Strach z terorismu mezi Čechy roste, útoku se bojí 81 procent lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 1. 2016 13:18
Podle průzkumu CVVM narůstají v ČR obavy z terorismu. Za největší hrozbu Češi považují Islámský stát a Sýrii. Roste také znepokojení z migrační krize, uprchlíků i radikálních náboženských hnutí. Více lidí se také obává ozbrojeného konfliktu.
Vojenská přehlídka bojovníků Islámského státu (ilustrační foto).
Vojenská přehlídka bojovníků Islámského státu (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Praha - Největší hrozbu pro Česko nyní představují podle 81 procent občanů teroristické skupiny nebo jednotlivci. Následuje mezinárodní organizovaný zločin, uprchlíci a radikální náboženská hnutí.

Mezi zeměmi vnímají lidé jako reálnou hrozbu pro ČR zejména radikální organizaci Islámský stát a Sýrii. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) z konce loňského roku. Podle jeho zjištění obavy veřejnosti z možného nebezpečí spojeného s uprchlickou krizí a terorismem od roku 2014 stouply.

Mezinárodní organizovaný zločin označilo za velkou hrozbu 66 procent lidí, zhruba stejný podíl veřejnosti takto vnímá i uprchlíky a radikální náboženská hnutí. V porovnání s rokem 2014 se obavy z uprchlíků zdvojnásobily - z 32 procent se zvýšily na 65 procent. Velké ohrožení ze strany teroristů stouplo o 19 procentních bodů a radikálních náboženských hnutí o 15 bodů, uvedlo CVVM.

Cizince žijící v Česku většina populace nepokládá za velkou hrozbu pro bezpečnost země. Podobně lidé hodnotí i krajně pravicové a krajně levicové skupiny, nejmenším nebezpečím jsou pak podle nich cizí zpravodajské služby.

Na otázku, zda jsou největší hrozbou pro ČR války, epidemie, přírodní katastrofy, surovinové krize nebo světové ekonomické krize, nejčastěji lidé uvedli hrozbu válečného konfliktu. Za velké nebezpečí považuje jeho vznik polovina respondentů, o rok dříve se stejně vyslovilo 29 procent lidí.

Ostatní oblasti představují pro ČR podle lidí menší riziko. Vůbec nejméně se veřejnost obává přírodní katastrofy, za velkou hrozbu ji považuje 23 procent lidí. Čtvrtina dotázaných totéž uvedla u surovinové krize a u epidemie. Světová ekonomická krize je velkou hrozbou pro zemi podle 30 procent Čechů.

Mezi státy, které by podle veřejnosti mohly představovat hrozbu pro bezpečnost ČR, více než polovina dotázaných uvedla země muslimského světa zachváceného nepokoji, ozbrojenými konflikty a terorem. Pětatřicet procent lidí uvedlo konkrétně Islámský stát, druhou nejčastěji uváděnou byla Sýrie, za hrozbu pro Česko ji považuje 20 procent Čechů.

Foto: CVVM

Mezi zeměmi představujícími hrozbu pro ČR zůstalo i Rusko, ale uvedlo ho méně lidí než v roce 2014.

CVVM zjišťovalo i očekávání Čechů do budoucnosti. Při pohledu na vlastní budoucnost a budoucnost blízkých jsou dvě třetiny dotázaných optimistických, při pohledu na budoucnost Evropy a lidstva naopak převažuje mezi lidmi ve stejné míře pesimismus. Proti předchozímu průzkumu se výsledky nijak výrazně nezměnily.

CVVM provedlo průzkum v první polovině loňského prosince mezi tisícovkou lidí starších 15 let.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Skokani budou mít po MS jen tři závody, vítězem SP je Granerud

Norský skokan na lyžích Halvor Egner Granerud se stal s předstihem celkovým vítězem Světového poháru. Mezinárodní lyžařská federace FIS dnes oznámila, že po mistrovství světa se uskuteční jen tři individuální závody v Planici, v nichž už Graneruda nemůže nikdo předstihnout.

Kvůli pandemii koronaviru byly zrušeny čtyři březnové závody SP v Norsku. FIS nakonec nenašla náhradní hostitele, pouze přidala ještě jeden závod k závěrečným dvěma v Planici. Finále seriálu se uskuteční na mamutím můstku ve Slovinsku od 25. do 28. března.

před 1 hodinou

Karlovarský festival se kvůli pandemii přesouvá na srpen

Letošní 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční od 20. do 28. srpna. Z tradičního termínu na přelomu června a července jej pořadatelé přesunuli kvůli pandemii koronaviru. "Posun o sedm týdnů nám nabídne lepší možnost uspořádat tuto kulturní akci tak, aby svým rozsahem byla co nejbližší podobě, na jakou jsou naši návštěvníci zvyklí," vysvětlují.

"Doufáme, že v průběhu následujících měsíců dojde k významnému rozšíření vakcinace a díky tomu zvládnutí pandemické situace tak, aby bylo možné uspořádat karlovarský festival v maximálně bezpečné formě. Jsme pochopitelně připraveni dodržet všechna platná opatření," doplňuje Jiří Bartoška, prezident festivalu. Ten loni nahradila čtyřdenní přehlídka filmů v kinech, zamýšlený podzimní překlenovací přehlídka se navzdory plánům neuskutečnila.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odbory: Škoda chce do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o 3000

Automobilka Škoda Auto chce podle odborů od letoška do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o pět procent, tedy asi o 3000 lidí. Zastavil se už například nábor nepřímého personálu, a to zejména mimo výrobní oblasti. Uvedl to ve čtvrtek týdeník Škodovácký odborář. Odbory se snižováním počtu zaměstnanců nesouhlasí a chtějí snížit pětiprocentní krácení personálu na minimum. Vyjádření firmy zjišťujeme. Škoda Auto zaměstnává téměř 39 000 lidí, z toho v Česku asi 34 000. Jedná se o kmenové zaměstnance, kromě nich v automobilce pracují i agenturní pracovníci.

"Odborová organizace tento postup kritizuje, je totiž nutné nejen podat informaci, ale celý projekt projednat. Odbory KOVO rovněž nesouhlasí s číslem rácia. Udělají proto vše, aby snížily toto neodpovědně stanovené plošné rácio pět procent na minimum," uvedl týdeník.

Vedení firmy by podle odborů snížením počtu pracovníků ohrozilo projekty Škody. "Je naprosto jasné, že pokud by se v ráciu pokračovalo, vytvoříme projekt solidarity, kdy přímí pracovníci odmítnou různé modely pracovní doby, jako je 17(směnný) a 18směnný systém či další formy flexibilní práce, včetně hromadných přesčasů," sdělily odbory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy