Praha - Stát se chystá udělat s pozemky, které potřebuje pro dálnici D11 u Hradce Králové, výhodnou směnu.
I když se po dlouhých letech dohadování rozhodl vyhovět majitelce Ludmile Havránkové a za deset hektraů jejích polí, po nichž má vést dálnice, nabídl 253 hektarů jiné půdy.
Hodnota pozemků, které stát Havránkovým nabízí, je o 50 procent nižší než hodnota půdy, již stát od rodiny žádá. Tak to aspoň vyplývá z návrhu, na jehož základě vláda směnu schválila.
Hodnota 253 hektarů pro framářku Havránkovou byla odhadnuta na 55 milionů korun. Deset hektarů, které stát potřebuje pro dálnici, stojí bezmála dvakrát tolik.
Žádné další boje
Rodina Havránkova se o návrhu ministerstva zemědělství na směnu pozemků dozvěděla teprve poté, co jej vláda před 14 dny schválila.
„Předtím s námi nikdo návrh nekonzultoval," říká advokát rodiny Pavel Černohous. „Měli jsme za to, že půjde o směnu hodnoty za hodnotu. Neumím si vysvětlit, proč je v návrhu něco jiného."
To, že bude vyměněna půda podle pravidla stejné hodnoty, tvrdil po zasedání vlády i ministr zemědělství Petr Gandalovič.
Jenže v materiálu, který ministerstvo vládě předložilo, se uvádí, že "...pozemky o výměře cca 253 ha, jejichž hodnota podle současných oceňovacích předpisů činí cca 55,1 mil.Kč...," se smění "....za pozemky o výměře cca 10,6 ha, jejichž hodnota podle současných oceňovacích předpisů činí cca 106,4 mil.Kč".
Z dokumentu je sice zřejmé, že odhad byl udělán ještě pro návrh, s nímž šlo na vládu ministerstvo dopravy, a který nebyl schválen. Jenže v nové variantě ministerstva zemědělství se počítá s naprosto stejnou rozlohou směňovaných pozemků, tudíž lze předpokládat, že i jejich hodnota je stejná.
Sama farmářka je už z 16 let vlekoucího se sporu unavená; nechce tedy předjímat, jak na skutečnost, že by transakcí byla znevýhodněna, bude reagovat.
„Pokud skutečně dodrží slib a dají nám náhradní pozemky, budu spokojená," říká Havránková. „Neumím si představit, že bych se s nimi přela ještě další roky."
Její advokát Černohous je opatrnější: „Nebudu říkat, co klientce doporučím, aby udělal. Do boje nechce jít, to ale neznamená, že nebudeme jednat."
Mlčení ministerstva
Samo ministerstvo zemědělství nebylo schopno objasnit, proč šlo do vlády s návrhem, ve kterém je takový cenový nepoměr mezi směňovanými pozemky. Přes opakované dotazy mluvčí resortu pouze zaslal odpověď, kde se vysvětlení nepoměru v cenách vyhýbá.
„Hledalo se takové řešení, které bude přijatelné pro obě strany a které teď posvětila vláda svým usnesením," uvedl pouze Petr Vorlíček. „Jedná se o směnu pozemků ve výměrách, které byly zveřejněny, bez dalších kompenzací. To je obsahem schváleného usnesení."
Podpis do půl roku
O tom, jak bude návrh pro rodinu Havránkových v konečné podobě vypadat, nyní rozhoduje Pozemkový fond. Podle jeho mluvčího Michala Bureše přitom nejsou ceny pozemků uvedené v návrhu ministerstva zemědělství zavazující.
„My se tím řídit nebudeme. Je to jen odhad," říká Bureš. „Uvedení odhadních cen v návrhu pro vládu podle mého názoru mělo ministerstvu posloužit jen jako obhajoba této transakce."
Pozemkový fond si proto nechá udělat vlastní znalecké posudky na cenu obou pozemků: jak 10 hektarů statkářky Havránkové, tak 253 hektarů státní zemědělské půdy. Podle Bureše však lze očekávat, že se posudky nebudou od odhadní ceny příliš lišit.
Celý proces včetně dořešení vlastnických vztahů na pozemcích, zpracování map a přesných tabulek daných pozemků by měl být ukončen do půl roku.
Až poté dostane Havránková smlouvu o směně k podpisu.
„Nechci předjímat, co nastane, pokud znalecké posudky potvrdí, že tu skutečně je velký cenový rozdíl mezi směňovanými pozemky," říká mluvčí Bureš. „Možná paní Havránková řekne, že nic nechce. Možná bude žádat pozemky či doplatek. O tom, jak tuto situaci vyřešit, bude muset rozhodnout vlastník pozemků - tedy vláda."