Češi se více bojí islámu než uprchlíků, výjimkou je pětina obyvatel, ukázal průzkum

Marcela Trávníčková
6. 11. 2015 11:07
Lidé v České republice mají větší strach z islámu než z uprchlíků. Platí to pro zhruba dvě třetiny obyvatel, rozšíření islámu v naší zemi se obává více než osmdesát procent. Jen zhruba pětina lidí se neobává ani jednoho. Vyplývá to ze zářijového průzkumu agentury STEM.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: David Kohout

Praha - Podle průzkumu zaměřeného na vnímání uprchlické krize mají lidé v České republice větší strach z islámu než z uprchlíků. Platí to pro zhruba dvě třetiny obyvatel, rozšíření islámu v naší zemi se obává více než osmdesát procent. Jen zhruba pětina lidí se neobává ani jednoho. Vyplývá to ze zářijového průzkumu agentury STEM.

V souvislosti s uprchlíky pociťuje strach z islámu 83 % obyvatel, více než polovina dotázaných pak tento strach označila za intenzivní. Z uprchlíků, kteří by získali azyl v České republice, mají hrůzu zhruba dvě třetiny obyvatel.

Přestože rozdíly nejsou příliš výrazné, větší strach mají lidé starší a s nižším vzděláním. Strach však vyjadřuje výrazná většina obyvatel naší země, a to ve všech věkových i vzdělanostních skupinách. Zvláště obavy z rozšíření islámu prostupují napříč různými skupinami naší společnosti.

Velmi intenzivní strach z islámu i z uprchlíků má 30 % naší veřejnosti. Další zhruba třetina pociťuje značné obavy. Téměř pětina lidí se bojí rozšíření islámu, nespojuje ho však jednoznačně s uprchlickou vlnou. Bez výraznějších obav z uprchlíků a islámu je jen necelá pětina lidí.

Výzkum provedla agentura STEM na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 18. až 28. září 2015. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpověděl soubor 925 respondentů.

Evropa je teď nejbezpečnější místo na světě, hraje se ale o budoucnost, říká expert na mezinárodní aspekty vojenských operací Otakar Foltýn. Afrika prý vysychá a do Evropy se budou tlačit miliony lidí | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 46 minutami

Pyrotechnika na sportovních utkáních bude zakázaná, fanoušky přijde draho

Fanoušci, kteří během sportovních utkání používají pyrotechniku, by nově mohli být potrestáni pokutou až do 100 000 korun a zákazem vstupu na stadiony. Počítá s tím přestupková novela, kterou ve středu sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování.

Novela, kterou vláda předložila dolní komoře už koncem předminulého roku, má také zjednodušit agendu spojenou s přestupky a zlepšit součinnost úřadů při ochraně dětí před domácím násilím. Zavádí pravidla šetrného výslechu svědka mladšího 15 let a informační povinnost správního orgánu vůči orgánu sociálně-právní ochrany dětí v případě, že byl přestupek vykazující znaky užití násilí v rodině nebo v partnerském vztahu spáchán na dítěti nebo před dítětem.

S pokutami od 10 000 korun do 50 000 korun a až 100 000 korun v případě opakovaného přestupku počítá novela za použití pyrotechniky při sportovních utkáních, a to i mimo místo zápasu. Pachatelům má hrozit i zákaz vstupu na stadiony. Aby měly správní úřady možnost kontroly recidivy, navrhují autoři návrhu nový typ přestupku zapisovat do rejstříku trestů.

V praxi bude prokazování tohoto přestupku podle návrhu obdobné jako u trestné činnosti spjaté s projevy diváckého násilí, které se nemusí přímo vázat na místo sportovní akce, ale na souvislost s návštěvou sportovní akce. "Podmínkou spáchání tohoto přestupku přitom nemusí být to, že se fanoušek chce sportovního utkání skutečně zúčastnit a být na stadionu přímo přítomen," uvádí. Postižitelní by měli být podle autorů návrhu i ti, kteří se cíleně vyhýbají hromadným přesunům, aby je nemohla sledovat policie.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Vyjednávání o financování stavby linky metra D bude trvat zhruba rok

Vyjednávání o financování stavby linky metra D bude trvat zhruba rok. Dopravní podnik (DPP) bude jednat s Evropskou investiční bankou (EIB) i s komerčními bankami. Sdělil to ve středu generální ředitel DPP Petr Witowski. Pro podnik je podle něho důležité, aby stavbu schválilo ve čtvrtek zastupitelstvo hlavního města, neboť rozhodnutí DPP umožní jednat o konkrétních podmínkách financování. Vedení Prahy v uplynulých měsících řeklo, že bude o zaplacení stavby jednat také se státem.

Další zprávy