stropnický v rozhovoru pro páteční Hospodářské noviny připustil, že podmínkou, na kterou Praha přistoupila, bylo, že zadržený Libanonec Alí Fajád se nedostane do rukou Američanům.
“Pět lidí se sem vrátí v pořádku, pokud Fajád nebude vydán do Spojených států. Je to svázané,” prohlásil Stropnický.
Pár hodin poté se jeho slova naplnila - pražský soud rozhodl o okamžitém propuštění Fajáda z pankrácké věznice. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (podobně jako Stropnický člen ANO) totiž odmítl obchodníka se zbraněmi vydat do USA.
Fajádovo propuštění přišlo bezprostředně poté, co se v libanonském Bejrútu odlepilo od země české vládní letadlo s pěticí původně unesených Čechů.
Okolnosti, jak se dostali do zajetí, proč přesně na Blízký východ jeli či jakou roli v celém případu sehrály tuzemské, resp. libanonské tajné služby, zůstávají nejasné.
Otázkou také je, jaký vliv bude mít aféra na česko-americké vztahy. FBI měla o Fajáda velký zájem. Vinila jej z toho, že zkoušel prodávat zbraně jejím agentům, kteří se vydávali za zástupce jihoamerických geril.
Diplomat a bezpečnostní analytik Tomáš Pojar, který byl čtyři roky prvním náměstkem ministra zahraničí, se domnívá, že kauza Fajád česko-americké vztahy ovlivní. "Míra vlivu bude záležet na schopnostech české strany své kroky důvěryhodně vysvětlit," řekl Pojar.
Podle něj teď nebude ani tak záležet na umění české diplomacie, ale spíše na schopnostech zpravodajských služeb, jak svůj postup dokážou Američanům objasnit. Vysvětlování podle Pojara však nebude jednoduché.