Vyřešit hlídání, rozdávat noviny a odpovídat lidem. Strany na hraně na poslední chvíli lovily hlasy

Lukáš Prchal Markéta Šrajbrová Kateřina Frouzová Lukáš Prchal, Markéta Šrajbrová, Kateřina Frouzová
20. 10. 2017 15:05
Politické strany kampaň nevzdaly ani pár hodin před otevřením volebních místností. Dobře si uvědomovaly, že řada voličů se rozhoduje až na poslední chvíli. Piráti rozdávali své noviny, zelení zase visačky na kliky bytů. Na poslední chvíli agitovaly všechny strany, ale nejvíce se snaží ty menší s preferencemi kolem pěti procent.
Strany na poslední chvíli lovily hlasy. Zelení zvonili na zvonky a věšeli visačky na dveře.

Praha/Liberec - V mlhavém pátečním ránu běhají po Vršovickém náměstí v Praze členové České pirátské strany a rozdávají poslední kusy stranických Pirátských novin, kterých od května rozdali na 700 tisíc kusů. Na poslední chvíli agitují všechny strany, ale nejvíce se snaží ty menší s preferencemi kolem pěti procent.

Kampaň pirátů sice trvá už pět měsíců, i tak se ještě pár hodin před volbami pokoušejí přesvědčit nerozhodnuté voliče, aby jim přišli dát hlas. Lidé se u jejich malého stolečku zastavují a ptají se na věci, které je trápí a brání v tom, aby piráty volili.

"Reagujte na tom Twitteru na ty zprávy, lidi vás budou mít raději," říká mladík pražskému zastupiteli za piráty Mikuláši Ferjenčíkovi, který kandiduje na prvním místě v Pardubickém kraji, ale bydlí v Praze.

Opodál pobíhá čtyřka pražské kandidátky a zastupitelka za piráty na Praze 10 Olga Richterová. Rozdává noviny a odpovídá na otázky lidí, kteří se na chvíli zastaví před další cestou do práce. "Máme za sebou stovky hodin, kampaň zadarmo se jinak nedělá. Navíc jsem ještě musela platit za hlídání," říká Richterová.

U Ferjenčíka se zastavuje paní Podolská, která si přišla před volbami ještě vyjasnit některé nedostatky kolem názoru pirátů na putinovské Rusko a okupaci Krymu. "Je to nelegální a sankce proti Rusku se rušit nemají. Nemůžeme k tomu státu mít dobrý vztah, protože naše strana je tam zakázaná," reaguje Ferjenčík.

Paní Podolská se zdá být nakonec přesvědčená. "Ale ještě bych to chtěla slyšet od vašeho předsedy Ivana Bartoše, abych si byla jistá, protože on si v tom není podle mě úplně jistý." Nakonec však odchází spokojená. Ferjenčík s Richterovou stihnou odpovědět ještě na pár otázek a rozdat poslední kusy novin.

A kolem deváté už balí. Ferjenčík se musí ještě postarat o poslední internetové statusy a večer vyráží na jednu z padesáti pirátských party po republice, na kterých budou přesvědčovat lidi, aby přišli k volbám.

Richterová musí domů, protože její manžel v devět odchází do práce a ona musí hlídat jejich dvě děti. "Lidé nás budou volit, vědí, že se tam tentokrát dostaneme, a proto nevyhodí hlas jen tak do vzduchu," věří oba piráti.

Fandím vám, ale volit vás nebudu

"Last minute" kampaň probíhá i v Dejvicích. "Člověka vždycky potěší, když je ta klika tak akorát," pochvaluje si v jednom z dejvických činžáků náměstkyně pražské primátorky a kandidátka do sněmovny za Stranu zelených Petra Kolínská. Strana, která se do dolní komory dostala zatím pouze jednou, se na poslední chvíli snaží nerozhodnuté voliče přesvědčit pozvánkami k volbám a visačkami na klikách bytů.

Petra Kolínská ze Strany zelených agituje v den voleb.
Petra Kolínská ze Strany zelených agituje v den voleb. | Foto: Markéta Šrajbrová

Na nich se lze dočíst, že zelení jsou "jediná čistá volba". Lídr zelených Matěj Stropnický se například den před volbami jako dosud jediný přední politik přihlásil ke své homosexuální orientaci. I když to prý původně neplánoval, teď doufá, že voliči ocení, že s nimi "jedná na férovku".

Kolínská občas na některé obyvatele bytů i zazvoní. Důchodkyně, která váhavě otevře dveře, je už ale rozhodnutá, komu dá svůj hlas. "Tak šťastnou ruku," popřeje ji Kolínská a rozloučí se. Když vyráží k dalším bytům, vysvětluje, že rozhodnuté voliče už nepřesvědčuje. "Nechci na ně tlačit, aby si z toho neodnesli špatný dojem. Teď jsme ale byli na Kladně a tam bylo nerozhodnutých lidí hodně," říká. Strategie pak je zjistit, co je pro člověka důležité, a podle toho vybrat z programu téma k hovoru.

Zdvořilý Tomiův bratr, samotář Dolínek

Okolí stanice metra Dejvická je pár hodin před otevřením volebních místností mezi kandidáty populární. U eskalátorů zdvořile prosí o preferenční hlasy Hayato Okamura, který kandiduje za lidovce a ve volbách se utká mimo jiné se svým bratrem Tomiem, lídrem Strany přímé demokracie (SPD). Kousek od kolejí agituje sociálnědemokratická jednička v Praze Petr Dolínek.

"On tam pořád stojí sám, to ho tedy obdivuji," říká Kolínská a rozhodne se jít kolegu z magistrátu pozdravit. "Co u vás, nálada dobrá?" ptá se Kolínské Dolínek. "Jo, víš co, my jsme otužilí," směje se zelená náměstkyně.

Cestou od domu k domu oslovují Kolínská a hlavní manažer strany Robin Ujfaluši i kolemjdoucí. "Můžeme vás pozvat k volbám?" ptají se mladého muže v monterkách. "Já k volbám půjdu a budu volit SPD!" odvětí hrdý volič Tomia Okamury.

Zelení se mi líbí, ale…

Prodavačka v obchodě s dětským oblečením je ke Kolínské mnohem smířlivější, zeleným ale hlas také nehodí. "V komunálu bych vás volila, ale na celostátní úrovni ne. Fandím vám, ale asi ještě není ten správný čas," říká omluvně mladá žena a ptá se, jak že dlouho vlastně už nejsou zelení ve sněmovně.

Kolínská přiznává, že strana, která v letech 2006 až 2010 seděla ve vládě, udělala chyby, za něž je voliči v dalších volbách potrestali. A podnikatelce z obchodu vysvětluje, že pro prosazovaní své politiky v komunálu potřebují být zelení silní i na národní úrovni. Zdá se, že ženu nepřesvědčila, ta ji ale při loučení poděkuje za její práci na magistrátu, kde Strana zelených působí v trojkoalici s lidovci a STAN.

Do sněmovních voleb chtěli zelení přesvědčit ke koalici piráty, ti to ale odmítli a v průzkumech si vedou dobře i sami. Zelení se naopak ve většině předvolebních šetření pohybují pod potřebnými pěti procenty. Kolínská přiznává, že větu: "Zelení se mi líbí, ale hlas pro ně je ztracený," slýchá často. "Ale kdybych nevěřila, že máme na víc jak pět procent, tak tady nechodím po ulicích," dodává.

Fialové gerbery a letáky

To Starostové a nezávislí z Libereckého kraje se naposledy pokoušeli oslovit voliče ve čtvrtek v šest hodin odpoledne v největším městě regionu. Vzali do náručí fialové gerbery a letáky se základními body programu a přesvědčovali lidi v nejrušnějším centru Liberce, že si za práci na hejtmanství jejich podporu zaslouží.

"Ukončili jsme kampaň, abychom dali lidem čas a klid na rozmyšlenou," vysvětluje taktiku jejich krajský lídr a náměstek hejtmana Marek Pieter. Po konci kontaktní kampaně však ještě pokračovali na sociálních sítích. Třeba liberecký hejtman Martin Půta oslovil na Facebooku hlavně voliče, kteří se ještě nerozhodli, koho si vyberou.

 

Právě se děje

Další zprávy