Praha - Ministr financí Miroslav Kalousek našel další zdroj peněz do poloprázdné státní pokladny - výnos z prodeje emisních povolenek, které si budou muset od příštího roku kupovat ČEZ, teplárny a další vybrané podniky, které vypouštějí skleníkový oxid uhličitý.
Stát ovšem mohl vydělat mnohem víc, kdyby nesouhlasil s tím, aby firmy dostaly podstatnou část povolenek zdarma.
V dokumentu Úsporná opatření vlády pro roky 2013 až 2015 se jako 11. bod uvádějí právě příjmy z prodeje povolenek v aukcích. Rozpočet by se tak mohl za tyto roky naplnit částkou přesahující 5 miliard korun.
"Odhady příjmů vychází z pracovních podkladů a informací ministerstva životního prostředí. Ministerstvo financí předpokládá, že příjmy z povolenek budou pouze příjmem státního rozpočtu. K tomu je navržena příslušná legislativní úprava v návrhu usnesení vlády," uvádí se ve vládní zprávě.
Elektrárny dostanou většinu povolenek zdarma
Pokud by ovšem vláda dodržela přesné zadání Evropské unie, do rozpočtu by zamířilo několikanásobně víc miliard. Česko si totiž spolu s několika dalšími zeměmi vymohlo v Bruselu výjimku, takže část emisních povolenek rozdá podnikům zdarma.
A nejde o žádné drobné. Například v sektoru energetiky, která vypouští nejvíc oxidu uhličitého, získají elektrárny příští rok 70 procent povolenek zdarma, i když ve skutečnosti to bude méně, protože na vývoz se tato kvóta nevztahuje. Tento podíl se pak bude postupně snižovat až na nulu v roce 2020.
Elektrárenské společnosti nebo teplárny argumentují, že by musely mnohem víc zdražit, kdyby si musely kupovat všechny povolenky.
Polovina do státní pokladny
Brusel požaduje, aby minimálně polovina vybraných peněz z prodeje povolenek sloužila projektu na ochranu klimatu. A vláda to chce dodržet na desetník, navíc nedá ani korunu.
"Hlavním cílem této vlády je konsolidace veřejných rozpočtů, proto druhá cca polovina výnosů umožní, jako příjem státního rozpočtu, snížení schodku státního rozpočtu," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.
Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa uvedl, že je už s vládním kolegou Kalouskem dohodnutý na ekologických projektech.
Chalupa chce vybrané prostředky použít především na zateplování budov, navazující na úspěšný program Zelená úsporám.
"Dohoda s panem ministrem Kalouskem je, že výnosy půjdou přes státní rozpočet a příslušná část, tedy nejméně padesát procent, pak na financování programů v oblasti životního prostředí podle příslušných podnínek EU," řekl Aktuálně.cz Chalupa.
Dodal, že konkrétní rozhodnutí bude dáno zákonem o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů, který hodlá předložit vládě do poloviny května.
"Podporujeme zejména opatření na zateplení veřejných budov, která budou dlouhodobě generovat úspory provozních nákladů z veřejných rozpočtů," uvedl Kalouskův mluvčí Jakob.
Méně i na zateplování
Jelikož stát značnou část povolenek rozdá zdarma, bude i méně peněz na zateplování domů. Ministerstvo financí na základě odhadů ministerstva životního prostředí předpokládá, že se v roce 2013 prodají povolenky za 2,9 miliard, v roce 2014 za 3,6 miliard a v roce 2015 za 4,3 miliard.
Dohromady tedy bezmála 11 miliard, z nichž polovina poputuje do státního rozpočtu. Výnos ovšem bude závislý na ceně povolenek, které jsou nyní velmi levné.
Úspora až 35 miliard
Ekologické Hnutí Duha tvrdí, že by stát vydělal víc, kdyby na zateplování poslal větší díl emisního výnosu.
"Pro stát by bylo výhodnější, kdyby podobně jako třeba Německo do chytrých, úsporných domů investoval větší část vybraných peněz. Na daních za stavební práce a výrobu materiálu vybere zhruba stejně, jako do takového programu vloží," řekl Karel Polanecký z Hnutí Duha.
"Poměrně malá pomoc - například bezúročné půjčky - totiž řadě rodin umožní, aby šly do projektů několikanásobně větších, než kolik činí státní příspěvek," dodal.
Polanecký připomněl, že zateplení ušetří rodinám i obcím tisíce korun ročně na vytápění a sníží i závislost na uhlí a plynu z Ruska.
Studie, kterou si Hnutí Duha nechalo vypracovat, ukázala, že zateplováním domů může domácnostem, radnicím i firmám ročně ušetřit až 39 miliard korun.