Stát vyplatí exposlancům ODS 1,9 milionů a ještě se omluví

Radek Nohl Mikuláš Klang Radek Nohl, Mikuláš Klang
Aktualizováno 27. 3. 2015 19:22
Ministerstvo spravedlnosti se nakonec dohodlo na smíru s exposlanci ODS Markem Šnajdrem, Ivanem Fuksou a Petrem Tluchořem.
Rebelové v ODS z kauzy "trafiky" se dočkali.
Rebelové v ODS z kauzy "trafiky" se dočkali. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Stát se dohodl na smíru s exposlanci ODS Markem Šnajdrem, Ivanem Fuksou a Petrem Tluchořem. Trojici za obvinění v kauze takzvaných trafik a za to, že skončila na měsíc ve vazbě, vyplatí dohromady téměř 1,9 milionu korun.

Ministerstvo spravedlnosti se také trojici omluví. "Považuji to za kompromis. Za to, že se stát omluví, požaduji jen část za náklady řízení," řekl Aktuálně.cz Marek Šnajdr.

"Jsem spokojen. Pro mě je klíčovou částí této dohody omluva České republiky za nezákonný postup Vrchního státního zastupitelství v Olomouci," prohlásil pro deník Aktuálně.cz Tluchoř.

Státní zástupce Pavel Komár, který případ dozoroval, se k domluvě vyjádřil velmi stroze. "Nebyli jsme účastni této dohody, nepřísluší nám tedy se k ní vyjadřovat," vzkázal serveru.

Podle Jiřího Hovorky z tiskového oddělení ministerstva byla dohoda s exposlanci podepsána v pátek. "Po nabytí právní moci soudního smíru vyplatí ministerstvo spravedlnosti bývalým poslancům pouze část nákladů obhajoby a náhradu ušlého výdělku a zadostiučinění za omezení osobní svobody během pobytu ve vazbě," uvedl Hovorka.

Marek Šnajdr tak obdrží celkem 524 500 korun, Ivan Fuksa 847 502 korun a Petr Tluchoř 507 489 korun. Původně přitom exposlanci ODS požadovali po státu celkově více než 9,4 milionu korun.

A tím to končí? diví se šéf ODS

Podle předsedy ODS Petra Fialy vyvolává rozhodnutí o odškodnění a omluvě mnoho otázek. "A tím to končí? Děje se 'chyba' zasahující do života občanů i v jiných případech? Nestaly se i jiné 'chyby' při pádu Nečasovy vlády? A kdo nese odpovědnost za tuto 'chybu' státu, která je tak jednoznačná, že se ministerstvo spravedlnosti omlouvá a vyplácí odškodné?" napsal Fiala ve vyjádření zaslaném ČTK.

"Tyto otázky musíme klást v zájmu právního státu a ochrany všech občanů před zneužitím moci ze strany státu," dodal.

Údajné trafiky vedly k pádu vlády

Tluchoř, Šnajdr a Fuksa byli hlavními aktéry kauzy údajného uplácení, která nakonec přispěla k pádu vlády Petra Nečase. Trojice totiž v prosinci 2012 kritizovala vládní daňový balíček, s nímž Nečas spojil důvěru svého kabinetu, za což si vysloužila označení "rebelové".

Před hlasováním o balíčku se tehdejší poslanci za ODS vzdali mandátu, díky čemuž daňové změny prošly. Podle Vrchního státního zastupitelství v Olomouci za to dostali nabídku funkcí ve firmách s účastí státu, což žalobci vyhodnotili jako korupci.

Policie je zatkla spolu s dalšími při zátahu v červnu 2013 a soud je poslal do vazby. Z té byli propuštěni o měsíc později, po rozhodnutí Nejvyššího soudu.

"Za projev učiněný v Poslanecké sněmovně je namístě pokládat i jednání poslance v souvislosti s jeho politickou činností, a tedy také jednání vedoucí k politickým dohodám, kompromisům či politickým rozhodnutím, ať už v rámci jedné či více politických stran či jejich koalic. Jde tak stručně řečeno o vyjádření postojů v rámci politické soutěže," konstatoval NS ve svém verdiktu.

 

Právě se děje

Další zprávy