Rebelka Zelienková opustila ANO. Babiš má podezření, že se objeví na kandidátce TOP 09

ČTK Martina Heroldová, ČTK
Aktualizováno 22. 7. 2016 17:00
Poslankyně za ANO Kristýna Zelienková opustila hnutí. Informovala o tom Česká televize a politička to napsala i na svém Facebooku. Zelienková již dříve kritizovala předsedu Andreje Babiše kvůli kauze Čapí hnízdo i postupy hnutí, například v otázce migrace. Babiš řekl Aktuálně.cz, že její odchod očekával, neboť se již před časem názorově rozešli. Na svém Facebooku Zelienková uvedla, že se k důvodům rezignace vyjádří příští týden.
Kristýna Zelienková.
Kristýna Zelienková. | Foto: ČTK

Praha - Poslankyně Kristýna Zelienková opustila hnutí ANO, za které byla do Poslanecké sněmovny zvolena. Upozornila na to v pátek Česká televize. Zelienková už dříve kritizovala politiku hnutí ANO i vlády. Ve Sněmovně se mimo jiné angažovala v boji za propuštění ukrajinské pilotky Nadiji Savčenkové z ruského vězení.

"Milí přátelé, dnes jsem rezignovala na členství v ANO 2011. Příští týden se blíže vyjádřím k důvodům. Doufám, že mi zachováte přízeň," uvedla na Facebooku bez bližších podrobností Zelienková.

"My jsme její odchod očekávali již delší dobu, neboť jsme se s paní poslankyní názorově rozešli. Paní Zelienková chtěla třeba pořád přijímat migranty a s tím my nesouhlasíme. Její odchod někteří členové ANO určitě uvítají. Navíc mám podezření, že by se ve volbách mohla objevit na kandidátce TOP 09," sdělil Aktuálně.cz předseda hnutí Andrej Babiš.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek však o údajném přestupu Zelienkové nic netuší. "Pro mne je to nová informace, že paní Zelienková z ANO odchází. Popravdě se jí ani nedivím," řekl Aktuálně.cz.

Poslankyně se s domovským hnutím a vládou neshodla mimo jiné právě v otázce migrace. Loni na podzim vládě vyčetla to, že se v otázce migrační krize vyjadřuje především negativně, podle ní nepřichází s dostatkem pozitivních návrhů a není připravena ke kompromisu.

Zelienková kritizovala také předsedu hnutí po vypuknutí aféry s Čapím hnízdem a vyjádřila pochybnosti o důvěře k němu. "Hnutí ANO jsme založili na myšlence, že nekrademe, nelžeme a budeme dělat efektivnější, zodpovědnější a férovější politiku než ti před námi. Ale z postoje pana Babiše mám pocit, že kličkuje, lavíruje a já už nevím, zdali mu mám jeho poslední verzi věřit," řekla.

Zelienková také v dubnu opustila berounské zastupitelstvo, když změnila trvalé bydliště a přestala být obyvatelkou města.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 45 minutami

Letošní podzim se v Klementinu zařadil mezi desetinu nejteplejších od roku 1775. Průměrná teplota od září do listopadu byla 11,6 stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Indii vypukly potyčky mezi vojáky a místními horníky, zemřelo 13 lidí

Vesničané na severovýchodě Indie zapálili několik vojenských vozidel poté, co tam vojáci nedopatřením zabili šest horníků, jež považovali za vzbouřence. Při následných potyčkách pak příslušníci ozbrojených sil usmrtili dalších sedm místních, napsala agentura AP s odkazem na vyjádření místních činitelů. Při střetech rovněž zemřel jeden voják. Incidenty vyšetřují místní úřady.

Podle důstojníka armády spustili vojáci palbu na vozidlo poblíž hranic s Barmou, když dostali zprávy o očekávaném pohybu vzbouřenců v oblasti. Podle jednoho z místních představitelů však byli v autě indičtí horníci.

Rozlícení vesničané následně zapálili dvě vojenská auta, vojáci na ně začali střílet a zabili dalších sedm lidí. Při potyčkách rovněž zemřel jeden voják.

Indický ministr vnitra Amit Šáh uvedl, že jej tento "nešťastný incident" velmi mrzí, a prohlásil, že záležitost vyšetří vláda státu Ásám, kde k němu došlo.

Indické vládní jednotky se na severovýchodě země potýkají s řadou povstaleckých skupin, které po útocích na indické vojáky často hledají úkryt právě v sousední Barmě.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Výbuch sopky Semeru v Indonésii připravil o život nejméně 13 lidí

Po výbuchu sopky Semeru na indonéském ostrově Jáva zemřelo nejméně 13 lidí a 98 jich utrpělo zranění, informoval podle světových agentur místní úřad pro zvládání přírodních katastrof BNPB. Původně hovořil o jedné oběti a nejméně čtyř desítkách raněných. Deset lidí, kteří byli po erupci uvězněni v okolí místních dolů, se záchranářům podařilo přesunout do bezpečí.

Semeru je nejvyšší horou na Jávě, měří přes 3600 metrů nad mořem. V sobotu začala sopka chrlit lávu a popel, sopečná mračna zahalila blízké vesnice a lidé začali z oblasti prchat, píše agentura Reuters. Erupce podle úřadů zničila řadu budov a poničila rovněž důležitý most spojující okres Lumajang a město Malang.

Mezi raněnými jsou podle BNPB dvě těhotné ženy. Z obětí se zatím podařilo identifikovat pouze dvě, uvedl úřad.

Sopka Semeru naposledy vybuchla v lednu, erupce se tehdy obešla bez obětí na životech. V Indonésii, kde žije přes 270 milionů obyvatel, je téměř 130 aktivních sopek. Tato oblast je součástí takzvaného ohnivého kruhu, což je pás kolem zlomových linií v Tichém oceánu s častým výskytem zemětřesení a sopečných erupcí.

Evropské středomořské seizmologické centrum (EMSC) informovalo, že oblast severně od ostrova Halmahera zasáhlo zemětřesení o síle šesti stupňů. Zatím nejsou zprávy o obětech či větších škodách. Halmahera leží asi 2000 kilometrů severovýchodně od Semeru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy