Šluknovsko čeká horké jaro, varuje expertka. A má plán

Tereza Šídlová
20. 3. 2012 14:30
Vládní zmocněnkyně se obává nové eskalace napětí na Šluknovsku i jinde, a to už na jaře
Demonstrace ve Varnsdorfu loni v létě.
Demonstrace ve Varnsdorfu loni v létě. | Foto: Jan Langer

Praha - Podle vládní zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové se nepokoje poháněné etnickou nenávistí, které loni rozbouřily Šluknovský výběžek, mohou opakovat i letos.

"Mám určité informace z jednotlivých oblastí České republiky, že situace dobrá není, ač si myslím, že se to přes zimu podařilo uklidnit," říká Šimůnková v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Zmocněnkyně chce do konce března předložit materiál, který má vládě říct, jak při takto vyhrocených situacích v sociálně neutěšených oblastech reagovat. Hodlá navrhnout, aby kabinet měl svého člověka pro řešení etnických nepokojů.

Její varování přichází v době, kdy radnice ve Varnsdorfu, který byl jedním z center loňských nepokojů, potvrzuje chystané demonstrace "proti nepřizpůsobivým" nahlášené na toto jaro.

Chybí odsouzení rasismu

Úřednice Šimůnková, kterou je v porovnání s jejím předchůdcem Michaelem Kocábem jen málo vidět a slyšet na veřejnosti, přišla s nezvyklou kritikou postupu českých úřadů i vlády během šluknovské krize.

"Co se týče Šluknovska a romské problematiky, nepovedlo se mi přesvědčit vládu, že je tomuto problému nutno věnovat větší pozornost, že je nutné se této problematice věnovat koordinovaně a že to na jaře může přijít znovu," hodnotí Šimůnková jedno z témat svého ročního působení ve funkci.

Podle ní měli i vládní politici například mnohem rázněji odsoudit rasistické výroky, které nepokoje loni provázely. "Měla by ze strany politiků zaznívat daleko jednoznačnější odsouzení jakéhokoli náznaku rasismu," míní zmocněnkyně.

Za vygradováním napětí na severu Čech vidí Šimůnková také místní politiky a "politické boje", zmiňuje také opoziční ČSSD. Jeden z prvních protiromských průvodů se loni v srpnu zformoval v Rumburku na shromáždění ČSSD pod vedením tamního starosty a také senátora Jaroslava Sykáčka.

Právě za jistou míru tolerance politických elit vůči rasistickým vyjádřením Česko často kritizují mezinárodní instituce.

Ať Romové neprovokují

Vládní zmocněnknyě pro lidská práva Monika Šimůnková.
Vládní zmocněnknyě pro lidská práva Monika Šimůnková. | Foto: Tereza Šídlová

Nespokojenost občanů ve Varnsdorfu loni zneužil v minulosti odsouzený podvodník Lukáš Kohout, který se postavil do čela útočných protiromských průvodů.

Kohout podle mluvčí varnsdorfské radnice Romany Macové úřadu nahlásil několik demonstrací "proti nepřizpůsobivým" na toto jaro, znovu v blízkosti romských ubytoven.

Tuto informaci sice dříve Kohout odmítl, ale Macová ji nyní Aktuálně.cz potvrdila. "Je to čerstvá informace. Prostřednictvím řádně zaregistrované datové schránky pana Kohouta jsme dostali několik oznámení na demonstrace proti nepřizpůsobivým ve Varnsdorfu," uvedla Macová.

Podle jejích slov se situace ve městě přes zimu zklidnila. Ovšem prý i díky tomu, že se lidé, především Romové, méně pohybují na veřejném prostranství.

"Pokud Romové nebudou provokovat, bivakovat venku a budou dodržovat vyhlášky, které platí pro všechny, mohl by tu být klid," soudí mluvčí starosty Varnsdorfu Martina Louky (Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj měst a obcí) Macová.

Lépe než loni

Šimůnková kvůli obavám z dalších vyhrocených situací s etnickým podtextem chystá materiál, který má vládě doporučovat, jak případné střety zvládnout lépe než minule.

"Hodlám předložit materiál, jak by se dalo postupovat při řešení obdobných sociálně-etnických konfliktů. To by bylo doporučení, jak by se na vládní úrovni postupovalo. Například že by vznikla koordinační skupina, kterou by vedl člověk, který má silný politický background a byl by vyloženě jen pro tuto problematiku," řekla Aktuálně.cz Šimůnková.

Soupis doporučení má předložit ještě do konce března.

Bližší informace o tom, kdo by měl takovou funkci zastávat, zatím nepodala. Hodlá to nejdříve probrat s premiérem Petrem Nečasem. Klíčové je podle ní i to, aby tato pozice měla politickou podporu. "Je otázka, jestli já to můžu i v rámci své celé agendy obsáhnout," uvedla Šimůnková na otázku, zda by to neměla být ona coby zmocněnkyně pro lidská práva.

"Je důležité, aby v takových hodně vyhrocených okamžicích existoval nějaký vládní mechanismus, který bude jednoznačně zaujímat stanovisko, bude mít silnou politickou podporu a bude na vládní úrovni jednoznačně jednat a prezentovat postoj vlády," dodává.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy