Zelení mají nového předsedu. Stropnického střídá Štěpánek, starosta Prahy 4

ČTK Aktuálně.cz ČTK, Aktuálně.cz
Aktualizováno 20. 1. 2018 23:52
Na předsedu kandidovali také radní Prahy 7 František Vosecký a horolezec a učitel Jan Šlechta.
Petr Štěpánek
Petr Štěpánek | Foto: ČTK

Česká Třebová - Předsedou Zelených se na volebním sjezdu v České Třebové stal dvaapadesátiletý Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Povoláním je biolog a vysokoškolský pedagog.

"Dnešní volbu vnímám jako návrat do politického středu. V dolní komoře je devět stran, ani jedna se životnímu prostředí nevěnujeme. To je téma, které nám nikdo nemůže vzít," řekl Štěpánek.

Strana Zelených je podle něj stranou se třemi pilíři: První je enviromentální, druhý sociální, třetím pilířem je pak svoboda a demokracie. Zelení by měli svoji sílu obrátit navenek, ne být kakofonií stovek a tisíců hlasů, které si odporují. Strana nemá papouškovat průzkumy, ale jít za lidmi a zjistit, co je pálí, uvedl v kandidátském projevu Štěpánek.

"Piráti nebo ODS dokázali uchopit, co trápí voliče, díky tomu uspěli. Pokud budeme mít stejnou disciplínu, tak se za tři a půl roku přes pět procent přehoupneme," řekl Štěpánek.

Navrhl, aby Zelení měli stínovou vládu, stínové mluvčí, kteří by témata schvalovaná vládou veřejně komentovala. Podle něj mají vlastní autonomii. Předsedu strany by podle něj pro příště měly nominovat krajské konference.

Na předsedu kandidovali také radní Prahy 7 František Vosecký a horolezec a učitel Jan Šlechta. Současný místopředseda Petr Kutílek se kandidatury nakonec vzdal, dál by rád pokračoval v předsednictvu.

Funkce první místopředsedkyně se ujme Magdalena Davis, bioložka a manažerka v oblasti životního prostředí. O pozici usilovala také spolupředsedkyně zelených v Praze 3 Petra Jelínková. Irena Moudrá Wünschová funkci už neobhajovala.

Nový předseda ve funkci vystřídá Matěje Stropnického, který loni v říjnu po sněmovních volbách rezignoval. Strana získala 1,46 procenta hlasů, nedostala se Parlamentu a neměla ani nárok na příspěvky od státu.

Zastoupení ale mají Zelení v Senátu a na krajské a komunální úrovni. Po posledních volbách má strana dluh sedm až devět milionů korun.

"Máme jej krytý příjmy za krajské zastupitele a senátory. Už moji předchůdci redukovali velikost hlavní kanceláře, do dalších voleb můžeme s klidem vstoupit," řekl Štěpánek. Na sjezdu od členů v projevech například i zaznělo, že platí vyšší členské příspěvky.

Petr Štěpánek se narodil 3. září 1965 v Kladně. Je ženatý a má dvě děti. Od listopadu 2014 je starostou Prahy 4, zastupitelem je od roku 2002. V letech 2006 až 2010 a znovu od roku 2014 je členem zastupitelstva hlavního města Prahy (členem někdejšího Městského národního výboru byl již počátkem 90. let, kdy byl kooptován za Občanské fórum).

V letech 2006 až 2009 byl pražským radním pro životní prostředí, energetiku a cyklodopravu, v letech 2007 až 2011 předsedal dozorčí radě Pražské vodohospodářská společnosti a byl místopředsedou dozorčí rady Pražských služeb.

Štěpánek vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy, poté studoval na Newyorské státní univerzitě (SUNY) a absolvoval postgraduální studium na Ústavu experimentální botaniky AV ČR.

Členem strany zelených je od roku 2003. Od ledna 2015 do ledna 2016 byl prvním místopředsedou strany.

 

Právě se děje

Další zprávy