Volební výbor chce s šéfy ČT a ČRo řešit vysílání o Ukrajině

ČTK ČTK
20. 5. 2014 17:16
Dvořák i Duhan však předsedovi volebního výboru napsali, že pozvání k této diskusi nepovažují za vhodné, a k tomuto bodu proto nevystoupí.
Česká televize
Česká televize | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Veřejnoprávní vysílání o dění na Ukrajině řeší poslanecký volební výbor. Jeho předseda Martin Komárek (ANO) pozval na zasedání ředitele České televize a Českého rozhlasu.

Oba šéfové však Komárkovi napsali, že pozvání k této diskusi nepovažují za vhodné, a k tomuto bodu proto nevystoupí.

Komárek, který jednání k tomuto bodu svolal, řekl, že v tom nevidí žádný nátlak a chce po veřejnoprávních médiích pouze informaci o jejich práci.

Ani samotný výbor není jednotný v tom, zda je pozvání ředitelů kvůli zpravodajství z Ukrajiny vhodné.

"Nikdy jsem nezaznamenal tak silnou veřejnou diskusi o objektivitě. Chtěl jsem se jich zeptat, jak pracují. Mě to skutečně i z profesního hlediska zajímá," řekl Komárek. Slyšel prý ohlasy, že je zpravodajství proukrajinské i proruské.

Navíc zástupci obou médií podle něj budou jednání stejně přítomni kvůli projednání výročních zpráv o jejich činnosti. Komárek řekl, že na dopis ředitelům odpověděl v tom smyslu, že setkání mělo být neformální, a proto je nepovažoval za nijak problematické.

"Překvapila mne vaše reakce na mé zdvořilé pozvání k jednání, které nemá za cíl nic jiného než pomoci informovanosti o situaci na Ukrajině jak poslancům, tak i celé občanské veřejnosti, která je hluboce znepokojuje," napsal Komárek ve své odpovědi.

"Pokud i nadále setrváte na svém rozhodnutí, obrátím se na příslušné rady s žádostí o sdělení jejich postoje. Měl jsem ovšem za to, že debata na jednání volebního výboru by byla pro všechny přínosnější," uvedl.

Ředitelé obou institucí ve společném dopise Komárkovi vysvětlili, proč se jednání ke zpravodajství nemohou zúčastnit, mimo jiné prý kvůli tomu, že diváci chtějí mít jistotu, že redakční rozhodnutí nepodléhají žádným vnějším zájmům a politickým tlakům.

"Bod vámi zařazený na 12. schůzi volebního výboru však vzbuzuje obavu, že by tyto zásadní principy mohly být oslabeny," uvedli generální ředitel České televize Petr Dvořák a generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan.

Je podle nich nestandardní, aby podávali informace o zpravodajství orgánu veřejné moci nebo jinému orgánu, než je Rada ČT a Rada ČRo.

Petr Dvořák
Petr Dvořák | Foto: Ludvík Hradilek

Proti pozvánce se postavil například i poslanec Zbyněk Stanjura (ODS). "Co my jim řekneme?" zeptal se a upozornil, že pozici státu formuluje vláda, nikoli média. "Podle mě ti, kteří mají problém s oficiálním stanoviskem naší vlády, hledají způsob, jak to obejít," prohlásil.

Nechce se prý stavět do pozice zprostředkovatele stížností. "My nejsme tím médiem, které mezi ně má vstupovat," souhlasila s ním poslankyně Nina Nováková (TOP 09). Jasné podle ní není, co by pak výbor udělal. "Každý to bude stejně interpretovat jinak," dodala.

Volební výbor měl jednat se šéfy veřejnoprávních médií ve čtvrtek. Dvořák i Duhan měli vystoupit k bodu Informace o zpravodajství České televize a Českého rozhlasu o situaci na Ukrajině. "Nepřísluší nám zasahovat do činnosti volebního výboru, ale vzhledem ke shora uvedenému nemůžeme daný bod programu uvádět," napsali.

 

Právě se děje

Další zprávy