Klause jsem v životě neviděl. Nezajímá mě, že podpořil Jakla, říká Kratina

Radek Dragoun Radek Dragoun
15. 8. 2018 19:00
V Praze 2 kandiduje za ODS do Senátu herec Vladimír Kratina. Poslanec občanských demokratů Václav Klaus mladší však na Facebooku prohlásil, že v tomto volebním obvodě podpoří kandidáta SPD Ladislava Jakla. Místopředseda strany Martin Kupka toto stanovisko označil za projev neloajality. Sám Kratina si z Klausova prohlášení nic nedělá, podle něj mu nemůže uškodit. "Motivy pana Klause neznám. Ale pokud si matně vybavuji, tak pan Jakl pracoval pro jeho tatínka. Tak co já vím, třeba to má nějakou vazbu," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Herec Vladimír Kratina kandiduje v Praze 2 za ODS do Senátu.
Herec Vladimír Kratina kandiduje v Praze 2 za ODS do Senátu. | Foto: ČTK

Aktuálně.cz: Václav Klaus mladší na svém Facebooku ve vašem senátním obvodu podpořil kandidáta SPD Ladislava Jakla. Co říkáte na to, že jako poslanec ODS podporuje někoho jiného?

Vladimír Kratina: Co na to říkám? Neříkám na to nic. To, že pan Klaus chce někoho podpořit, je legitimní. Nicméně já jsem podporován ODS jako takovou, včetně jejího vedení. Tohle nijak komentovat nechci a ani mě to nijak zvlášť nezajímá.

Nemůže vás to ale poškodit? Václav Klaus je v pražské ODS přece jen vlivná osoba.

Já si myslím, že mě to nemůže poškodit. Podívejte se, kandiduji ve volebním obvodu, ve kterém přes 45 let žiji, narodil jsem se tady. Lidé mě tu znají, jezdím tramvají, chodím mezi nimi, nakupuji, hovořím s nimi. Jsem normální člověk, jeden z nich. Hovořím s nimi o věcech, které nás trápí i které jsou fajn.

Navíc mě podporuje celé vedení. Já jsem nezávislý a nestraník, ale za ODS, což je jediná strana, se kterou bych do toho v dnešním spektru politických stran šel.

Předseda ODS Petr Fiala řekl, že jde o Klausův osobní názor, a víc se k tomu nevyjádřil. Připadá vám toto zastání dostatečné? Nemělo se vedení strany třeba více ohradit a dát více najevo, že za vámi stojí?

Já si myslím, že za mnou stojí. Tak jsme dohodnutí. Pan předseda Fiala řekl, že je to osobní názor pana Klause a ne stanovisko strany. Tím se rozumí, že ODS podporuje mě.

Čím si vysvětlujete, že Klaus před vámi upřednostňuje Jakla?

Já vám to řeknu zcela na rovinu. V podstatě ani všechny protikandidáty neznám, já se o ně nezajímám, nehodnotím je. Bavím se tady s lidmi a vnímám to jako vztah mezi mnou a spoluobčany, kterým se snažím vysvětlit, jak vnímám svět. Volby neberu jako nějaký souboj. 

A motivy pana Klause neznám. Ale pokud si matně vybavuji, tak pan Jakl pracoval pro jeho tatínka. Tak co já vím, třeba to má nějakou vazbu. 

Předpokládám tedy, že jste s Klausem o jeho podpoře Jakla nemluvil. 

Pana Klause vůbec neznám, v životě jsem ho neviděl. Já ani nevím, kde v hierarchii ODS je. Znám pana předsedu Fialu, paní místopředsedkyni Udženiju a další lidi hlavně tady na Praze 2 a 3, s nimiž spolupracuji. Pana Klause jsem ale nikdy v životě neviděl.

Proč jste se vůbec rozhodl kandidovat? 

Já jsem se kdysi motal kolem naší slavné sametové revoluce, protože jsem měl osobní vztahy s mnoha jejími protagonisty. Stáli jsme v Laterně Magice a optovalo se do Federálního shromáždění. Tam to šlo fofrem, jdeš, jdeš, jdeš, vedle mě stál Michael Kocáb. Když to přišlo ke mně, tak jsem řekl ne, protože jsem to tehdy necítil.

A teď to cítíte?

Od té doby téměř celých 30 let sleduji, jak jsou spravovány naše věci veřejné. Objevili se ambiciózní mocižrouti, a tak jsem dospěl k tomu, že bych se rád svým drobným dílem podílel na udržování mocižroutů v rozumných mezích, protože jinak to zavání autoritářstvím a centralizací. A centrální řízení jsme tu už zažili. Prostě chci přispět drobným dílem k tomu, aby se ta naše křehká a zdaleka ne dobudovaná demokracie jaksi udržela a abychom měli naději na nějaký svobodný, dobrý a správný život.

Proč jste si vybral zrovna ODS?

To souvisí s tím, co jsem říkal. Ta strana je pár let v opozici, prodělala určitou katarzi, jsou tam teď lidé, kteří mi přijdou rozumní, smysluplní a poctiví. Druhou věcí je, že souzním myšlenkově s principy liberální demokracie, a ať je to, jak chce, tak ODS je dlouhodobě jediná strana, která na těchto principech stojí. 

Voliči si ale možná budou říkat, proč mají volit herce do Senátu.

Kvalifikace pro senátora nespočívá v nějaké profesi. Neexistuje profese, která by a priori někoho kvalifikovala pro cokoliv. Jestliže si někdo představuje, že v Senátu bude doktor řezat kolena a slepáky a právník bude dělat rozvody a soudit vrahy, tak to je absurdní. To je nesmysl. 

Výbava pro jakoukoliv veřejnou funkci je v jakémsi lidském rozměru, v tom, že ten člověk má svou zkušenost, nějak se dívá na svět, nějak o něm přemýšlí. Je to o myšlení, o hlavě, a ne o profesi. Jestliže někdo s nějakým despektem říká "herec do Senátu", tak tu věc vnímá jinak a podle mě špatně. To je blbost. Může být závozník, pokrývač, cokoliv jiného, ale jestliže má určitý lidský rozměr, já tomu říkám člověčenství, určitou empatii, je schopný vnímat lidi, svět a jeho pochody, tlaky ve společnosti, tak to je určitá kvalifikace. 

 

Právě se děje

před 33 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy