Střet zájmů Kasalové? Hlídá vysílání, radí vnitru a podniká

Petr Koděra Petr Koděra
21. 7. 2014 18:22
Právníci ministerstva vnitra zjišťují, jestli mediální odbornice Jana Kasalová může být v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání a zároveň radit resortu.
Jana Kasalová
Jana Kasalová | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Mediální odbornici Janě Kasalové hrozí, že kvůli novému angažmá v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání přijde o poradenskou smlouvu na ministerstvu vnitra.

Úřad ministra Milana Chovance totiž nyní zkoumá, zda Kasalová není ve střetu zájmů, když se v červnu jako nominantka Babišova hnutí ANO stala radní a současně si ke svému nově nabytému šedesátitisícovému platu přivydělává ještě na vnitru jako externistka tréninkem státních zaměstnanců. Za třicet tisíc měsíčně je učí, jak se správně vyjadřovat pro média a jak vystupovat před kamerou. K tomu navíc ještě podniká.

"Prověřujeme, zda se Jana Kasalová nemohla po zvolení do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání dostat do konfliktu zájmů," potvrdila deníku Insider mluvčí vnitra Lucie Nováková.

Podrobněji zatím vnitro nechce záležitost komentovat. Není tak úplně jasné, jak konkrétně by Kasalové působení v televizní a rozhlasové radě i na vnitru mohlo vadit.

Vnitro jen odkazuje na analýzu, kterou v těchto dnech chystají právníci. "Raději si vše necháme důkladně posoudit, abychom předešli případným nepříjemnostem," dodala Nováková. Zároveň naznačila, že úřad je připraven se s Kasalovou v krajním případě i rozejít.

Jana Kasalová, která v minulosti dvakrát neuspěla ve výběrovém řízení na post generální ředitelky České televize, spolupracuje s vnitrem od loňského podzimu. V září 2013 si ji na mediální poradenství najal tehdejší ministr Rusnokovy úřednické vlády Martin Pecina.

"Jana Kasalová spolupracuje na základě dohody o pracovní činnosti především v oblasti odborných analýz veřejného vystupování desítek zaměstnanců ministerstva vnitra," uvedla Hana Malá z ministerského tiskového odboru.

Nejasná náplň práce

Co přesně ale Kasalová vysoce postaveným úředníkům a mluvčím policie nebo hasičů radí a jak vypadají její konkrétní analýzy a doporučení, vnitro odmítlo sdělit. Prý jde o citlivá data a mohlo by porušit zákon o ochraně osobních údajů. "Výstupy těchto analýz jsou interní a jejich postupování médiím by bylo v rozporu s ochranou osobních práv," argumentuje Hana Malá.

Sama Kasalová se dosud k dvojímu angažmá nevyjádřila. Neodpověděla na mail a Insider ji několikrát marně kontaktoval nejen v kancelářích Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, ale i v pražském sídle její firmy Casteam, která se zabývá marketingovým a mediálním školením manažerů.

Právě podnikání navíc může být pro Kasalovou další problém. Už jednou kvůli němu střet zájmů řešila, když se koncem roku 2011 jako jednatelka Casteamu stala ředitelkou rozvoje pořadů v České televizi.

Lidové noviny tehdy upozornily, že její firma učí vysoce postavené manažery komunikovat s médii. Navíc mezi její prominentní klienty patřily především firmy placené z veřejných peněz – například České dráhy nebo pražský dopravní podnik.

Kasalová útoky odrážela s argumentem, že se její firma zaměřuje na profesní, firemní a odborný rozvoj osobnosti. "Jde tedy o jiný předmět činnosti, než má Česká televize," hájila se. Přesto o pár měsíců později raději opustila funkci jednatelky a zůstala jen majitelkou. Na podzim 2012 se však na post jednatelky vrátila a figuruje na něm dosud.

Třetí pokus vyšel

Jako členka rady si přitom Kasalová musí dávat na jakékoliv vedlejší příjmy velký pozor. Podle zákona totiž radní ani jejich příbuzní nesmějí působit ve firmách, které podnikají v reklamě nebo médiích. Navíc nesmějí pracovat pro televizní a rozhlasové stanice a ani jim externě radit.

Před pěti lety tak například musel kvůli členství v radě ukončit ředitelování ve dvou komunikačních agenturách Martin Bezouška.

Do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání se Kasalová dostala před měsícem a až na třetí pokus. Dlouho jí nebyla nic platná ani silná podpora Babišova ANO. Nakonec se ale manažerka se zkušenostmi z ČT, Novy a Primy při třetí finálové účasti prosadila a porazila exposlance ODS Václava Mencla, s nímž se utkala i v předchozích dvou finálových bitvách.

Třináctičlenná takzvaná "velká" rada dohlíží na právní čistotu vysílání soukromých i veřejnoprávních televizních a rádiových stanic a případné prohřešky může pokutovat. Předsedá jí divadelní režisér Ivan Krejčí, kterého dosadila vládní ČSSD.

Článek vyšel 21. července 2014 v sesterském deníku Insider.

 

Právě se děje

Další zprávy