Rebelka Zelienková opustila ANO. Babiš má podezření, že se objeví na kandidátce TOP 09

ČTK Martina Heroldová, ČTK
Aktualizováno 22. 7. 2016 17:00
Poslankyně za ANO Kristýna Zelienková opustila hnutí. Informovala o tom Česká televize a politička to napsala i na svém Facebooku. Zelienková již dříve kritizovala předsedu Andreje Babiše kvůli kauze Čapí hnízdo i postupy hnutí, například v otázce migrace. Babiš řekl Aktuálně.cz, že její odchod očekával, neboť se již před časem názorově rozešli. Na svém Facebooku Zelienková uvedla, že se k důvodům rezignace vyjádří příští týden.
Kristýna Zelienková.
Kristýna Zelienková. | Foto: ČTK

Praha - Poslankyně Kristýna Zelienková opustila hnutí ANO, za které byla do Poslanecké sněmovny zvolena. Upozornila na to v pátek Česká televize. Zelienková už dříve kritizovala politiku hnutí ANO i vlády. Ve Sněmovně se mimo jiné angažovala v boji za propuštění ukrajinské pilotky Nadiji Savčenkové z ruského vězení.

"Milí přátelé, dnes jsem rezignovala na členství v ANO 2011. Příští týden se blíže vyjádřím k důvodům. Doufám, že mi zachováte přízeň," uvedla na Facebooku bez bližších podrobností Zelienková.

"My jsme její odchod očekávali již delší dobu, neboť jsme se s paní poslankyní názorově rozešli. Paní Zelienková chtěla třeba pořád přijímat migranty a s tím my nesouhlasíme. Její odchod někteří členové ANO určitě uvítají. Navíc mám podezření, že by se ve volbách mohla objevit na kandidátce TOP 09," sdělil Aktuálně.cz předseda hnutí Andrej Babiš.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek však o údajném přestupu Zelienkové nic netuší. "Pro mne je to nová informace, že paní Zelienková z ANO odchází. Popravdě se jí ani nedivím," řekl Aktuálně.cz.

Poslankyně se s domovským hnutím a vládou neshodla mimo jiné právě v otázce migrace. Loni na podzim vládě vyčetla to, že se v otázce migrační krize vyjadřuje především negativně, podle ní nepřichází s dostatkem pozitivních návrhů a není připravena ke kompromisu.

Zelienková kritizovala také předsedu hnutí po vypuknutí aféry s Čapím hnízdem a vyjádřila pochybnosti o důvěře k němu. "Hnutí ANO jsme založili na myšlence, že nekrademe, nelžeme a budeme dělat efektivnější, zodpovědnější a férovější politiku než ti před námi. Ale z postoje pana Babiše mám pocit, že kličkuje, lavíruje a já už nevím, zdali mu mám jeho poslední verzi věřit," řekla.

Zelienková také v dubnu opustila berounské zastupitelstvo, když změnila trvalé bydliště a přestala být obyvatelkou města.

 

Právě se děje

Další zprávy