Stát oživuje předlistopadové plány jaderných elektráren

Pavel Baroch
21. 7. 2009 10:00
Po Blahutovicích je opět ve hře i Tetov na Pardubicku
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec

Praha - Ministerstvo průmyslu se marně pokusilo zablokovat pozemky u obce Tetov na Pardubicku pro případnou stavbu další jaderné elektrárny.

Ačkoli navrhovalo, aby území ve východních Čechách bylo pro energetické potřeby chráněno v nejnovějším celorepublikovém územním plánu, vláda na svém pondělním zasedání nakonec přijala tento strategický dokument bez zmíněného požadavku.

"Ano, ministerstvo průmyslu požadovalo nový zdroj Tetov," potvrdil Aktuálně.cz Jan Štoll z tiskového oddělení ministerstva pro místní rozvoj, které Politiku územního rozvoje připravilo.

"Tento záměr ovšem nebyl zahrnut do verze dokumentu, který připomínkovala veřejnost, takže se k němu nemohla vyjádřit," vysvětlil Štoll, proč se nakonec Tetov v celorepublikovém územním plánu neobjevil. To ovšem neznamená, že by tím Tetov přestal být pro ministerské úředníky zajímavý.

Foto: Obecní úřad Tetov

"Budeme brát záměr ministerstva průmyslu jako podnět pro případnou aktualizaci Politiky územního rozvoje," dodal Jan Štoll z ministerstva pro místní rozvoj.

Jak se hodí plány ze 70. let

Případ Tetov ukazuje, jak státní úředníci i někteří politici oživují předlistopadové plány rozvoje jaderné energetiky. Nové reaktory mají zajistit proud za dosluhující elektrárny.

Nová Politika územního rozvoje pamatuje i na Blahutovice na severní Moravě, kde se první plány na stavbu velké jaderné elektrárny objevily stejně jako v případě Tetova v 70. letech minulého století.

"Požadavek na nový zdroj Blahutovice pochází od ministerstva průmyslu. Tento záměr je rovněž obsažen v původní Politice územního rozvoje z roku 2006," řekl Aktuálně.cz Jan Štoll z ministerstva pro místní rozvoj.

"Nově schválená Politika územního rozvoje na tento dokument navazuje. Ministerstvo průmyslu na územní ochraně tohoto záměru trvá," řekl Štoll.

Dodal, že dokument konkrétně nezmiňuje jadernou elektrárnu Blahutovice, ale jen obecně nový zdroj.

Stát si drží dvě lokality

Ovšem exministr průmyslu Martin Říman, který ještě v Topolánkově vládě na přípravě republikového územního plánu spolupracoval, hovoří jednoznačně.

"Stát dlouhodobě drží dvě lokality, které byly vytipovány pro výstavbu jaderných elektráren - Blahutovice na severní Moravě a Tetov ve východních Čechách," řekl Říman v rozhovoru pro týdeník Euro.

Počítá se s rozšířením Temelína i Dukovan

Politika územního rozvoje počítá i s rozšířením současných jaderných elektráren Temelín a Dukovany. Anebo se stavbou sporné dálnice D3 přes Posázaví, pražského okruhu přes Suchdol, jihomoravských rychlostních silnic či nové ranveje v Ruzyni.

Skupina starostů a nevládních organizací je přesvědčena o tom, že Politika územního rozvoje nepočítá s variantami těchto staveb, které mohou být podle jejich názoru šetrnější i levnější. Kritici ovšem marně žádali premiéra Jana Fischera, aby dokument jeho vláda neprojednávala.

Poděkování poslancům za důvěru.
Poděkování poslancům za důvěru. | Foto: Jan Langer

Nepředjímáme fatální rozhodnutí

Fischer uvedl, že schválený dokument nepředjímá žádná fatální rozhodnutí, protože nestanovuje, co a kde postavit. Například v Blahutovích Politika územního rozvoje jen vytvořila podmínky pro ochranu daného území před další zástavbou, ale nestanovuje, jaký zdroj se tam bude stavět a kdy. Rozhodnutí bude až na dalších vládách.

"Tento dokument stanovuje pouze rámec pro navazující územně plánovací činnost krajů a obcí, nikoliv přesné vymezení staveb či dokonce jejich umisťování," řekl Aktuálně.cz Jan Štoll z tiskového oddělení ministerstva pro místní rozvoj.

"Smyslem je pouze zajistit, aby dosavadní využití území nebylo změněno způsobem, který by nezvratně znemožnil nebo podstatně ztížil budoucí využití území pro daný záměr," dodal Štoll.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nejméně 20 mrtvých si v Egyptě vyžádala srážka autobusu s kamionem

Nejméně dvacet lidí přišlo o život a další tři byli zraněni při úterní srážce autobusu s kamionem v jižním Egyptě. Informovala o tom dnes agentura AP. Nehoda se stala v provincii Asijút asi 320 kilometrů jižně od Káhiry. Autobus, který jel z hlavního města, se převrátil při předjíždění kamionu. Následně do něj kamion narazil a obě vozidla vzplanula, uvedla AP s odvoláním na guvernéra.

Při dopravních nehodách v Egyptě každý rok umírají tisíce lidí. Havárie jsou většinou způsobeny překračováním povolené rychlosti, špatnými silnicemi nebo nedostatečným prosazováním bezpečnosti v dopravě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy