Strach z terorismu překonal u Čechů obavy ze ztráty práce. Tři čtvrtiny se ale cítí bezpečně

ČTK ČTK
12. 1. 2016 18:50
Češi se v současnosti nejvíce obávají rizik spojených s terorismem a uprchlickou krizí. Zhruba tři čtvrtiny lidí se však v tuzemsku cítí bezpečně. Vyplývá to z prosincového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění. Před pěti lety se přitom lidé nejvíce báli ztráty práce a poklesu životní úrovně.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: David Kohout

Praha - Největším strašákem jsou pro Čechy terorismus a uprchlická krize. Podle prosincového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) se těchto rizik obávají dvě třetiny lidí.

Sociologové se v průzkumu ptali více než tisícovky lidí, zda a případně z čeho mají v současnosti největší strach. Nějaký druh obavy pociťovalo 68 procent dotázaných. Z nich pak 36 procent uvedlo jako zdroj strachu terorismus, 31 procent migraci a 23 procent dotázaných se bálo války. V obdobném průzkumu CVVM z roku 2010 se přitom lidé nejvíc báli nezaměstnanosti, snížení životní úrovně a nemocí.

I přes značné obavy z následků migrační krize a terorismu se více než čtyři pětiny respondentů cítí v České republice rozhodně či spíše bezpečně. Pocit bezpečí přímo v místě svého bydliště vyjádřilo dokonce 86 procent dotázaných.

Oproti výsledkům stejného průzkumu z listopadu 2014 došlo v obou těchto kategoriích ke zlepšení. "Vysvětlení toho zjištění je možné hledat v tom, že u nás zatím žádný teroristický útok nebyl a že naše země nezažila masivní příliv migrantů v muslimských zemí," uvádí sociologové CVVM.

Trvá spokojenost s policií

Z jejich výzkumu dále vyplynulo, že 61 procent Čechů je spokojeno či spíše spokojeno s činností policiev Česku. Opačný postoj zastávala třetina respondentů průzkumu. "Spokojenost převážila v poprvé v roce 2012 a letošní výsledek toto hodnocení jen znovu potvrdil a zvýraznil," uvádí CVVM.

Ještě lépe lidé hodnotí činnost policie přímo ve svém bydlišti. Velmi nebo spíše spokojeno s ní bylo 68 procent dotázaných. Podle sociologů lépe hodnotili práci policie ve svém bydlišti lidé žijící na venkově než ve městě. Výjimkou je Praha, kde je míra spokojenosti srovnatelná s venkovem.

Výzkum CVVM probíhal od konce loňského listopadu do 7. prosince. Zapojilo se do něj 1048 obyvatel ČR starších 15 let.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy