"Dovolání bylo odmítnuto. Nejvyšší soud v rozhodnutí mimo jiné píše, že nemá žádný úvahový potenciál, který by mohl současnou judikaturu změnit," řekl serveru Šarapatkův právní zástupce Artur Ostrý. V minulosti podle Seznam Zpráv podal v kauze návrh na exekuci, která byla pozastavena do doby, než Nejvyšší soud (NS) rozhodne. Pokud se ministerstvo financí neomluví, bude podle Ostrého řízení znovu otevřeno. NS rozhodnutí nechtěl komentovat, protože zatím nemá vykázané doručení všem účastníkům řízení.
"Je to malý krok pro spravedlnost, ale velký skok pro občana (…). Miloš Zeman o mně lhal a musí se omluvit," reagoval na rozhodnutí soudu Šarapatka na Twitteru.
Je to malý krok pro spravedlnost, ale velký skok pro občana... :-) : Nejvyšší soud odmítl dovolání MF, resp. Hradu a potvrdil rozsudky nižších soudů: Miloš Zeman o mně lhal a musí se omluvit. Děkuji JUDr. Artur Ostrý za nasazení a odvahu a vám všem, kteří jste byli s námi... pic.twitter.com/2kcOuRaPUJ
— zdeněk šarapatka (@zdeneksarapatka) September 7, 2020
Rozhodnutí Nejvyššího soudu o odmítnutí dovolání ve sporu o omluvu za prezidentův výrok na adresu Zdeňka Šarapatky ministerstvo financí obdrželo, sdělil mluvčí resortu Jakub Vintrlík. "Ministerstvo financí toto rozhodnutí respektuje," doplnil.
"Omluva půjde doporučeným dopisem a zároveň ji ministerstvo financí zveřejní na svých webových stránkách," upřesnil mluvčí ministerstva Michal Žurovec. Předpokládá, že dopis ministerstvo pošle v tomto týdnu a na svém webu omluvu zveřejní jeden nebo dva dny po odeslání. "Vycházím z toho, že první by si to měl přečíst pan Šarapatka," dodal Žurovec.
Šarapatka byl poradcem tehdejšího premiéra Zemana v době takzvané kauzy Olovo, kdy v okruhu Zemanových poradců vznikl dokument s plánem diskreditační kampaně proti tehdejší místopředsedkyni sněmovny Petře Buzkové (ČSSD). Výpověď podle své žaloby Šarapatka zdůvodnil ztrátou důvěry v čestnost, statečnost, pravdomluvnost a otevřený postoj Zemana ve vztahu ke kauze Olovo.
O tom, že se ministerstvo musí omluvit, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 1 loni v květnu, pražský městský soud rozhodnutí na začátku letošního roku potvrdil. Ministerstvo financí v tehdy zamítnutém odvolání argumentovalo tím, že Šarapatka neprokázal nesprávnost úředního postupu podle zákona o odpovědnosti státu za škodu. Soudce však tehdy poukázal na judikaturu NS, podle níž se za úřední postup považují i širší aktivity prezidenta.
Zeman se musel za lhaní omlouvat už několikrát
Zástupkyně ministerstva tehdy také upozornila na to, že v obdobném sporu mezi státem a vnučkou novináře Ferdinanda Peroutky Terezií Kaslovou Obvodní soud pro Prahu 1 loni v říjnu nepravomocně rozhodl, že veřejný projev prezidenta nemůže být nesprávným úředním postupem. Pražský městský soud ale následně částečně vyhověl odvolání Kaslové a rozhodl, že se ministerstvo má omluvit za to, že Zeman opakovaně označil Peroutku za autora článku "Hitler je gentleman". Spor je nyní také u Nejvyššího soudu, který dosud nerozhodl. Dovolání podala Kaslová i ministerstvo financí.
Zeman už dříve čelil žalobám kvůli svým výrokům. Například v roce 2007 rozhodl soud o tom, že se Zeman musí omluvit novináři Ivanu Brezinovi za výrok, že psal za úplatu články podporující dostavbu jaderné elektrárny Temelín. V roce 2000, téměř tři roky po soudním rozhodnutí, se Zeman omluvil někdejšímu spolustraníkovi Jozefu Wagnerovi za prohlášení, že ho po vyloučení z ČSSD nechtěli přijmout ani komunističtí poslanci. V červnu 2000 zveřejnil Zeman na příkaz soudu v televizi Nova omluvu místopředsedovi ODS Miroslavu Mackovi. Prohlásil o něm, že zprivatizoval v roce 1992 Knižní velkoobchod díky intervenci některých politických činitelů a privatizaci označil za "jednoznačné tunelování".