Rebelka z ANO: Babiš morálně selhal. Je to štika, která likviduje politický rybník

Domácí Domácí
Aktualizováno 26. 7. 2016 15:11
Poslankyně Kristýna Zelienková odpovídala na otázky čtenářů v online rozhovoru.
Jak to funguje v hnutí ANO? Ptejte se odcházející poslankyně
Rozhovor skončil
Kristýna Zelienková bude odpovídat čtenářům od 14:00
Přečíst si rozhovor

Online rozhovor - Podle poslankyně Kristýny Zelienkové, která se rozhodla opustit hnutí ANO, jeho šéf Andrej Babiš v kauze Čapího hnízda morálně selhal. V online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz vysvětluje, jak zpočátku věřila, že Babiš může pomoci české politice.

"Česká porevoluční politika začala čím dál více připomínat zatuchlý rybník, ve kterém se převalují líní a neschopní kapři. Tak jsme se rozhodli pustit si do tohoto rybníka štiku," říká Zelienková.

Až pozdě prý zjistila, že i ona pomáhala do rybníka vypustit nepůvodní druh. "Takže se může stát, že místo zahnívajícího rybníku tu časem budeme mít mrtvou nádrž zbavenou veškerého života, ve které se bude válet jedna tlustá, přejedená štika," dodává poslankyně.

Jak to funguje v hnutí ANO? Ptejte se odcházející poslankyně

Rozhovor skončil
26. 7. 2016
Ptá se: Pakistánec

Dobrý den, není Vaše gesto spíše nějaké předvolební zviditelnění se? Babiš Vám byl pár let dobrý, ne?

Odpovídá: Kristýna Zelienková

Dobrý den, vítám Vás na online chatu a děkuji za otázku. Rozhodnutí odejít bylo pro mě těžké, jsem z toho smutná a pokud bych se chtěla zviditelnit, tak bych zůstala v ANO, podřizovala se jeho stávající politice a dělala vše pro to, abych se znova dostala do Sněmovny. Tj. držela krok a mlčela.
Co se pana Babiše týče, z Vaší otázky je vidět, že ANO považujete za hnutí, zcela kontrolované jedním člověkem. Já jsem se tomu dlouho snažila bránit a poměry v ANO reformovat, ale nakonec jsem zjistila, že máte pravdu.
Rozhodně to ale není tak, že by byl jediným důvodem, proč jsem šla do politiky a dostala jsem se do Sněmovny. 2 roky jsem non stop pracovala na budování berounské organizace a své místo ve Sněmovně jsem si tedy tvrdě odpracovala. Celou dobu jsem všechny náklady na provoz oblasti hradila ze svého a ANO, tj. p. Babiše, to nestálo ani korunu.

26. 7. 2016
Ptá se: Misa

Dobry den, nemyslite, ze by takovi poslanci meli odejit z politiky ?
Je seriozni vyvest se do politiky pres stranu a pak ji opustit ?

Odpovídá: Kristýna Zelienková

Nevím, koho myslíte, pokud mluvíte o p. Babišovi, nechám to na jeho rozhodnutí. Na Vaši druhou otázku jsem myslím již odpověděla výše.

26. 7. 2016
Ptá se: Jana Novotná

Dobrý den,
čím si vysvětlujete,že tolik lidí,kteří už mají ve společnosti nějaký kredit, se nechalo zlákat a stalo se tváří ANO,moc mě to překvapilo u pana Stropnického a Komárka.
děkuji Novotná

Odpovídá: Kristýna Zelienková

Hodně lidí prostě uvěřilo tomu, že ANO je tím, čím se zdálo na počátku, včetně mě. Zkrátka věřili tomu, že vzniká strana, která nebude politikařit, bude dobře hospodařit, pevně nás zakotví v Evropě a bude dbát na to, aby veřejné peníze nadále zůstavaly veřejnými. Co se týče p. Komárka a Stropnického, na to, proč v ANO zůstávají, by bylo lépe zeptat se jich.

