Straníci ANO o rebelce Zelienkové: Nezapadla, nebyla týmový hráč, plivat na Babiše je "srabácké"

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
27. 7. 2016 10:10
Poslankyně Kristýna Zelienková opouští ANO kvůli kauze Čapí hnízdo. Také se jí nelíbí, že členové údajně nesmějí mít jiný názor než šéf Andrej Babiš. Podle členů hnutí jen nedokázala respektovat vůli většiny. "Nechceme přece vypadat jako rozhádaný pytel blech, který se neumí dohodnout," tvrdí místopředseda strany Petr Vokřál.
Poslankyně Zelienková opouští hnutí ANO Andreje Babiše.
Poslankyně Zelienková opouští hnutí ANO Andreje Babiše. | Foto: DVTV

Praha - Poslankyně Kristýna Zelienková, která oznámila odchod z hnutí ANO, podle svých bývalých straníků do hnutí nezapadla a je dobře, že odchází. "Nebyla týmový hráč. Teď se snaží hnutí poškodit před krajskými volbami," tvrdí místopředsedkyně hnutí Jaroslava Jermanová.

Podle Zelienkové poslanci ANO nesmějí mít vlastní názor a jen čekají, s čím přijde jeho šéf Andrej Babiš. S vedením se střetla například v otázce uprchlíků, když například prohlásila do médií, že pokud Češi odmítají kvóty, měli by přijít s vlastním řešením.

"Rozhodně nečekáme, s čím přijde předseda Babiš. Nejsme nedemokratické hnutí, každý samozřejmě může říct svůj názor," brání se další místopředseda hnutí a brněnský primátor Petr Vokřál.

Jedním dechem ale dodává, že pokud si hnutí odhlasuje nějaký většinový postoj, měli by ho všichni respektovat a nevystupovat na veřejnosti opačně. "Nechceme přece vypadat jako rozhádaný pytel blech, který se neumí dohodnout," dodává Vokřál.

Zelienková zdůvodňuje svůj odchod také tím, že přestala věřit Andreji Babišovi po kauze Čapí hnízdo. V online rozhovoru pro Aktuálně.cz uvedla, že morálně selhal. "Čapí hnízdo pro mě bylo poslední ukázkou toho, že v mnoha praktických krocích postupuje ve větším či menším rozporu se svým krédem nekradu a nelžu," napsala Zelienková čtenářům.

Babiš se prý neobtěžoval kauzu vysvětlit ani vlastním poslancům na klubu. "Podle nás to vysvětlil dostatečně a několikrát. My mu věříme," odbývá pochybnosti Jermanová.

Jsme rádi, že jde

Jermanová navíc označila chování Zelienkové za "srabácké". "Teď ho všude napadá, ale do očí mu to nikdy neřekla," dodává Jermanová. Zelienková kromě Babiše zkritizovala i šéfa poslaneckého klubu Jaroslava Faltýnka, který se podle ní snaží umlčet lidi s jiným názorem.

"Jsme rádi, že je pryč. Chtěla třeba o něčem hlasovat, všichni byli proti a ona pak měla problém tento názor většiny respektovat," tvrdí Faltýnek s tím, že kvůli prohlášením poslankyně o zahraničních otázkách mu prý dokonce volali velvyslanci a dotazovali se, zda se jedná o názor celého hnutí.

Babiš mi řekl, že jsem mimo a migraci vůbec nerozumím, ve společnosti ten problém uměle vytváří, říká poslankyně Zelienková. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy