Další spadlý strom způsobil tragédii. Kdo nese vinu?

Pavel Baroch
23. 1. 2009 20:01
Ani pravidelná kontrola nemusí odhalit nebezpečí
Foto: Ivo Mitáček, HZS Zlínského kraje

Praha - Jak je to s odpovědností za vzrostlé stromy ve městech? Kdo je má kontrolovat a jak často? Kdy se může strom porazit, aby neohrožoval kolemjdoucí?

Takovým otazníkům budou vystaveni vyšetřovatelé, kteří začali prověřovat, proč ve čtvrtek ve Zlíně spadl na lidi čekající na zastávce vzrostlý strom a zabil dvanáctiletého chlapce.

Policie si zatím netroufá odhadnout, zda obviní konkrétní osobu z obecného ohrožení. Teprve expertní posudky naznačí, jestli se neštěstí dalo předejít, zda někdo nezanedbal své povinnosti při konktrole městské zeleně, anebo šlo o nešťastnmou náhodu.

Co říká zákon

Podle zákona o ochraně přírody a krajiny je obecně - nejen ve městech - zodpovědný jejich majitel, tedy vlastník pozemku, na němž dřeviny rostou.

Ve zlínském případu je to město Zlín. "Ano, jsme majiteli dotyčného stromu," potvrdila Aktuálně.cz mluvčí zlínské radnice Marie Masaříková.

Foto: Ivo Mitáček, HZS Zlínského kraje

Žádný zákon ani vyhláška ovšem nestanovuje, jestli zdravotní stav stromů starších padesáti nebo sta let musí odborní pracovníci prověřovat jednou nebo dvakrát do roka.

"Právní předpis neurčuje, jak často se musí stromy kontrolovat," řekla Aktuálně.cz Jarmila Krebsová z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí.

Zlín tvrdí, že všechny stromy ve městě pravidelně kontroluje - naposledy to bylo loni na podzim, tedy nedlouho před neštěstím.

"Odborníci například už podle listů poznají, jestli je například potřeba uříznout nějakou větev. Ale tohle byla výjimečná událost, kdy se standardními metodami nic nepoznalo," tvrdí zlínská mluvčí Masaříková, podle níž se takto předběžně vyjadřovali i soudní znalci, kteří spadlý strom od pátečního rána zkoumali.

Foto: Ivo Mitáček, HZS Zlínského kraje

Osm set let a zdravý

"Někdy se skutečně stoprocentně nedá při kontrole stromu poznat, že je ve špatném zdravotním stavu a že hrozí nějaké nebezpečí," řekl Aktuálně.cz Martin Skalský z Centra pro podporu občanů sdružení Arnika, který se ochranou zeleně také zabývá. Dodal, že každý strom je vlastně jiný.

"Rostou osm set let staré stromy a nebezpečné nejsou. A mohou být i osmdesátileté, ale nebezpečné," řekl Skalský. Dodal, že hodně záleží na kvalitě sazenic i na tom, jak se o stromy pečuje.

Ministerstvo životního prostředí obecně uvedlo, že frekvence kontrol by měla vycházet ze zdravotního stavu konkrétní dřeviny. "Měla by ho posoudit odborně způsobilá osoba a na základě šetření vypracovat plán péče včetně potřebných kontrol," řekla Krebsová.

Foto: Ivo Mitáček, HZS Zlínského kraje

Obviněný starosta

Odpovědnost za městské stromy má podle Krebsové nejvyšší představitel daného úřadu - tedy starosta.

"On dále řeší otázku odpovědnosti jednotlivých pracovníků," dodala Jarmila Krebsová z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí.

V lednu 2007 zabil padající strom dva mladé muže ve Vestci u Prahy. Policie po vyšetřování obvinila někdejšího starostu Eduarda Jarolímka z obecného ohrožení z nedbalosti.

Důvodem bylo právě to, že nenechal odstranit stromy u silnice, přestože podle soudního znalce byly jejich kmeny zrtrouchnivělé a tudíž nebezpečné. Radnice o tom věděla několik let.

Foto: Aktuálně.cz

Milionová pokuta pro klášter

Jenže kácení stromů ve městech se mnohdy nelíbí místním obyvatelům, kteří si stěžují na Českou inspekci životního prostředí. Mluvčí inspekce Ivana Awwadová uvedla, že takových podnětů přibývá - a jsou často oprávěné. Jejich zdravotní stav totiž není tak vážný, že musí pryč celý kmen, někdy postačí i mírnější postup, například ořezání těžkých větví.

"Většinou se kácení snažíme zastavit," řekla Aktuálně.cz mluvčí Awwadová. Ačkoli k pokácení stromů je potřeba odborný posudek, problémem je, že o kácení obecních dřevin žádá radnice sama sebe.

"U kácení na pozemcích obce je to skutečně tak, že obec jako vlastník dřeviny žádá o povolení kácet obecní úřad jako orgán ochrany přírody. Tento postup daný reformlou veřejné správy může přinášet střet zájmů," konstatovala Jarmila Krebsová z ministerstva životního prostředí.

Pokud úřad nebo soukromá firma pokácí stromy neoprávěně, může dostat pokutu až dva miliony korun. Vloni se to například stalo Břevnovskému klášteru v Praze.

Ačkoli mu inspekce a poté i ministerstvo životního prostředí zakázaly pokácet patnáct lip na nádvoří před bazilikou svaté Markéty, benediktinské arciopatství stromy nechalo srazit. Dostalo za to pokutu 1,5 milionu korun.

 

Právě se děje

Další zprávy