reklama
 
 

V Česku vzniknou "pralesy" velké jako 630 Václaváků

10. 11. 2008 11:30
Umožní to dohoda mezi Lesy a státními ochranáři

Mapa ----- * [Bezzásahová území v Česku](http://aktualne.centrum.cz/object.phtml?embed=true&oid=1766)

Praha - V českých lesích vzniknou v následujících letech bezzásahová území, která zaberou plochu o velikosti přibližně 630 Václavských náměstí.

Dohodly se na tom dvě státní organizace - Lesy ČR a Agentura ochrany přírody a krajiny.

"Dohoda hovoří o dvou a půl tisících hektarech bezzásahových území," řekl Aktuálně.cz mluvčí Lesů Radek Drahný. Václavské náměstí má rozlohu něco přes čtyři hektary.

Státní podnik Lesy a Agentura ochrany přírody a krajiny zatím vyhlásily devět území, kde se nebudou kácet ani vysazovat nové stromy a příroda se ponechá samovolnému vývoji.

"Vymezená bezzásahová území se mohou do budoucna stát novými "pralesy", kde jediným hospodářem bude sama příroda," řekl generální ředitel Lesů a někdejší šéf Krkonošského národního parku Jiří Novák.

Další prales v Libickém luhu

Dasavadním posledním "pralesem" se staly Havrany v Národní přírodní rezervaci Libický luh, která je ve správě Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko. Má rozlohu 31,3 hektarů. Jde o unikátní systém lužního lesa s olšemi a duby.

"Stejně jako u ostatních lokalit i Havrany s odstupem doby poskytnou cenné informace o tom, jak se dané území bude vyvíjet při maximálním omezení lidských vlivů," uvedly ve společném prohlášení Lesy ČR a Agentura ochrany přírody a krajiny.

Lesníci a ochranáři vytipovávají další vhodná území. "Nemáme ale přesně stanoveno, do kdy mají být vyhlášena další bezzásahová území," řekl Aktuálně.cz mluvčí Lesů Radek Drahný.

Vznikají i soukromé rezervace

Kromě "státních pralesů" vznikají v zemi i soukromé rezervace. Aktivní je především český svaz ochránců přírody, který s pomocí veřejných sbírek kupuje vhodné pozemky po celé republice.

Už třináctou privátní přírodní rezervací se v létě staly lužní lesy podél řeky Olše na severní Moravě. Má 2,5 hektaru. Pravidelně se v místech, kterým se říká v Lyngu, objevuje třeba orel mořský, hnízdí zde i kriticky ohrožený morčák velký.

"Cenu, za kterou pozemky vykupujeme, ale neuvádíme, protože by to mohlo ovlivňovat ostatní majitele, s nimiž vyjednáváme," řekl Aktuálně.cz koordinátor projektu Místo pro přírodu Jan Moravec. Stejně svaz nezveřejňuje ani místa, o něž má zájem.

"Pozemků, které by si zasloužily výkup, je po republice mnoho," tvrdí Moravec. Jiná odborná organizace - Česká společnost ornitologická - začala u Jaroměře ve východních Čechách budovat první českou soukromou ptačí rezervaci.

autor: Pavel Baroch | 10. 11. 2008 11:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama