Praha - Prahu a Ústecký kraj sice nedělí ani dvě hodiny cesty autem, statistiky ale ukazují, že v republice nenajdete mnoho míst, která by byla odlišnější
Věkové složení, uzavírání manželství, porod prvního dítěte, podíl nemanželských dětí, rozvodovost i naděje na vysoký věk. Ve všech těchto ukazatelích stojí Praha a severočeský region na opačných pólech.
Potvrdila to i regionální statistická data, která tento týden zveřejnil eský statistický úřad.
Nejpatrnější je rozdíl ve věkovém složení obyvatel obou oblastí. Zatímco Praha byla a je dlouhodobě nejstarším krajem republiky, Ústecký kraj je naopak nejmladší. Průměrný věk Pražana už se blíží dvaačtyřiceti letům, u lidí z Ústecka je to necelých čtyřicet let.
Ústecko: Více dětí, než seniorů
Ústecku si spolu se Středočeským, Libereckým a Karlovarským krajem ještě zachovává příznivou demografickou strukturu, kdy dětí do patnácti let je na sto ticí obyvatel více než lidí starších pětašedesáti. V Praze v tomto poměru převažují senioři už od roku 1995.
1
Ústecký kraj vede v republice v porodnosti. Na jednu ženu připadá průměrně 1,58 dítěte. Praha je v tomto ohledu naopak na chvostu - jedna Pražanka má průměrně 1,39 dítěte, což je nejméně v republice.
"Podíl osob ve věku nad pětašedesát let je v Ústeckém kraji nejnižší v rámci celé republiky - 13,7 procenta," upozorňuje demografka Michaela Němečková z Českého statistického úřadu. V Praze je lidí nad pětašedesát let 16,1 procenta.
"Souvisí to mimo jiné s nadějí na dožití, která je v hlavním městě jedna z nejvyšších," dodává Němečková. Muži se například v průměru v Praze dožívají šestasedmdesáti let a na Ústecku dvaasedmdesáti.
Pražané se přestali tolik rozvádět
"Prahu je nutné brát trochu jako stát ve státě. Je tam vyšší ekonomická úroveň, vyšší vzdělanost, lidé více dbají na životní styl. To všechno hraje svou roli," řekla Aktuálně.cz před časem Alena Jiroudková z České gerontologické a geriatrické společnosti.
To podle ní vyváží i špatné životní prostředí, které v je v hlavním městě srovnatelné s Ústeckým či Moravskoslezským krajem.
"Myslím, že dostupnost zdravotní péče je víceméně podobná. Navíc naději na vysoký věk ovlivňuje jen asi z deseti až dvaceti procent," uvedla Jiroudková.
Rozdíl mezi hlavním městem s Severními Čechami našli demografové i v rozvodovosti. V severozápadních Čechách je nejvyšší, a to nejen v Ústeckém, ale hlavně Karlovarském kraji.
"Zajímavý je vývoj rozvodovosti v hlavním městě. Zatímco na počátku tohoto století byla Praha regionem s nadprůměrnou intenzitou rozvodovosti, od poloviny desetiletí patří mezi kraje s průměrnou, resp. mírně podprůměrnou hodnotou úhrnné rozvodovosti. V roce 2009 navíc došlo k jejímu výraznému poklesu a Praha se tak pro tento rok stala krajem s druhou nejnižší úrovní rozvodovosti (42 procent)," upozorňují statistici.