Stropnický podpořil kandidátku s členy SPD. Utlačování menšin nemají v programu, říká

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
Aktualizováno 28. 8. 2018 20:27
Bývalý předseda Strany zelených Matěj Stropnický dal dva tisíce korun mohelnickému uskupení Změna je možná, za které kandidují i členové SPD.
Matěj Stropnický.
Matěj Stropnický. | Foto: Adam Hecl

Praha - Bývalý šéf Strany zelených Matěj Stropnický finančně podpořil kandidátku Změna je možná, díky níž se za pár týdnů mohou na radnici města Mohelnice na Olomoucku dostat členové SPD Tomia Okamury. Jejich názory namířené proti některým menšinám jsou přitom v ostrém rozporu s veřejně deklarovanými postoji zelených.

Jeden z kandidátů SPD Jan Sedláček mimo jiné tvrdí, že v Evropě ubylo válek díky antikoncepci, druhý, Eduard Šnévajs, zase šíří příspěvky namířené proti muslimům či sportovcům jiné barvy pleti. Neshod v zásadních věcech a extremistických příspěvků na sociálních sítích členů Okamurova hnutí se však Stropnický nebojí. Důležitější je pro něj program hnutí pro město.

"Podpořil jsem lídra kandidátky a program, který je mi znám a který považuji za skvělý," uvedl Stropnický s tím, že nemá obavy, že by někteří kandidáti utlačovali menšiny, "protože něco takového uskupení nemá napsané v programu".

Komunální volby se uskuteční letos na začátku října. Stropnický zatím penězi podpořil jedinou kandidátku, řekl Aktuálně.cz. Kvůli programu a osobě lídra Tadeáše Bači si vybral mohelnické uskupení Změna je možná, kterému podle záznamu v transparentním účtu věnoval letos v červnu dva tisíce korun.

Za politickou organizaci na čelných místech kandidují i dva členové SPD. Třetí pořadové číslo má šestašedesátiletý učitel v důchodu Jan Sedláček a páté získal kameník a programátor Eduard Šnévajs. Velká část ostatních uchazečů o posty na radnici patří mezi nestraníky.

Sedláček na svém facebookovém profilu poslední dny propaguje Změnu, ale v týdnech předtím psal na svůj profil úvahy o životě, politice či historii. Například upozorňoval na to, že za války může sexuální frustrace mužů. "Teprve s příchodem masové antikoncepce (…) se situace podstatně změnila. Dá se říci, že pro většinu mužů naší civilizace dnes není problém sehnat vhodnou sexuální partnerku. A Evropa se stává kontinentem bez válek," uvádí Sedláček s dovětkem, že v islámských zemích je situace jiná. "Mnoho mladých mužů nemá finanční prostředky na zajištění ženy," píše kandidát za Změnu s tím, že důsledkem toho jsou války či terorismus.

Šnévajs na svých sociálních sítích sdílel opakovaně příspěvky, které v lidech mohou vyvolávat strach z muslimů a migrantů, nebo například šířil fotky některých fotbalistů jiné barvy pleti, kteří hráli na nedávném mistrovství světa v dresu Francie, s tím, že jde o "výběr Afriky". Šířil také text, který tvrdil, že Němci kradou polské děti.

"Nejsme rasisté ani extremisté. Vždy říkám, že zákony platí pro všechny bez rozdílu barev, náboženství, povolání. Ale nesmí tím ubližovat někomu jinému," hájil se Šnévajs. Podle něj je kandidátka Změny různorodá a on sám se nezavázal ostatním kolegům k tomu, že by měl v některých oblastech - třeba o menšinách - rozhodovat jinak, než si sám přeje.

"Neexistuje závazek. Budeme o tom vždy demokraticky hlasovat," dodal Šnévajs, který v loňských parlamentních volbách kandidoval za SPD v Olomouckém kraji na devátém místě.

"V programu není nic fóbního"

Lídr kandidátky Bača, jehož Stropnický opakovaně chválil, se se zástupci SPD zná z minulosti. Sedláček podle něj patřil mezi zakladatele Strany zelených na Mohelnicku a Šnévajs byl členem místního Českého svazu ochránců přírody.

"Mohelnice je malé město, takže tu není konflikt stran, ale konflikt lidí. Shodli jsme se na programu, který je ekologický, levicový a nenajde se v něm nic fóbního," vysvětluje Bača nezvyklé spojení zástupců politických uskupení s rozdílnými názory. S oběma kandidáty za SPD Bača podle svých slov vedl několik debat. "Mám k jejich názorům značné výhrady," říká Bača.

