Praha - Česká inspekce životního prostředí doufá, že pád stromu ve Zlíně, který minulý týden usmrtil dvanáctiletého chlapce, nevyvolá masivní kácení dřevin ve městech.
"Samozřejmě se toho trochu obáváme," řekla Aktuálně.cz mluvčí inspekce Ivana Awwadová. Inspekce věří, že si starostové uvědomí, že stromy mají prakticky nenahraditelnou úlohu například při zachytávání prachu z automobilové dopravy.
"Na základě ojedinělého případu nelze zhoršovat prostředí pro ostatní lidi," konstatoval Tomáš Mařík, vedoucí odboru ochrany přírody. Podle inspekce totiž v mnoha případech není pokácení stromu nutné a postačí, když se třeba ořežou větve.
Stížností ekologických organizací i jednotlivých občanů na kácení stromů ve městech přitom rok od roku přibývá. Vloni Česká inspekce životního prostředí prověřovala více než tři sta podnětů, přičemž udělila 188 pokut v celkové výši 7,3 milionů korun.
Milionová pokuta pro klášter
Jedním z nejznámějších případů bylo vykácení patnácti lip před Břevnovským kláštěrem v Praze. Ačkoli inspekce pokácení stromů zakázala, což následně potvrdilo i ministerstvo životního prostředí, benediktinské arciopatství stromy nechalo srazit.
Dostalo za to pokutu 1,5 milionu korun za nedodržení zákazu, plus 400 tisíc za kácení bez povolení.
Inspekce uvedla, že přibývá stížností občanů především na kácení stromů ve městech. Lidem vadí, že stromy mizí kvůli stavbám nových domů, silnic, ale také při rekonstrukcích parků a stromořadí.
"U stavební činnosti se setkáváme s absolutním ignorováním významu dřevin ve městech už při přípravě projektové dokumentace," řekla mluvčí inspekce Ivana Awwadová. "Dřeviny jsou jednoduše likvidovány, ačkoli by je bylo možné ušetřit, protože nejsou v přímém konfliktu se stavbou."
Jako příklad uvedla inspekce pokus stavařů pokácet vzrostlé stromy v Praze na Špejchaře, kudy kvůli stavbě tunelového komplexu Blanka měla vést provizorní silnice.
Stromy jako veřejný zájem
Česká inspekce životního prostředí uvítala loňské rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který se týkal plánovaného kácení lip ve Skutči, kde měl vyrůst supermarket.
"Soud uvedl, že stromy jsou ve veřejném zájmu," konstatovala ředitelka inspekce Eva Tylová. Na kácení stromů reaguje novela zákona o ochraně přírody a krajiny, kterou nyní posuzují poslanci.
Návrh předpokládá, že každé kácení podél silnic a železnic musí být posuzování ve správním řízení, aby se zabránilo zbytečné likvidaci zeleně. Na místě, kde se stromy vykácí, bude úřady navíc možnost uložit výsadbu náhradních dřevin.
Inspekce vypracovala metodiku, která stanovuje, kolik nových stromků se musí vysadit místo jednoho poraženého. Podle metodiky by se mělo vysadit tolik stromků, aby se součet plochy jejich korun za pět let od vysázení rovnal ploše koruny poraženého stromu.