Korupce tu je a škodí, napsal politik. A má titul JUDr.

Radek Nohl Radek Nohl
29. 5. 2011 21:41
Aktuálně.cz pokračuje v pátrání, jak získali čeští politici své akademické tituly
Korupce je a škodí, napsal Petr Hulinský ve své rigorózní práci.
Korupce je a škodí, napsal Petr Hulinský ve své rigorózní práci. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Poslanec sněmovny a nový člen stínové vlády Petr Hulinský si už osm let píše před jméno titul doktor práv, váha jeho rigorózní práce pojednávající o korupci je však zpochybněna.

"Korupce je v současnosti považována za jeden ze závažných společenských problémů, který je nebezpečný pro stabilitu a bezpečnost společnosti," sdělil v roce 2003 mimo jiné tehdejší magistr Hulinský ve své práci, která ho přivedla k titulu na bratislavské Akadémii policajného zboru.

Je jenom obecná a autor se opakovaně spokojuje s tezemi proklamativního charakteru, zhodnotila pak její úroveň právnička nevládní organizace Transparency International Radka Pavlišová, která se zabývá potíráním korupce a všechny nové poznatky této sféry veřejného života sleduje.

Redakce Aktuálně.cz získala kompletní rigorózní práci Petra Hulinského běžným úředním postupem při pátrání po tom, jak vystudovali vlivní čeští politici a zač stojí jejich akademické tituly, které například vystavují při volbách před voliči.

Žádné opisování, ale...

Kdo je Petr Hulinský?

ČSSD zahajuje pražskou kampaň

  • Petr Hulinský je poslancem a předsedou pražské ČSSD. Na posledním sjezdu strany podporoval kandidaturu Michala Haška.
  • Ve straně nemá příliš velké slovo, byl sice stínovým ministrem obrany, ale spíše papírovým. V pátek předseda ČSSD Bohuslav Sobotka řekl, že bude zastávat post stínového ministra pro místní rozvoj.
  • Je dobrým zákulisním vyjednavačem mezi pražskou ČSSD a ODS. Má dobré kontakty například s Tomášem Hrdličkou, vlivným lobbistou a podnikatelem. Právě díky jeho kontaktům vlastně vznikla koalice v Praze. Je jedním z architektů.
  • Na pražské radnici za dob primátorování Pavla Béma dělal náměstka pro finance, když odešel Jiří Paroubek do vlády, a posléze se stal premiérem.
  • Řídil a doteď řídí klíčový finanční výbor, kudy protékají peníze z padesátimiliardového rozpočtu Prahy. Působí ve statutárních orgánech pražských firem, díky čemuž si během posledního volebního období vydělal zhruba 19 milionů korun.
  • Je zakladatelem Českého svazu Taekwondo WTF. V tomto sportu je držitelem 5. danu. Dále je členem Výkonného výboru Olympijského výboru a čestným předsedou Paralympijského výboru.
  • Zástupci Akadémie Policajného zboru tvrdí, že neví o důvodu, proč by Hulinský titul JUDr. v oboru bezpečností služby neměl získat oprávněně. "Obhajobu rigorózní práce hodnotila komise pozitivně. Pokud jde o ústní zkoušku z předmětů Trestní právo a Kriminalistika, komise také konstatovala, že rigorozant prokázal přiměřenou šířku a hloubku znalostí a jeho odpovědi na otázky byly hodnoceny pozitivně," řekl Aktuálně.cz prorektor pro studium Luboš Wäldl.

Na rozdíl od kolegy z poslaneckého klubu ČSSD bez přiznání opsána.

Názvem jeho rigorózní práce je Korupce - právní aspekty postihování a dokazování v ČR a SR. Má 88 stránek. Rozsah práce je tedy v pořádku.

Sporná je ale podle již citované právničky Pavlišové její kvalita.

"Práce ve velmi obecné rovině shrnuje dosavadní poznatky. Autor se mnohdy spokojil s tezemi spíše proklamativního charakteru, hlubší vhled do problematiky chybí. Podstatnou část práce tvoří učebnicové převyprávění textu právních předpisů," ohodnotila poslancovo dílo Radka Pavlišová, které Aktuálně.cz předložilo verzi Hulinského práce.

Petr Hulinský s takovým hodnocením své práce rozhodně nesouhlasí, jak sdělil, když ho redakce se závěry Mgr. et Mgr. Pavlišové konfrontovala.

"Pozitivně ji hodnotili významní odborníci v oblasti trestního práva," napsal poslanec Aktuálně.cz, když jinou než mailovou debatu o svých studiích nepřipustil.

Expert na korupci?

Právnička Pavlišová odbornost Petra Hulinského na základě rigorózní práce zpochybňuje. Dokazuje to na několika detailech.

Příklad první - podle Pavlišové používá Hulinský obyčejné teze, které se často opakují.

"Korupce škodí celé společnosti, neboť mimo jiné poškozuje a ohrožuje demokratické formy vlády, chod státní a veřejné správy jako celku a také řádný chod finančního hospodaření státu, obce a ohrožuje veřejný majetek," píše třeba doktor Hulinský.

"Všichni víme, že korupce škodí nebo že v některých zemích existuje propojení politiků a hospodářských představitelů," říká nad touto pasáží Pavlišová. "Jsou to ale jen obyčejné teze, které je potřeba rozvést. Autor to ale neudělal. U takové práce nemůžete používat takové fráze, musíte se o něco opřít," dodává.

Učebnicové příklady jako pro laika

Příklad druhý - Hulinský ve své práci používá velmi jednoduché příklady, které ani nerozvedl.

"Zatčený policejní důstojník byl obviněn za trestný čin zneužití pravomoci veřejného činitele a trestný čin přijetí úplatku, neboť převzal od bývalého člena představenstva jedné společnosti úplatek 280 000 korun. Pro trestný čin podplácení byla trestně stíhána soudkyně jednoho soudu proto, že nabídla státnímu zástupci úplatek ve výši 100 tisíc korun, za ovlivnění trestní věci obžalované osoby," uvádí.

"Autor příklady uvádí bez dalšího zpracování. Svým charakterem patří spíše do obecné příručky než do rigorózní práce. My takové používáme, když někoho školíme a snažíme se problém přiblížit i laikovi," prohlásila Pavlišová.

Postrádám rozbor

Zhruba v polovině práce rozebírá Petr Hulinský úpravu trestního práva a korupce ve slovenském i českém zákoně.

Podle Pavlišové však často využívá jen právních přepisů z trestního zákona, trestního řádu nebo zákona o policii. Do hlubšího rozboru se ale nepouští. V některých částech práce dokonce uvádí, že bližší rozpracování této problematiky není jejím úkolem.

"Jestliže autor v úvodu práce uvádí, že se bude především zabývat charakteristikou korupce a úplatkářství a že těžištěm práce je rozpracování skutkových podstat úplatkářských trestných činů a souvisejících pojmů, očekávala bych, že se bude podrobněji soustředit na problematiku dokazování takzvaných korupčních trestných činů. Zcela postrádám širší rozbor judikatury, což je nezbytné k systematickému a odbornému pojetí této problematiky," podotkla Pavlišová.

Oponent zapomněl

Oponentem rigorózní práce Hulinského byl advokát a slovenský vysokoškolský pedagog Vladimír Mathern. Autorovi nic nevytkl a doporučil práci k obhajobě.

Pražští spojenci - Petr Hulinský a Karel Březina na sjezdu ČSSD v Brně.
Pražští spojenci - Petr Hulinský a Karel Březina na sjezdu ČSSD v Brně. | Foto: Ludvík Hradilek

"Zajímavě porovnává současné rozdíly mezi českou a slovenskou úpravou trestního zákona. Autor se angažovaně vyjadřuje i k společenským problémům korupce a zaujímá vlastní názor," uvedl v posudku, který má Aktuálně.cz k dispozici.

Právě profesora, který nyní působí na Panevropské vysoké škole v Bratislavě, má Petr Hulinský nejspíš na mysli, když mluví o významných odbornících v oblasti trestního práva, kteří rigorózní práci chválí.

Profesor Mathern si však dnes už na svého studenta a jeho chvályhodný rigorózní počin nepamatuje.

"Profesor Mathern každoročně oponuje několika desítkám bakalářských, diplomových, rigorózních a doktorandských prací. Bohužel na práci pana Hulinského si vzhledem k odstupu času nepamatuje a nemá k tomu žádné poklady," tlumočil Aktuálně.cz jeho slova Jozef Záhora, který je pověřený vedením Ústavu veřejného práva na Panevropské vysoké škole.

Může to pomoci

Petr Hulinský sdělil e-mailem redakci přesvědčení, že jeho doktorská práce ze slovenské policejní akademie může v boji proti korupci pomoci. Připouští také, že Mgr. et Mgr. Pavlišová může mít svou pravdu. 

"Rigorózní práce je v podstatě autorské dílo, a proto chápu možnost, že by jiné osoby stejnou odbornou materii autorsky pojaly jinak," napsal.

Na dotazy, proč podstatnou část jeho textu tvoří učebnicové převyprávění právních předpisů nebo proč se podrobněji nesoustředí na problematiku dokazování tzv. korupčních trestných činů, jak slibuje v úvodu své práce, však neodpověděl.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Další zprávy