Česko může vést druhý Trump. Zahraniční média jsou plná Babiše, varují před jeho nestálými názory

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 20. 10. 2017 14:01
Ani světovým médiím neunikají parlamentní volby v České republice. Řada z nich píše, že Česko může být brzy dalším státem, který se ponese na vlně euroskepticismu. Některé deníky zase vidí spojitost mezi předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem a prezidentem Spojených států Donaldem Trumpem. Je to právě postava Babiše, které si zahraniční média všímají nejvíce. Upozorňují na jeho obchodní aktivity i nestálé názory.
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš.
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš. | Foto: Matej Slávik

Praha - České parlamentní volby mohou rozhodnout, jestli se zvětší "propast" mezi více prosperujícími zeměmi západní Evropy a mezi státy na východě, které jsou čím dál více autoritářské.

Tak hodnotí americký list The New York Times nadcházející hlasování v České republice.

Volební místnosti se otevřely v pátek ve dvě hodiny odpoledne. Ve stejný čas se v sobotu uzavřou.

Řada zahraničních médií věnuje pozornost zřejmě nejklíčovější postavě voleb - předsedovi hnutí ANO a bývalému ministrovi financí Andreji Babišovi

Ten je například podle německé stanice ARD "populistou, který se nedá uchopit pomocí běžných kategorií pravice a levice".

Nestálé a nejasné postoje

Problémy s Babišovým zařazením mají ale i jiná média. Zmíněný list The New York Times například zdůrazňuje, že u Babiše je složité jasně definovat jeho názory na zásadní témata. Například na Evropskou unii.

Tomu přikyvuje i německá verze serveru Huffington Post, kde autor konstatuje, že je poměrně těžké tohoto politika jednoznačně ideologicky zařadit. "Hodně mluví, protože on sám je programem," píše.

Agentura Reuters se zase domnívá, že Babišovy postoje jsou spíše proměnlivé.

Jako příklad uvádí jeho tvrzení z roku 2015. Tehdy prohlásil, že uprchlíci by mohli zaplnit volná pracovní místa v Česku. V současnosti ale zastává spíše protiimigrantské názory.

Populismus?

Americký list The Washington Post pak píše o pěti důvodech, proč má Babiš nakročeno k vítězství ve volbách.

Deník mimo jiné naráží na populismus. Babiš podle něj stále opakuje, že je proti "establishmentu" a "zkorumpovaným politickým stranám".

V očích voličů mu podle amerického listu pomáhá i to, že se s nimi často osobně setkává, účastní se různorodých akcí a je aktivní na sociálních sítích, zejména na Facebooku. Zkrátka si dává záležet na své "imagi".

Stejně jako jiná média pak The Washington Post poukazuje na různé skandály, kterým Andrej Babiš čelí. Nicméně i přes stíhání v kauze Čapího hnízda se mu daří udržet hnutí ANO pohromadě.

Anglická verze Deutsche Welle zase píše o Babišově "vulgární mluvě", se kterou se podle webu mnoho českých voličů ztotožňuje.

Babiš má prý podporu zejména mezi staršími obyvateli. To podle německé stanice podporuje domněnky, že lidé narození v dobách komunismu lační po silném lídrovi, který by je ochránil před globalizací a terorismem. 

Babiš rovná se Trump

Nejen v amerických médiích se pak ve spojení s Babišovým jménem často objevuje jedno srovnání. Je prý jako "český Donald Trump".

V dalším ze svých článků tak o něm mluví například deník The Washington Post.

"Samozřejmě jsou (mezi nimi) i rozdíly. Ale celkový obrázek je jasný: v srdci Evropy, kde je prezident Trump jinak všeobecně zatracován, může být v čele země muž, který se Trumpovi mimořádně podobá," píše americký list.

Že jméno Andreje Babiše slouží jako synonymum k americkému prezidentovi, připomíná i agentura Reuters nebo německý list Handelsblatt.

Podstatně mírnější je ale americká televize Fox News. Ta se často přiklání na Trumpovu stranu a ani bývalého českého ministra financí nevnímá jako "strašáka".

"Je to další šance pro Evropany říct Evropské unii, aby přestala řídit jejich životy. Jestli čeští voliči udělají to, co průzkumy předpovídají, připojí se s nově zvoleným lídrem k Polsku a Maďarsku, které taky nesouhlasí se zasahováním unie do práv členských států."

Euroskeptické Česko

O novém vztahu s Evropskou unií pak spekulují i jiná média. 

Například podle amerického listu The Finacial Times by se volební vítězství Babiše zařadilo po bok dalších politiků, kteří slaví v Evropě úspěch se svými "protisystémovými" názory. Na to samé upozorňuje i britský deník The Guardian, který také zmiňuje Polsko a Maďarsko.

Server Politico předpovídá, že "Česká republika má nakročeno k tomu, aby se po parlamentních volbách otočila směrem k euroskepticismu". Podle webu by mohl nastat "bod zlomu ve vztazích země s Bruselem". 

Podle francouzského ekonomického deníku Les Echos se Česko s Babišem zradikalizuje i v rámci skupiny středoevropských zemí visegrádské čtyřky.

Slovenský Denník N pak usuzuje, že Česko na rozdíl od Slovenska dlouho působilo jako "standardní" země. Nyní ale podle listu hrozí zásadní oslabení a nastolení systému, který se jako demokracie bude jen tvářit.

Ekonomika pod Babišovým velením

Agentura Bloomberg se soustředí na ekonomické pozadí voleb. Její analytici předpokládají, že vláda pod případným Babišovým vedením bude k podnikání vstřícná.

Podle agentury by jeho výhra "mohla být dobrou zprávou pro banky a většinu dalších firem, protože Babiš je proti zvyšování korporátních daní, což naopak podporuje jeho největší rival - sociální demokracie". 

Třetí česká cesta mezi Západem a Ruskem je veliký mýtus a nebezpečí, říká Šimon Pánek, ředitel neziskové organizace Člověk v tísni. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy