Babiš kličkuje, lavíruje, nevím, jestli mu věřit, říká poslankyně ANO. V hnutí je výjimkou

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
24. 3. 2016 18:00
Když ve středu probíhala mimořádná schůze Sněmovny k Čapímu hnízdu, která se týkala předsedy hnutí ANO Andreje Babiše, jeho poslanci mlčeli. Oslovení Babišovi spolustraníci vesměs jeho vysvětlování věří. Například poslanec Martin Komárek označil Babišův projev za politické vítězství 10:0. Nejkritičtěji se vyjádřila poslankyně Kristýna Zelienková. Podle ní vicepremiér kličkuje a lavíruje.
I přes problémy s Čapím hnízdem drtivá většina poslanců ANO Andreji Babišovi věří
I přes problémy s Čapím hnízdem drtivá většina poslanců ANO Andreji Babišovi věří | Foto: ČTK

Praha - U pultíku pro řečníky při středeční mimořádné schůzi Sněmovny o Čapím hnízdě se poslanci hnutí ANO neobjevili. Až na Andreje Babiše, který na konci devadesátiminutového projevu objasnil, že farmu v době získání dotací vlastnily jeho děti. Jaký mají poslanci hnutí názor na způsob, jakým jejich stranický šéf vysvětlil svou poslední kauzu? Vesměs mu věří.

Jedinou výjimkou je poslankyně Kristýna Zelienková. "Hnutí ANO jsme založili na myšlence, že nekrademe, nelžeme a budeme dělat efektivnější, zodpovědnější a férovější politiku než ti před námi. Ale z postoje pana Babiše mám pocit, že kličkuje, lavíruje a já už nevím, zdali mu mám jeho poslední verzi věřit," řekla Aktuálně.cz Zelienková, která se v hnutí věnuje především zahraniční politice a v minulosti pracovala v cestovním ruchu.

"Z té doby vím, že malé a střední firmy v tomto oboru jsou vděčné za každou korunu, aby se udržely na trhu a mohly se rozvíjet. Evropské dotace jsou pro ně důležité, ale kvůli 'operaci' pana Babiše o tyto peníze některé firmy přišly," stěžuje si a nelíbí se jí ani to, že jejich předseda neinformoval o okolnostech kolem Čapího hnízda vlastní poslanecký klub.  

"Dozvědět se tyto detaily ve chvíli televizního přenosu je nedůstojné. I když je docela možné, že podle zákona bude vše v pořádku, je pro mě jeho chování zklamáním," míní poslankyně.

10:0 ve prospěch Babiše

Zato pro poslance Martina Komárka, který je v předsednictvu ANO, je "výsledek" středečního projevu předsedy ANO a ministra financí Andreje Babiše zcela jednoznačný. "Politické vítězství 10:0 v jeho prospěch," hodnotí fotbalovým příměrem celou situaci Komárek navzdory kritice, která se na Babiše snesla po jeho projevu od řady opozičních poslanců, novinářů i různých odborníků.

"Opozice chtěla Andreje Babiše grilovat, on se ale stal hlavní hvězdou. Připomněl politické hříchy minulosti a dosáhl přerušení schůze až 
do konce vyšetřování případu," rozvádí Komárek svůj příměr.

Podobně reaguje také další člen předsednictva a primátor Brna Petr Vokřál, který jednoznačně stojí za Babišem. "Sám ze svého působení vím, že se hledá hůl, aby psa mohli bíti. Zejména pokud do smečky nezapadá a s vlky nevyje. Až budoucnost ukáže, zda tato chyba v politickém matrixu jménem ANO má šanci uspět a zda je možné, aby uspěli slušní a úspěšní lidé i v politice," zastává se Vokřál Babiše, který rovněž často mluví o tom, jak chce "matrix" tradičních stran zničit hnutí ANO. "Jen oficiální šetření uzavře celou kauzu. To je pro mne stěžejní," dodává brněnský primátor a člen nejužšího vedení ANO.

Morava to neprožívá

Poslankyně ANO Margita Balaštíková, která kandiduje jako lídr na hejtmanku Zlínského kraje, celou kauzu Čapí hnízdo bagatelizuje. "Z komára se udělal velbloud," říká.

"Morava vůbec neprožívá Čapí hnízdo, ale prožívá mnoho kauz z minulosti, které dodnes nebyly vyřešené. Dostávám SMS, ve kterých si lidé pochvalují, že někdo našel vnitřní sílu a sdělil všechny tyto kauzy," podotýká Balaštíková v souvislosti s Babišovými slovy o tom, o kolik stovek miliard přišel stát v mnoha dřívějších kauzách.

Balaštíková hájí i Babišovo vysvětlování a tvrzení, že akcie byly na jeho blízké příbuzné. "Vím, jak důkladně jsou kontrolované dotace, a dotace na Čapí hnízdo byly kontrolované několikrát. Jsem si proto naprosto jistá, že Farma Čapí hnízdo splnila tehdejší kritéria pro získání dotace. Proto vůbec nechápu, proč se taková debata vede," tvrdí členka předsednictva ANO s tím, že pokud má někdo pochybnosti, tak jsou od toto jiné instituce než zákonodárci.

Měl být otevřenější

Smířlivý je k Babišovu vysvětlování ve Sněmovně také poslanec ANO Ivan Pilný, který se jako jeden z mála v hnutí vyjadřuje k předsedovi kriticky. 

"Jestliže celou věc šetří česká policie a Evropský úřad proti podvodům OLAF, nechápal jsem smysl mimořádné poslanecké schůze. Dokud nebudou závěry vyšetřování, nemá smysl spekulovat, co bylo nebo nebylo v kauze Čapí hnízdo dobře nebo špatně," míní Pilný, který chválí Babiše za to, že částku padesáti milionů korun, kterou Čapí hnízdo získalo na dotacích, věnoval Nadaci Agrofert.

Co Pilnému vadí, je způsob, jakým stranický šéf o kauze mluvil. "Nebylo moc šťastné, že celou věc vysvětlil až po dlouhé době, jeho komunikace měla být otevřenější a rychlejší. Jeho vysvětlení s příbuznými ale věřím a nemám absolutně žádný důvod tomu nevěřit. Do jaké míry to překračuje úroveň etiky, to je otázka na pana Babiše," konstatuje Pilný.

 

Právě se děje

Další zprávy