"O menšinách jsme se také bavili, obavy z toho nemám. Pana Sedláčka znám delší dobu, vím, že jsou to lidé čestní, kteří drží slovo, takže tohle rozhodně prosazovat nebudou. Podepsali prohlášení, kde se zavazují k dodržování programu, transparentnosti a podobné věci," dodal Bača.

S veřejnými příspěvky svých kolegů z kandidátky prý nesouhlasí a má jiné názory. "Tak tohle je podle mne - asi nenajdu lepší výraz - tohle je s prominutím p****ina," dodal k Sedláčkově úvaze o spojitosti mezi válkami a objevem antikoncepce. O podobných tématech se spolu prý nebaví. "S Janem Sedláčkem řeším sucho, park, zeleň ve městě a tyhle věci," upřesnil Bača.

Ve Straně zelených, s níž byl Stropnický dosud spojován, vyvolala jeho podpora kandidátky Změna je možná nevoli. "Od jakékoli podpory kandidátek, na kterých figurují členové stran s extremistickými názory, jako je SPD, se ostře distancujeme. Toto není a nebude politika Strany zelených a Matěj Stropnický se tímto hrubě odklonil od zelené politiky," řekl deníku Aktuálně.cz předseda Zelených Petr Štěpánek.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Smutná dokončila sedmdesátikilometrovou Marcialongu sedmá

Běžkyně na lyžích Kateřina Smutná obsadila sedmé místo v sedmdesátikilometrovém závodě Marcialonga. V průběžném pořadí česká reprezentantka uhájila čtvrté místo, ale její odstup na třetí pozici se zvětšil z 15 na na 115 bodů. Nejlepší z Čechů byl devatenáctý Jiří Pliska, o místo za ním dojel laufařský matador Stanislav Řezáč.

Závod vyhráli Norové Kari Vikhagen Gjeitnesová a Tore Björseth Berdal. V čele dálkového seriálu Ski Classics jsou jejich krajani Astrid Öyre Slindová a nově Tord Asle Gjerdalen.

Smutná doběhla do cíle v Cavalese s více než sedmiminutovou ztrátou. Nejprve se držela v pětičlenné vedoucí skupině, ale postupně odpadla. "Dlouho jsem se cítila dobře a držela se na čtvrtém pátém místě. Pak mi ale najednou přestaly jet lyže. Udělali jsme asi chybu, že jsme se ráno na poslední chvíli rozhodli pro jiné lyže, než které nám vyšly včera v testu," uvedla Smutná v tiskové zprávě týmu Lukáše Bauera eD system.

Pro Řezáče je 20. místo nejlepším výsledkem v sezoně. "Udělalo mi radost. Zvlášť na Marcialonze, což je specifický, dlouhý a opravdu těžký závod," uvedl Řezáč v tiskové zprávě týmu Slavia Pojišťovna, v jehož barvách jezdí.

Marcialonga, závod seriálu Ski Classics v dálkovém lyžování v Trentinu (70 km):

Muži: 1. Berdal (Nor./Koteng) 3:05:52,0, 2. Gjerdalen -1,5, 3. Eliassen (oba Nor./Ragde Eiendom) -2,7, …19. Pliska (ČR/Silvini Madshus) -59,3, 20. Řezáč (ČR/Slavia Pojišťovna) -1:06,9, 37. Sedláček (ČR/Silvini Madshus) -2:35,0.

Průběžné pořadí: 1. Gjerdalen 705, 2. Hoelgaard (Nor./Koteng) 680, 3. Pedersen (Nor./Kaffebryggeriet) 673, …35. Řezáč 209, 38. Pliska 174, 40. Štoček (ČR/Vltava Fund) 157.

Ženy: 1. Gjeitnesová 3:21:59,2, 2. Slindová (obě Nor./Koteng) -7, 3. Korsgrenová (Švéd./Ramudden) -57,4, …7. Smutná (ČR/eD system Bauer) -7:18,6, 19. Grohová (ČR/Silvini Madshus) -15:21,0, 25. Klementová (ČR/Vltava Fund) -24:59,1.

Průběžné pořadí: 1. Slindová 945, 2. Johanssonová Norgrenová (Švéd./Lager 157) a Gjeitnesová obě 875, 4. Smutná 760, …21. Grohová 225, 23. Klementová a Moravcová (Slavia Pojišťovna) obě 197.

před 1 hodinou

Suverénní Klaebo vyhrál už třináctý sprint v řadě

Již třináct sprintů neprohrál hvězdný norský běžec Johannes Hösflot Klaebo ve Světovém poháru. Další triumf si připsal v Oberstdorfu, mezi ženami zvítězila Natalija Něprjajevová z Ruska. Vůbec první body ve sprinterských bojích si dnes připsala specialistka na distanční závody Kateřina Razýmová díky 25. místu. Další Češi se do elitní třicítky nevešli.

Klaebo neprohrál ani jediný sprint, do kterého nastoupil, od listopadu 2018 v Lillehammeru. V dnešním finále klasickou technikou byl o dvě sekundy rychlejší než Paal Golberg a úspěch Norů završil třetím místem Erik Valnes.

Něprjajevová o 26 setin zdolala vítězku dvou sprintů této sezony Anamariji Lampičovou ze Slovinska a slavila první triumf ve Světovém poháru. V jeho pořadí si polepšila na druhou příčku za Norku Therese Johaugovou, která dnes vypadla ve čtvrtfinále stejně jako Razýmová. Pro ni je dnešní postup z kvalifikace dalším úspěchem v životní sezoně.

Závody SP v běhu na lyžích v Oberstdorfu (Německo) - sprint klasicky:

Muži:

1. Klaebo 3:29,46, 2. Golberg -1,99, 3. Valnes (všichni Nor.) -2,37, 4. Pellegrino (It.) -3,06, 5. Svensson (Švéd.) -8,89, 6. Retivych (Rus.) -9,66, …v kvalifikaci 48. Novák, 49. Šeller, 65. Černý (všichni ČR).

Průběžné pořadí SP (po 21 z 38 závodů): 1. Bolšunov (Rus.) 1457 b., 2. Klaebo 1222, 3. Usťugov (Rus.) 851, 4. Niskanen (Fin.) 811, 5. Röthe 784, 6. Krüger (oba Nor.) 635, …71. Novák 34, 90. Pechoušek (ČR) 21, 117. Černý 5, 119. Knop 5, 121. Fellner (oba ČR) 5.

Ženy:

1. Něprjajevová (Rus.) 3:27,08, 2. Lampičová (Slovin.) -0,26, 3. Digginsová -2,44, 4. Caldwellová (USA) -3,62, 5. Svahnová (Švéd.) -5,16, 6. Stensethová (Nor.) -30,20, …25. Razýmová, v kvalifikaci 34. Hynčicová, 56. Nováková, 60. Beranová (všechny ČR)

Průběžné pořadí SP (po 21 z 38 závodů): 1. Johaugová (Nor.) 1553, 2. Něprjajevová 1087, 3. H. Wengová (Nor.) 1020, 4. Digginsová 789, 5. Jacobsenová 749, 6. Östbergová (obě Nor.) 680, …25. Razýmová 234, 38. Janatová (ČR) 109, 46. Nováková 67, 76. Beranová 15.

před 1 hodinou

Digitální daň by mohla začít platit ještě letos, říká Faltýnek

Digitální daň pro internetové firmy v Česku by mohla začít platit ještě letos. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to dnes řekl předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Nevyloučil, že by se její navrhovaná sedmiprocentní výše mohla snížit. Podle předsedy Pirátů Ivan Bartoše by měla činit zhruba tři až pět procent.

Vládní návrh na zavedení digitální daně tento týden v úvodním kole podpořila Sněmovna. Nyní ho posoudí rozpočtový výbor. Ročně by daň mohla státnímu rozpočtu přinést asi pět miliard korun. Dani by měly podléhat internetové firmy s globálním obratem nad 750 milionů eur (asi 19 miliard korun), které budou mít na území Česka roční obrat za uskutečněné zdanitelné služby minimálně 100 milionů korun. Daň se tak dotkne hlavních globálních hráčů, jako jsou Google, Facebook, Amazon či Apple.

"Budeme se snažit protáhnout zákon Sněmovnou tak, aby začal platit ještě v letošním roce," řekl Faltýnek. Rozpočet podle něj letos počítá s příjmem z digitální daně ve výši 2,1 miliardy korun. "My to bereme jako další příspěvek do rozpočtu, aby bylo na plánované výdaje, které jsou schváleny v rozpočtu letošního roku," dodal.

Další zprávy