26. 7. 2016
Ptá se: Tinka

Dobrý den, mně přijde stejně nebo možná ještě víc nemorální, než mlžení kolem Čapího hnízda, když se někdo nechá zvolit za nějakou partaj a pak od ní odejde. Neměl by zásadový a charakterní člověk měřit stejným metrem? Děkuji za odpověď, opravdu mě moc zajímá...

Odpovídá: Kristýna Zelienková

Podívejte se, já jsme vstupovala do strany, kde pan Babiš říkal, že je mravný a upřímný člověk. Čapí hnízdo pro mě bylo poslední ukázkou toho, že v mnoha praktických krocích postupuje ve větším či menším rozporu se svým krédem “nekradu a nelžu”. Tzn., že ANO jsem “neopustila” já, ale vedení hnutí. Asi Vám to přijde naivní, ale věřím tomu, že když jsem svým jménem zaštítila předvolební politický program, tak ho také hodlám dokončit.

26. 7. 2016
Ptá se: Krementák Tomáš

Mohla byste mi vysvětlit,jak někdo může věřit tomu,že je člověk schopen poctivě a mravně vydělat miliardy za 25 let,aniž by něco vymyslel,vynalezl,napsal nebo namaloval?
Velice děkuji za upřímnou odpověď

Odpovídá: Kristýna Zelienková

Jestli Vám dobře rozumím, naznačujete, že kauz typu Čapího hnízda bylo v životopise p. Babiše v jeho období před vstupem do politiky více. Na to Vám neumím odpovědět, jen se přiznám k tomu, že jsem věřila, že je to férový člověk.

26. 7. 2016
Ptá se: Tomáš Krementák

Jak jste si odůvodňovala bezpečnostní službu AGROFERTU,která se ničím neliší Mrázkovu archivu?Nikomu z poslanců ANO opravdu nevadí,že se na něj stejně jako na ostatní hromadí osobní informace?Není to jistá nápověda,kterak k majetku přišel?

Odpovídá: Kristýna Zelienková

Prostě jsem se soustředila na program a étos ANO. Prostě jsem nezkoumala, zdali všechny struktury Agrofertu jsou, nebo nejsou poctivé, fungují či nefungují v souladu se zákonem, dělají bíle či černé věci. Máte pravdu, že jsem o tom přemýšlet měla a máte pravdu v tom, že jsem byla důvěřivá.

26. 7. 2016
Ptá se: George

Dá se konkretizovat co je v kauze Čapí hnízdo lživé

Odpovídá: Kristýna Zelienková

Lživé je to, že p. Babiš v minulosti říkal, že neví, komu Čapí hnízdo v době čerpání dotace patřilo. Není pravdou to, že do Čapího hnízda přišla řada kontrol, které jakékoliv pochybení při získání dotace vyloučila. Já tomu rozumím tak, že tyto kontroly neposuzovaly, zdali byla dotace získána v souladu se zákonem, ale pouze to, zdali v průběhu investice byly splněny pravidla pro čerpání peněz. P. Babiš má ale pravdu v tom, že současné kontroly nabytí této dotace nejspíš dopadnou v jeho prospěch, protože z Čapího hnízda v době žádání o dotaci účelově udělal takový typ podniku, který měl na dotaci právo. Pro mě je to ale hrubé morální selhání.

26. 7. 2016
Ptá se: Honza

Paní poslankyně, o Vás dosud nebylo ani moc vidu ani moc slechu. Zřejmě se potřebujete před krajskými volbami zviditelnit. Kam povedou Vaše další kroky?

Odpovídá: Kristýna Zelienková

Nevím, zdali o mě bylo vidu nebo slechu, v každém případě ve Sněmovně pracuji non stop. Téma krajských voleb včera otevřelo ANO ve snaze překroutit důvody mého odchodu, stejně jako to učinilo s tématem migrace. Takže na Vaši otázku odpovídám, že v krajských volbách nehodlám kandidovat, ani jsem o tom nikdy neuvažovala. Mé další kroky budou pracovní, hodlám se ve Sněmovně více věnovat čerpání dotací, paušálnímu zdanění, které jsme měli v programu, investic do cestovního ruchu a přijetí nového zákona, chci navrhnout sloučení zahraničních zastoupení jednotlivých ministerstvech, což by bylo efektivní a úsporné, hodlám s ČKP řešit problémy s proplácením výjezdů hasičů. Další témata se objeví při podzimním zasedání Sněmovny.

