Klause jsem v životě neviděl. Nezajímá mě, že podpořil Jakla, říká Kratina

Radek Dragoun Radek Dragoun
15. 8. 2018 19:00
V Praze 2 kandiduje za ODS do Senátu herec Vladimír Kratina. Poslanec občanských demokratů Václav Klaus mladší však na Facebooku prohlásil, že v tomto volebním obvodě podpoří kandidáta SPD Ladislava Jakla. Místopředseda strany Martin Kupka toto stanovisko označil za projev neloajality. Sám Kratina si z Klausova prohlášení nic nedělá, podle něj mu nemůže uškodit. "Motivy pana Klause neznám. Ale pokud si matně vybavuji, tak pan Jakl pracoval pro jeho tatínka. Tak co já vím, třeba to má nějakou vazbu," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Herec Vladimír Kratina kandiduje v Praze 2 za ODS do Senátu.
Herec Vladimír Kratina kandiduje v Praze 2 za ODS do Senátu. | Foto: ČTK

Aktuálně.cz: Václav Klaus mladší na svém Facebooku ve vašem senátním obvodu podpořil kandidáta SPD Ladislava Jakla. Co říkáte na to, že jako poslanec ODS podporuje někoho jiného?

Vladimír Kratina: Co na to říkám? Neříkám na to nic. To, že pan Klaus chce někoho podpořit, je legitimní. Nicméně já jsem podporován ODS jako takovou, včetně jejího vedení. Tohle nijak komentovat nechci a ani mě to nijak zvlášť nezajímá.

Nemůže vás to ale poškodit? Václav Klaus je v pražské ODS přece jen vlivná osoba.

Já si myslím, že mě to nemůže poškodit. Podívejte se, kandiduji ve volebním obvodu, ve kterém přes 45 let žiji, narodil jsem se tady. Lidé mě tu znají, jezdím tramvají, chodím mezi nimi, nakupuji, hovořím s nimi. Jsem normální člověk, jeden z nich. Hovořím s nimi o věcech, které nás trápí i které jsou fajn.

Navíc mě podporuje celé vedení. Já jsem nezávislý a nestraník, ale za ODS, což je jediná strana, se kterou bych do toho v dnešním spektru politických stran šel.

Předseda ODS Petr Fiala řekl, že jde o Klausův osobní názor, a víc se k tomu nevyjádřil. Připadá vám toto zastání dostatečné? Nemělo se vedení strany třeba více ohradit a dát více najevo, že za vámi stojí?

Já si myslím, že za mnou stojí. Tak jsme dohodnutí. Pan předseda Fiala řekl, že je to osobní názor pana Klause a ne stanovisko strany. Tím se rozumí, že ODS podporuje mě.

Čím si vysvětlujete, že Klaus před vámi upřednostňuje Jakla?

Já vám to řeknu zcela na rovinu. V podstatě ani všechny protikandidáty neznám, já se o ně nezajímám, nehodnotím je. Bavím se tady s lidmi a vnímám to jako vztah mezi mnou a spoluobčany, kterým se snažím vysvětlit, jak vnímám svět. Volby neberu jako nějaký souboj. 

A motivy pana Klause neznám. Ale pokud si matně vybavuji, tak pan Jakl pracoval pro jeho tatínka. Tak co já vím, třeba to má nějakou vazbu. 

Předpokládám tedy, že jste s Klausem o jeho podpoře Jakla nemluvil. 

Pana Klause vůbec neznám, v životě jsem ho neviděl. Já ani nevím, kde v hierarchii ODS je. Znám pana předsedu Fialu, paní místopředsedkyni Udženiju a další lidi hlavně tady na Praze 2 a 3, s nimiž spolupracuji. Pana Klause jsem ale nikdy v životě neviděl.

Proč jste se vůbec rozhodl kandidovat? 

Já jsem se kdysi motal kolem naší slavné sametové revoluce, protože jsem měl osobní vztahy s mnoha jejími protagonisty. Stáli jsme v Laterně Magice a optovalo se do Federálního shromáždění. Tam to šlo fofrem, jdeš, jdeš, jdeš, vedle mě stál Michael Kocáb. Když to přišlo ke mně, tak jsem řekl ne, protože jsem to tehdy necítil.

A teď to cítíte?

Od té doby téměř celých 30 let sleduji, jak jsou spravovány naše věci veřejné. Objevili se ambiciózní mocižrouti, a tak jsem dospěl k tomu, že bych se rád svým drobným dílem podílel na udržování mocižroutů v rozumných mezích, protože jinak to zavání autoritářstvím a centralizací. A centrální řízení jsme tu už zažili. Prostě chci přispět drobným dílem k tomu, aby se ta naše křehká a zdaleka ne dobudovaná demokracie jaksi udržela a abychom měli naději na nějaký svobodný, dobrý a správný život.

Proč jste si vybral zrovna ODS?

To souvisí s tím, co jsem říkal. Ta strana je pár let v opozici, prodělala určitou katarzi, jsou tam teď lidé, kteří mi přijdou rozumní, smysluplní a poctiví. Druhou věcí je, že souzním myšlenkově s principy liberální demokracie, a ať je to, jak chce, tak ODS je dlouhodobě jediná strana, která na těchto principech stojí. 

Voliči si ale možná budou říkat, proč mají volit herce do Senátu.

Kvalifikace pro senátora nespočívá v nějaké profesi. Neexistuje profese, která by a priori někoho kvalifikovala pro cokoliv. Jestliže si někdo představuje, že v Senátu bude doktor řezat kolena a slepáky a právník bude dělat rozvody a soudit vrahy, tak to je absurdní. To je nesmysl. 

Výbava pro jakoukoliv veřejnou funkci je v jakémsi lidském rozměru, v tom, že ten člověk má svou zkušenost, nějak se dívá na svět, nějak o něm přemýšlí. Je to o myšlení, o hlavě, a ne o profesi. Jestliže někdo s nějakým despektem říká "herec do Senátu", tak tu věc vnímá jinak a podle mě špatně. To je blbost. Může být závozník, pokrývač, cokoliv jiného, ale jestliže má určitý lidský rozměr, já tomu říkám člověčenství, určitou empatii, je schopný vnímat lidi, svět a jeho pochody, tlaky ve společnosti, tak to je určitá kvalifikace. 

 

Právě se děje

před 19 minutami

"Zlej Kája" se kvalifikoval na mistrovství světa

Český profesionální šipkař Karel Sedláček, přezdívaný "Zlej Kája", si v prosinci zahraje na mistrovství světa.

V posledním kvalifikačním turnaji vyřadil postupně tři soupeře a na elitním dostaveníčku si zahází podruhé v kariéře. Rowbyho-Johna Rodrigueze smetl výsledkem 6:0, Nizozemce Benita van de Pase 6:2 a Nizozemce Jana Dekkera 7:2. 

Mistrovství světa se koná od 15. prosince v londýnském Alexandra Palace. 

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy