"Krátce jsem je (senátory) seznámil s naší pozicí a (s tím), proč dále držíme názor, že jsme neshledali střet zájmů, který by se týkal pana premiéra, potažmo holdingu Agrofert," uvedl ředitel fondu Martin Šebestyán.
"Hlavním argumentem je, že Státní zemědělský a intervenční fond neproplácí žádné prostředky podle rozpočtových pravidel. Proto se ho nemůže týkat střet zájmů," sdělil. Toto stanovisko je podle Šebestyána i v odpovědi na neveřejný návrh auditu zemědělských dotací, která byla odeslána do Bruselu 16. září.
Předseda senátní komise Zdeněk Nytra (za ODS) označil za překvapivé, že se podle fondu na dotace jím poskytnuté nevztahuje zákon o střetu zájmů. "Budeme navrhovat, aby se to upravilo. Jestliže prostředky protékají přes tento fond a de facto jdou mimo rozpočtová pravidla, tak to podle našich předběžných závěrů není v pořádku," uvedl Nytra.
Proplácení dotací bylo pozastaveno od února 2017, kdy Babiš firmu do vložil svěřenských fondů. Agrofertu bylo ze zemědělského a intervenčního fondu od roku 2012 do konce letošního dubna vyplaceno zhruba 6,52 miliardy korun.
Šéf fondu: Ukončení auditu potrvá ještě týdny
Obnovení proplácení závisí podle Šebestyána na Evropské komisi. "Až získáme nějaké ujištění, které by nemělo dopad na naše rozpočty, případně na nějaké korekce ze strany EU vůči ČR," řekl. "Teď si vyjasňujeme další otázky vyloučení či nevyloučení plateb, jak by finanční postupy ze strany Evropské komise vypadaly, pokud nebude ukončen audit. Myslím, že to minimálně ještě několik týdnů bude trvat," dodal.
Zemědělský audit by mohl být podle Šebestyána veřejný až poté, co bude vyhotovena jeho finální podoba. Předběžný návrh nemá být poskytnut třetím stranám a tedy ani Senátu, uvedl šéf fondu s poukazem na jednání s unijními orgány. Kvůli zemědělskému auditu přestal fond vyplácet dotace i podnikům rodiny ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD), a to od srpna loňského roku.