Strana zelených figuruje ve skriptech o extremismu

Pavel Baroch
8. 7. 2011 5:30
Učí se z nich posluchači Policejní akademie. Ve stejné kapitole jsou i Greenpeace
Foto: Archiv

Praha - Když se posluchači Policejní akademie učí o extremismu, zavede je učební látka i ke Straně zelených.

Ve skriptech s názvem Extremismus, rasismus a antisemitismus se kromě ultrapravicového Národního odporu, Národního sjednocení nebo ultralevicové Komunistické strany Československa objevuje právě i Strana zelených - v kapitole Nové extremismy.

Hned vedle Zelených se v textu objevuje zmínka také o ekologickém sdružení Greenpeace. Podle spoluautora skript Štefana Danicse, který na akademii vyučuje, z textu nelze vyvozovat, že Strana zelených a Greenpeace jsou extremistické organizace.

Předseda Zelených Ondřej Liška je ovšem přesvědčen, že skripta jeho stranu poškozují a připravuje stížnost k akreditační komisi. "Podle mě to nesplňuje kritérium nestranného vzdělávání," řekl Aktuálně.cz Liška.

Škola chce část skript opravit

Rektorát Policejní akademie označil zmínku o Straně zelených v kapitole Nové extremismy za nešťastné. "Pokud to bude možné, skripta v této části opravíme," řekl Aktuálně.cz František Volevecký, kancléř akademie. Dodal, že se škola zeleným nejspíš omluví.

Přečtěte si kapitolu ve skriptech, kde se zmiňují Strana zelených a Greenpeace:

Zaskočeni z toho, že se jejich sdružení objevilo ve skriptech o extremismu, jsou i v české pobočce Greenpeace. "Je to pro mě další trochu tragikomická charakteristika téhle země," řekl Aktuálně.cz ředitel pražské kanceláře této mezinárodní organizace Michal Komárek.

Environmentalismus versus lidská práva

Skripta Extremismus, rasismus a antisemitismus autorů Štefana Danicse a Tomáše Kamína vyšly poprvé v roce 2005. Druhé, rozšířené vydání o tři roky později. Autorem zmíněné kapitoly o environmentálním extremismu je Štefan Danics.

O čem píší skripta

  • Skripta Extremismus, rasismus a antisemitismus vydaná v roce 2008 mají 151 stran, jsou rozdělena do pěti základních kapitol.
  • Kapitoly: Extremismus jako politický a společenský fenomén, Protiextremistická politika demokratického státu, Rasismus, Antisemitismus, Multikultiralismus.
  • V úvodu autoři například popisují rozdíl mezi extremisty a radikály. "Extremisté neváhají použít k realizaci svých záměrů i násilí, kdežto radikálové užívají všechny dostupné legální prostředky, přestože některé se nacházejí na samém okraji ústavního rámce."
  • Výrazná část skript se věnuje přiblížení historie a současnosti extremistický skupin, přibližuje i jejich znaky. Zmiňují Národní stranu, Národní sjednocení, Republikány, Národní odpor, českou odnož Blood and Honour nebo hnutí skinheads. 
  • V části o ultralevicových skupinách se skripta zmiňují o Komunistické straně Československa, Antifašistické akci či o Slovanském výboru.
  • V kapitole o antisemitismu autoři přibližují například časopisy Politika a Republika, kde se v 90. letech psalo o "sionisticko-zednářské lobby".
  • O Straně zelených a Greenpeace se píše v kapitole Nové extremismy, kde jsou rovněž části o náboženském extremismu a o etnickém a regionálním extremismu.

Teprve před pár dny se o skriptech dozvěděla pražská kancelář Greenpeace, kterou na ně upozornil jeden příznivec této organizace.

O Greenpeace, jejíž lidé například vylezli na střechu vlády, a o Straně zelených, významné mimoparlamentní straně, se píše v podkapitole Environmentální extremismus, což je podle autorů jeden z druhů novodobého extremismu, který nelze přiřadit mezi ultrapravici ani ultralevici.

"Dnes se dostává do popředí ekologický, užívejme raději termín 'environmentální' extremismus, který je spojen s destruováním demokratických principů a popíráním některých základních lidských práv a svobod," stojí na 49. straně rozšířeného vydání z roku 2008.

" 'Záchrana země' podle diktátu environmentálních extremistů s sebou nese zánik západních liberálních demokracií a potlačení některých lidských práv, neboť jde o popření moderního způsobu života a současné globalizace."

V druhém odstavci pak autor uvádí, že jde o druh extremismu, který je těžko definovatelný. A píše:

"Tato doktrína v sobě zahrnuje soubor vědeckých, náboženských, politických a ekonomických názorů, které občas 'prosakují' do standardních politických ideologií, jindy však zůstávají vně a působí samostatně v podobě různých nátlakových skupin jako Greenpeace, Strany zelených apod."

Je to nepochopení, tvrdí autor

Štefan Danics, hlavní autor skript, odmítá, že by chtěl ze Strany zelených a Greenpeace vytvořit extremisty.

"Z odstavce je zřejmé, že se snažím specifikovat velmi vágní doktrínu environmentalismu, která zahrnuje různé názorové proudy s tím, že v této souvislosti jsou nejprve charakterizovány nátlakové skupiny v podobě Greenpeace, Strany zelených (zejména v jejich počátcích, tak jak v Evropě vznikaly)," napsal Aktuálně.cz mailem Danics.

"Další věta to dále konkretizuje: "Tito radikálové jsou také označováni jako 'zelení' antiglobalisté". Pokud chce někdo z odstavce skript na straně 49 s názvem Environmentální extremismus vyvozovat, že extremismus = Greenpeace a SZ, tak je to 'jeho konstrukt', ale zároveň i nepochopení textu, který se snaží přiblížit bohatou diferenci v rámci environmentalismu," dodal.

Nepřístojné, tvrdí předseda zelených

Ondřej Liška, předseda Strany zelených, která byla ještě loni parlamentní stranou, ovšem text ve skriptech vnímá jako naprosto nepřístojný.

Ondřej Liška ještě jako ministr školství v Topolánskově vládě.
Ondřej Liška ještě jako ministr školství v Topolánskově vládě. | Foto: Ondřej Besperát

"Já z toho textu vyvozuji následující: Environmentalismus je nebezpečná (extramistická) doktrína, která se projevuje prostřednictvím nátlakových skupin, jako je Greenpeace nebo Strana zelených," sdělil Aktuálně.cz Liška.

"Pokud je ten člověk někdo, na koho se vztahují pravidla akademické práce, pak musí být schopen dokázat, že Greenpeace a zelení jednou jsou a že splňujeme kritéria extremistické doktríny. Což je obojí vyloučené," dodal Liška.

Michal Komárek, ředitel české pobočky Greenpeace, také odmítl, aby sdružení figurovalo ve skriptech o extremismu.

"Policisté se učí a Ph.D. jim to píšou, že Greenpeace jsou extremistická nátlaková skupina, náboženští blouznivci, kteří chtějí ničit liberální hodnoty," povzdechl si Komárek, který takový výklad odmítl.

Klausovo environmentální varování

O environmentalismu jako nebezpečné ideologii se rozepsal ve své knize Modrá, nikoli zelená planeta i prezident Václav Klaus.

Klaus vydal knihu Modrá, nikoli zelená planeta v roce 2007. Byla zatím přeložena do 17 jazyků.
Klaus vydal knihu Modrá, nikoli zelená planeta v roce 2007. Byla zatím přeložena do 17 jazyků. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Přístup environmentalistů k přírodě je obdobou marxistického přístupu k ekonomickým zákonitostem, protože i oni se snaží svobodnou spontaneitu vývoje světa (a lidstva) nahradit rádoby optimálním, centrálním či - jak je dnes módní říkat - globálním plánováním světového vývoje," napsal Klaus.

A dodává: "Jako ostatní utopie je i tato uskutečňovaná (nikoli uskutečnitelná!) pouze omezováním svobody a diktátem malé menšiny vyvolených drtivé většině lidí."

Do kategorie "zlých" environmentalistů přiřadil Klaus v knize například tehdejšího ministra životního prostředí a předsedu Strany zelených Martina Bursíka, jehož názory v knize několikrát kritizuje.

Ekologické organizace na seznamu BIS

V roce 1994 ekologické organizace Hnutí Duha, Greenpeace a Zelený kruh zařadila Bezpečnostní informační služba na seznam extremistů. Nakonec ovšem byla BIS nucena je vyškrtnout.

O tři roky později se ekologická hnutí dostala do podobného seznamu, tentokrát to byl interní věstník Policejního prezídia. Tehdejší náměstek policejního prezidenta posléze prohlásil, že to byla chyba, a jeho podřízení pak měli tenčí výplatní sáček.

 

Právě se děje

Další zprávy