Trestání projevů islámu by bylo protiústavní, shodli se soudci. Jsme další na řadě, varuje SPD

Radek Dragoun Radek Dragoun
27. 4. 2018 12:11
Poslanec SPD Jiří Kobza se domnívá, že bez přijetí takové právní úpravy hrozí Česku teroristické útoky jako v Německu nebo v Belgii.
Předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal.
Předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Pokud v Česku někdo podporuje nenávistné hnutí, dopouští se trestného činu. Hnutí SPD Tomia Okamury se pokouší, aby byla stejně postihována i podpora a propagace ideologie, která hlásí nenávist a potlačuje svobody. Ačkoliv novela prošla na začátku března prvním čtením v Poslanecké sněmovně, v pátek se odborníci v diskusi na půdě dolní komory shodli, že takový návrh je zbytečný.

Jeden z předkladatelů, poslanec SPD Jiří Kobza, potřebu přijetí návrhu dokazoval na případu bývalého předsedy pražské muslimské obce Vladimíra Sáňky, kterého soud nepravomocně zprostil obžaloby za šíření radikální islámské knihy. "Rozsudek upozornil na určitou mezeru v zákoně," řekl Kobza.

Nad osvobozujícím rozsudkem se podivovala i poslankyně ANO Helena Válková, pro přijetí takové novely však není. "Podle mě je to na hranici s Listinou základních práv a svobod, která garantuje svobodu náboženského vyznání, takže i v širším kontextu ideologii," prohlásila.

Proti byli i předsedové Nejvyššího správního soudu a Nejvyššího soudu Josef Baxa a Pavel Šámal. Podle nich jsou stávající zákony v tomto ohledu dostačující, neboť umožňují trestat za hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny či podněcování k nenávisti vůči nim. "Na první pohled se domnívám, že je to v rozporu s Listinou základních práv a svobod," souhlasil s Válkovou Šámal.

Baxa upozornil rovněž na nejednoznačnost samotného pojmu ideologie, neboť ani experti z řad politologů nebo historiků se neshodnou na jeho jednoznačné definici. "Prokazovat založení ideologie by bylo velmi sporné. Nakonec by překladatelé mohli splakat nad výdělkem," řekl Baxa.

Poslanec Kobza však i přes námitky trval na prospěšnosti předkládané novely. "K dnešnímu dni padlo za oběť této ideologie pět českých občanů. Kolik jich ještě chcete, aby tato ideologie byla postavena mimo zákon?" ptal se. "Jsme další na řadě. Pokud náš trestní řád nebude připraven, tak dopadneme stejně jako Belgičani, Holanďani nebo Němci," varoval poslanec před útoky islamistických teroristů.

S novelou přišli poslanci SPD již v minulém volebním období, sněmovna se však k jeho projednání nedostala. Letos k němu přijala vláda neutrální stanovisko a na začátku března prošla ve sněmovně prvním čtením. Předlohou se nyní bude zabývat ústavně-právní výbor. Předseda SPD Tomio Okamury před měsícem zdůvodňoval změnu tím, že novela má "chránit naše životy před terorismem ve jménu zrůdné islámské ideologie".

 

Právě se děje

před 7 minutami

Mongolsko se kvůli viru izoluje: zavírá hraniční přechody, školy i univerzity

Mongolsko od dnešního dne až do 2. března uzavře všechny školky, školy, univerzity a další vzdělávací zařízení. Tamní úřady se tak snaží zabránit šíření smrtícího koronaviru, který v uplynulých dnech zasáhl sousední Čínu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mongolská média. Úřady rovněž uzavřely pro chodce a automobilovou dopravu všechny hraniční přechody a zakázaly veškerá veřejná shromáždění.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Při útoku na ambasádu USA v Iráku byl zraněn jeden člověk

Při nedělním raketovém útoku, který zasáhl velvyslanectví Spojených států v Bagdádu, utrpěl zranění nejméně jeden zaměstnanec ambasády. Agentuře AFP to řekl nejmenovaný irácký zdroj.

Reportér televizní stanice Al-Arabíja popsal, že viděl uvnitř areálu přistávat americký letoun. Zraněných je podle něj více, Washington ale tyto informace zatím nekomentoval. Celkem bylo vypáleno pět raket, areál ambasády zasáhly tři, jedna z nich pak jídelnu v době večeře.

Podle agentury AFP je to poprvé, co rakety dopadly přímo na americkou ambasádu, nacházející se v opevněné a přísně střežené zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy