reklama
 
 

Bílí proti Romům: Masové nepokoje spustila bitka gangů

29. 12. 2011 6:57
Po čtyřech měsících se Aktuálně.cz vrací k počátku sociálních nepokojů ve Šluknovském výběžku

Rumburk - Nejdříve to měla být agresivní tlupa Romů, která zlynčovala pokojnou skupinku slušných obyvatel. "Šestnáct Romů na šest bílých," psaly noviny v pondělí 22. srpna, den po rvačce v Rumburku.

Událost, která zažehla hromadné sociální nepokoje ve Šluknovském výběžku, však více než rasově motivovaným útokem byla bitkou části místních gangů.

Ze zjištění Aktuálně.cz i z policejního vyšetřování je zřejmé, že šlo o násilí mezi dvěma skupinami obyvatel Rumburku i okolí, kteří se už z dřívějška znali, během noci před rvačkou se několikrát potkali a vzájemně se provokovali.

V neděli 21. srpna nad ránem se nakonec popralo asi čtyři až pět lidí na každé straně konfliktu. Ostatní přihlíželi, nebo se dokonce snažili bitce zabránit. Potvrzují to svědci události a podobně o tom mluví také lidé seznámení s vyšetřovacím spisem.

Až na jednu výjimku všichni hlavní účastníci bitvy už dříve figurovali v záznamech rumburské policie pro podezření z různých trestných činů.

Známé firmy

"Byla to obyčejná rvačka mezi místními zlodějskými gangy a dealery drog," sdělil pro Aktuálně.cz člověk z Rumburku, který místní poměry dobře zná. Z obavy o svou bezpečnost však požádal o anonymitu.

Také velitel místního oddělení Policie České republiky v Rumburku Josef Hýbl potvrdil, že hlavní aktéry rvačky už policie znala. "Ano, lidé z obou part procházeli naší statistikou," sdělil.

Jenže bitka dvou opilých part, kterých jsou po diskotékách a tanečních zábavách každoročně desítky, rozpoutala na Šluknovsku vlnu násilností, kdy tisíce lidí obléhaly romská ghetta a v agresivních útocích jim musely bránit stovky policejních těžkooděnců, se psy a vodním dělem.

První zprávy od policie i místních politiků totiž média prezentovala jako cílený rasistický útok velké přesily Romů na hrstku pokojných lidí bílé pleti.

"Romové v Rumburku na Děčínsku v noci zbili mladíky vracející se z narozenin. Útočníci byli ve velké přesile a použili kovový obušek," psala například MF Dnes v pondělí 22. srpna. "Násilí ze strany nepřizpůsobivých lidí na Šluknovsku v poslední době narůstá," pokračoval stejný deník v úterý pod titulkem "Svině český. Rumburský útok měl rasový podtext."

Starosta se přidal

Podobně událost popisovaly ve svých zpravodajských relacích také celostátní televizní stanice i místní noviny. Stejně vystupoval i starosta Rumburku a senátor za ČSSD Jaroslav Sykáček.

"Působí to na mne jako jasný rasový útok," řekl starosta Sykáček pro Aktuálně.cz tři dny po události. "Teleskopický obušek, který použil jeden z útočníků, prokopnuté dveře a na nich vulgární nápis," popsal politik své hlavní argumenty.

Jen kordony policistů ze speciálních jednotek pak dokázaly v pátek 26. srpna zastavit stovky lidí, které táhly na dům jednoho z Romů, jenž se rvačky účastnil a byl policií obviněn z násilných trestných činů s rasovým motivem.

"Cikáni, do práce! Čechy Čechům!" skandoval dav, který v Rumburku pochodoval k několika panelovým domům, zčásti obývaným Romy. Během několika dní se nepokoje přelily do sousedního Varnsdorfu, kde se pak podobné pochody konaly pravidelně až do konce září.

Policie v tomto případu nakonec obvinila celkem sedm lidí romské národnosti, z toho čtyři jsou mladiství. Všichni jsou podezřelí z trestných činů výtržnictví, ublížení na zdraví a poškozování cizí věci. Jeden z nich je obviněn z těžkého ublížení na zdraví a je ve vazbě.

Další čelí obvinění z ublížení na zdraví, poškozování cizí věci nebo z výtržnictví.

Třikrát rasový motiv, zatím

Ačkoli dosud dostupné informace dokládají, že Romové a bílí se na jedné i druhé straně konfliktu sešli shodou okolností a po předchozích potyčkách, státní zastupitelství dál trvá na tom, aby tři z nich byli obžalováni z trestných činů s rasovým motivem.

"Rasově motivovaná pohnutka vyplynula ze svědeckých výpovědí útoku přítomných osob," uvedla mluvčí Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem Lenka Bradáčová.

Ovšem samotní obvinění účastníci rvačky teď popírají, že by konflikt vznikl z rasových důvodů. Státní zastupitelství chce obžalobu podat během ledna, a může tedy trestní kvalifikaci ještě změnit.

K bitce v Rumburku došlo v srpnu v době, kdy si místní obyvatelé i politici stále více stěžovali na kriminalitu páchanou podle nich především Romy, kteří se do Rumburku i jiných míst Šluknovského výběžku od začátku roku údajně přistěhovali.

Rvačka v pravou chvíli

Vzhledem k vládním úsporným balíčkům to bylo navíc v situaci, kdy například policii chyběly peníze na běžnou pořádkovou službu v ulicích i vyšetřování drobné kriminality.

Zpřísnění vyplácení sociálních dávek se navíc dotklo nejen většinového obyvatelstva v jednom z nejchudších regionů České republiky, ale také romské menšiny.

"Policie i místní politici prezentovali tu rvačku jako rasový konflikt, protože se jim to v tu chvíli hodilo," říká německý novinář a aktivista žijící v Česku Markus Pape, který se národnostními konflikty dlouhodobě zabývá.

"Potřebovali, aby vláda zvedla počty lidí a rozpočty policie, zatímco vnitro je snižovalo. Vytvořili proto bublinu a neodhadli její důsledky," uvedl Markus Pape.

autor: Tomáš Netočný | 29. 12. 2011 6:57

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama