Stín Šluknova. V Břeclavi rozhodnou blízcí oběti útoku

Tereza Šídlová
22. 4. 2012 13:16
Městem pochoduje dva tisíce lidí. Nesou protiromské transparenty
Takto se loni demonstrovalo proti Romům ve Šluknovském výběžku. Úřady nechtějí připustit Šluknov II
Takto se loni demonstrovalo proti Romům ve Šluknovském výběžku. Úřady nechtějí připustit Šluknov II | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Přestože pachatelé brutálního útoku na patnáctiletého Petra v Břeclavi nebyli zatím dopadeni, veřejnost se to dozvěděla s předstihem: útočníci nejsou jenom chladnokrevní agresoři, ale údajně také Romové.

Nad jihomoravským městem teď visí stín loňských nepokojů na Šluknovsku, protože vedle rodiny a přátel chlapce, který po brutálním útoku přišel o ledvinu, se v neděli chystají Břeclaví projít i extremisté.

Pochod si přivlastnila radikálně pravicová Dělnická mládež, která je úzce svázaná s nacionalisty Tomáše Vandase, kterému už soud jednu politickou stranu zrušil jako protiprávní a xenofobní.

Ve třináct hodin pochod začal, účastní se ho asi dva tisíce lidí. Nesou protiromské transparenty, například s nápisy "Radnice spí, cikán vraždí" či "Zastavme cikánský teror."

Úřady se po loňském fiasku na Šluknovsku snaží mít situaci pod kontrolou. Například rozcitlivělé místní, včetně rodiny napadeného chlapce přesvědčovaly, aby se nenechali strhnout emocemi namířenými proti celé romské komunitě.

Na Šluknovsku nepokoje nastartovala rvačka zprvu popisovaná jako střet agresivních Romů a slušných „bílých". Tam se ale později dokonce ukázalo, že šlo spíš o vyřizování účtů dvou gangů dobře známých tamní policii. Sociální nepokoje ale loni až po týdnech zastavily početné policejní posily.

„Je velmi nešťastné, že se tento útok vztáhl na všechny Romy. Je to čin jednotlivců. Psalo se o tom jako o útoku tří Romů, ale zatím se ukázalo, že chlapec viděl pouze jednoho z útočníků,  přesto už média referují o tom, že se jedná o další útok Romů," řekla Aktuálně.cz k situaci v Břeclavi vládní zmocněnkyně Monika Šimůnková.

Prosba chlapcově matce

Břeclavští Romové mají z pochodu strach a ohrazují se proti tomu, aby s útokem byli spojováni. Stopa pachatelů prý vede na Slovensko, každopádně jistě se o nich veřejně zatím neví nic.

Zmocněnkyně Šimůnková se v Břeclavi setkala i s otřesenou chlapcovou matkou, která veřejnosti přetlumočila chlapcovo svědectví o útočnících, a přišla za ní s citlivou prosbou.

„Samozřejmě s ohledem na šok, který žena prožila, jsme se jí snažili vyjádřit naši maximální podporu a připravenost pomoct jak Petrovi tak celé jejich rodině, také ji však co nejpřijatelnější formou upozornit, kdo všechno se nyní může pochodu chytit a že bude velmi důležité, komu ona sama dá podporu, a to i svými mediálními vyjádřeními," dodala zmocněnkyně.

Rady od úředníků specializující se na lidská práva mohly zabrat. Zbitý Petr totiž z nemocnice, kde stále pobývá, vzkázal, že nestojí o žádné další násilí.

„Až je chytí, podívám se, kdo mi to udělal. Nechci se ale mstít, všichni Romové nejsou špatní," řekl mladík Blesku v sobotu.

Akci na podporu zraněného chlapce „Pochod za Péťu a za naši bezpečnost", která už v počátku nesla protiromský podtext, nejdřív zorganizovali místní. Protože ale nevěděli, jak akci nahlásit, mladí nacionalisti jim přispěchali na pomoc.

Přátelé chlapce později také podali na radnici oznámení o uspořádání pochodu, aby se jejich akce konala nezávisle na Dělnické mládeži. Nedodrželi ale zákonnou lhůtu, podle níž musí být shromáždění ohlášeno s pětidenním předstihem.

Bez okovaných bot

I Dělnická mládež má svou taktiku, jak svést místní. Na jejím webu se lze dočíst rady, jak strhnout veřejnost, která se normálně symbolů neonacismu brání.

„Připravte si tematické (na Petrovu podporu nebo proti stavu v naší zemi) transparenty. Nenoste s sebou žádné vlajky! Vše podstatné zajistí pořadatelská služba. Na akci platí zákaz vojenského oblečení a okovaných bot," stojí na webu Dělnické mládeže, která má ve svém logu ozubené kolo stejně jako ho měla zrušená Dělnická strana Tomáše Vandase.

Nejzranitelnější místa - tedy část Břeclavi, kde bydlí převážně Romové - si ale zarezervovala organizace Nenávist není řešení. Ta si od této neděle až do 22. června účelově zamluvila od 10:00 do 22:00 příslušné břeclavské ulice.

Na neděli se připravuje i jihomoravská policie.

"K dispozici budeme mít dostatečný počet sil a prostředků," řekla ČTK její mluvčí Petra Vedrová. K zaznamenávání případného protiprávního jednání účastníků poslouží policii také monitorovací vozidlo vybavené kamerovým systémem.

Třicet Romů v Břeclavi

V Břeclavi žije 27 tisíc lidí, při nedávném sčítání lidu se z nich přihlásilo k romské národnosti jen asi třicítka. Ředitel vládní garnitury pro sociální začleňování Martin Šimáček odhaduje, že celkem žije ve městě 500 až 600 Romů.

Právě ve spolupráci s agenturou se město snaží předcházet sociálnímu napětí.

„Od roku 2010 je spolupráce s městem na dobré úrovni, vznikl díky ní akční plán sociálního začleňování, který se začíná naplňovat," říká Šimáček.

Agentura podle něj pomohla s přípravou projektu, díky kterému bude ve městě opraven stávající azylový dům a vznikne tak zázemí pro celé rodiny i s dětmi, které se ocitly na ulici.

Zároveň se v Břeclavi chystá další rozsáhlý projekt, který zajistí sociální služby s důrazem na docházku dětí do školy a podporu zaměstnanosti dospělých.

 

Právě se děje

Další zprávy