Strach z terorismu překonal u Čechů obavy ze ztráty práce. Tři čtvrtiny se ale cítí bezpečně

ČTK ČTK
12. 1. 2016 18:50
Češi se v současnosti nejvíce obávají rizik spojených s terorismem a uprchlickou krizí. Zhruba tři čtvrtiny lidí se však v tuzemsku cítí bezpečně. Vyplývá to z prosincového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění. Před pěti lety se přitom lidé nejvíce báli ztráty práce a poklesu životní úrovně.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: David Kohout

Praha - Největším strašákem jsou pro Čechy terorismus a uprchlická krize. Podle prosincového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) se těchto rizik obávají dvě třetiny lidí.

Sociologové se v průzkumu ptali více než tisícovky lidí, zda a případně z čeho mají v současnosti největší strach. Nějaký druh obavy pociťovalo 68 procent dotázaných. Z nich pak 36 procent uvedlo jako zdroj strachu terorismus, 31 procent migraci a 23 procent dotázaných se bálo války. V obdobném průzkumu CVVM z roku 2010 se přitom lidé nejvíc báli nezaměstnanosti, snížení životní úrovně a nemocí.

I přes značné obavy z následků migrační krize a terorismu se více než čtyři pětiny respondentů cítí v České republice rozhodně či spíše bezpečně. Pocit bezpečí přímo v místě svého bydliště vyjádřilo dokonce 86 procent dotázaných.

Oproti výsledkům stejného průzkumu z listopadu 2014 došlo v obou těchto kategoriích ke zlepšení. "Vysvětlení toho zjištění je možné hledat v tom, že u nás zatím žádný teroristický útok nebyl a že naše země nezažila masivní příliv migrantů v muslimských zemí," uvádí sociologové CVVM.

Trvá spokojenost s policií

Z jejich výzkumu dále vyplynulo, že 61 procent Čechů je spokojeno či spíše spokojeno s činností policiev Česku. Opačný postoj zastávala třetina respondentů průzkumu. "Spokojenost převážila v poprvé v roce 2012 a letošní výsledek toto hodnocení jen znovu potvrdil a zvýraznil," uvádí CVVM.

Ještě lépe lidé hodnotí činnost policie přímo ve svém bydlišti. Velmi nebo spíše spokojeno s ní bylo 68 procent dotázaných. Podle sociologů lépe hodnotili práci policie ve svém bydlišti lidé žijící na venkově než ve městě. Výjimkou je Praha, kde je míra spokojenosti srovnatelná s venkovem.

Výzkum CVVM probíhal od konce loňského listopadu do 7. prosince. Zapojilo se do něj 1048 obyvatel ČR starších 15 let.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Jašek pomohl premiérovým gólem Vancouveru k vítězství

Český hokejový útočník Lukáš Jašek si připsal premiérový gól v dresu Vancouveru a pomohl svému týmu k vítězství v přípravném utkání před NHL na ledě Edmontonu 6:1. Dvaadvacetiletý odchovanec Třince bodoval i ve druhém zápase za Canucks v této sezoně, protože v pondělí si při porážce ve Victorii s Calgary 3:4 připsal asistenci.

Při třetím startu za Vancouver v součtu i s loňským tréninkovým kempem se Jašek prosadil ve 36. minutě. Po nahrávce obránce Guillaumeho Briseboise využil přesilovou hru střelou z pravého kruhu a zvýšil vedení hostů na 4:1.

Vancouver draftoval Jaška v roce 2015 v šestém kole na 176. místě. Do zámoří odešel loni v březnu z Liberce a měl na kontě v extralize ze 132 duelů 25 bodů za 10 gólů a 15 asistencí. Od příchodu do Severní Ameriky nastupoval Jašek na farmě Vancouveru v týmu Utica Comets v AHL. V uplynulé sezoně si v 63 zápasech připsal 29 bodů (9+20).

před 1 hodinou

Trump se setkal se šéfem Facebooku Zuckerbergem. Rozhovor byl pěkný, uvedl prezident

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek v Bílém domě setkal se šéfem společnosti Facebook Markem Zuckerbergem. Sám Trump to oznámil na Twitteru s tím, že rozhovor byl "pěkný". Firma Facebook schůzku potvrdila, setkání prý bylo "dobré a konstruktivní".

"Mark je ve Washingtonu, setkal se s politiky, aby vyslechl jejich obavy a pohovořil o budoucí regulaci internetu," uvedla firma Facebook. "Měl také dobré, konstruktivní setkání s prezidentem Trumpem v Bílém domě," dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy