Praha - Vojáci, kteří za války sloužili v německém wehrmachtu a pak přešli do československých jednotek, už nebudou moci získat oficiální statut českého válečného veterána.
Počítá s tím novela zákona o veteránech, kterou schválila vláda.
Mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek pro Aktuálně.cz uvedl, že se objevují případy, kdy někdejší vojáci z německých jednotek žádají o přiznání statutu českého vysloužilce. "Jde například o sudetské Němce, kteří sloužili na západní frontě, padli do zajetí a pak vstoupili do československých jednotek v zahraničí," vysvětlil Čírtek.
Zákaz i pro vojenské poradce
Váleční veteráni se přitom mohou nastěhovat do některého z penzionů, které provozuje armáda, mohou od ministerstva obrany pobírat příspěvky na lázně, dovolenou, mohou dostat i mimořádné peníze pro překonání tíživé sociální situace nebo jim vojsko může zajistit bezplatnou pečovatelskou službu.
Oficiální válečnými veterány se rovněž nemohou podle novely stát ani příslušníci Československé lidové armády, kteří před listopadem 1989 působili jako vojenští poradci ve spřátelených zemích, například ve Vietnamu.
Veteráni dostanou hudbu
Novela počítá i s tím, že veteráni budou moci být povyšováni do vyšších hodností, i když jsou mnohdy i desetiletí mimo službu. "To je čestné ocenění," poznamenal Čírtek.
Veteráni také mohou napříště počítat s pomocí armády, pokud budou pořádat nějaká oficiální setkání nebo jiné akce. Ministerstvo obrany jim může například poskytnout vojenskou hudbu nebo čestnou jednotku. Pro vysloužilce se rovněž otevřou všechny armádní jídelny po celé republice.
Snížení peněz se veteránů nedotkne
Novela se týká i peněz, které vysloužilcům musí zůstat, pokud žijí v penzinu pro veterány. Zatímco dosud platilo, že jim musí zůstat minimálně třicet procent z jejich příjmů, napříště do bude patnáct procent.
"Fakticky se do ale žádného českého veterána nedotkne," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek. Dodal, že průměrný důchod válečného vysloužilce je 16 tisíc korun, přičemž celkové náklady na pobyt v penzionu činí asi 7 tisíc měsíčně.
"Novela se dotkne pouze jedné veteránky ze Slovenska, která žije v Česku, ale pobírá slovenský důchod, který nepočítá s příplatky," dodal mluvčí Čírtek.
Zákon musel být v tomto směru přesto upraven, protože to kvůli sladění s ostatními důchodci požadovalo ministerstvo práce a sociálních věcí.
- Čtěte dále: Váleční veteráni neví, že jim armáda platí lázně