26. 7. 2016
Ptá se: Martin Knotek

Vážená paní poslankyně,

velmi si vážím Vašeho postoje a chci Vám vyjádřit svoje sympatie. Moje pocity z pana Babiše se naprosto shodují s Vaším vyjádřením. Obdivuji Vaši odvahu takto otevřeně vystoupit proti "novému establishmentu". Rád bych se Vás zeptal zda momentálně vidíte nějakou naději na renesanci původních myšlenek na kterých bylo hnutí ANO založeno? Předem děkuji za Vaši odpověď, Ing. Martin Knotek, Janáčkova 778, Židlochovice

Odpovídá: Kristýna Zelienková

Upřímně řečeno nevidím. Možná to zní neskromně, ale proti politickému stylu a směřování ANO, které prosazuje předsednictvo, se v zásadě vymezuji jako jediná. Z toho soudím, že ostatní členové ve výkonných pozicích ani poslanci v tom velký problém nevidí.

26. 7. 2016
Ptá se: Vlastimil Hejtmánek

Paní poslankyně, předpokládám, že jste nebyla za krátkou dobu svého působení v poslanecké sněmovně zkorumpována ani zlanařena.
Prosím krátké odpovědi na moje otázky.

1) Víte již, do kterého poslaneckého klubu půjdete nebo do kterého byste ráda šla ? Tím vlastně řekla, komu věříte mezi politickými stranami a kterou stranu tedy doporučujete volit ?

2) Myslíte si, že je dnes mezi členy politických stran a nebo poslanci a ministry vlády někdo jiný než Babiš, kdo by dokázal zamezit tomu, aby nevznikali další zázrační miliardáři v tomto státě ? Tedy může to být někdo jiný než ten, kdo jim nejvíc pije krev a přitom není na nich především ekonomicky závislý ? Prosím, krátce, věcně a konkrétně. Děkuji.

Odpovídá: Kristýna Zelienková

V tuto chvíli neuvažuji o vstupu do žádné politické strany. Tvrzení p. Babiše, že chci vstoupit do TOP 09 a proto nechci složit mandát, je jen jeho další úhybný manévr. V tuto chvíli nevidím ve Sněmovně žádnou stranu, s jejíž politikou bych se ztotožnila natolik, abych uvažovala o vstupu do jejich řad. Je pravdou, že TOP 09 je mi v nejbližší v otázce evropské politiky, i když ani tam nevidím dostatečně velkou snahu zdůrazňovat, v čem je projekt Evropské unie pozitivní. Mimochodem k tvrzení p. Babiše, že je nemorální nechat si mandát, když jsem vystoupila z ANO: je zajímavé, s jakým potěšením přijal do klubu ANO přeběhlíka z TOPky pana poslance Turečka. Takže to asi bude tak, že pokud on nějaký krok považuje za správný, je to v pořádku a pokud s identickým rozhodnutím někoho jiného nesouhlasí, je to špatně.

Víte, česká porevoluční politika začala čím dál více připomínat zatuchlý rybník, ve kterém se převalují líní a neschopní kapři. Tak jsme se rozhodli pustit si do tohoto rybníka štiku. Teď ale zjišťujeme, alespoň někteří z nás, že tento druh štiky je vlastně dost nepůvodní druh, který v rybníku likviduje celý jeho ekosystém. Takže se může stát, že místo zahnívajícího rybníku tu časem budeme mít mrtvou nádrž zbavenou veškerého života, ve které se bude válet jedna tlustá, přejedená štika. A toho já se nechci dožít.

Děkuji Vám za všechny Vaše otázky Kristýna Zelienková

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy