Praha - Až 95 tisíc korun může od Státního fondu životního prostředí dostat rodina, která se rozhodne vyměnit starý kotel na uhlí za kotel na pelety nebo jinou biomasu.
Aby stát mohl tak vysokou dotaci vyplácet, muselo si ministerstvo životního prostředí nejprve vyžádat svolení Japonska. Proč?
Ekologický fond totiž domácnostem rozděluje peníze, které poskytli právě Japonci.
Dotace se vyplácí v rámci programu Zelená úsporám, který je primárně zaměřen na zateplování domů. Na účtu je nyní zhruba deset miliard korun, které stát získal prodejem přebytečných povolenek na emise oxidu uhličitého. Kupujícím je Japonsko.
Jelikož o peníze z programu Zelená úsporám nebyl takový zájem, jak si ministerstvo představovalo, stát výrazně zmírnil podmínky, podle nichž se příspěvky vyplácí. A v tuto chvíli vstoupili znovu do hry Japonci.
Omezujících dvacet procent
Podle exministra Martina Bursíka, za jehož úřadování stát kredity prodal a program Zelená úsporám odstartoval, umožňuje smlouva s Japonci korigovat finanční podmínky programu maximálně o 20 procent.
V jednom případě však byla hranice překročena. Právě ve výši podpory 95 tisíc korun na kotel na biomasu.
"Japonský partner to odsouhlasil," konstatoval Bursík, který si od vyšších dotací slibuje, že pomohou program otevřít více zájemcům. Stát rovněž zvýšil dotaci i na celkové zateplení domu. "Získá to novou dynamiku," věří Bursík.
Rolls-Royce mezi kotli na biomasu
Pokud si chtěl někdo pořídit do svého domu kotel na biomasu, stát mu v rámci programu Zelená úsporám zatím nabízel padesátiprocentní dotaci, ovšem do maximální výše 80 tisíc korun.
Nejkvalitnější a nejkomfortnější kotle jsou ovšem výrazně dražší. Mohou se vyšplhat až na částku 250 tisíc korun.
"To je ovšem Rolls-Royce mezi kotli na biomasu," řekl Aktuálně.cz Vladimír Stupavský, místopředseda sdružení CZ Biom, které se věnuje právě využívání biomasy.
"Zprůměrovaná cena nejpoužívanějších kotlů je 70 až 150 tisíc," dodal Stupavský.
Stát nyní podmínky dotací změnil a vyplácí pevné částky podle typu kotle. Zájemce může dostat 50 tisíc na nejjednodušší zařízení, 80 tisíc na dokonalejší, anebo zmiňovaných 95 tisíc korun na nejlepší kotel.
Obdobné je to i u jiných obnovitelných zdrojů energie, například na teplené čerpadlo je možné získat dotaci 50 tisíc nebo 75 tisíc korun.
Do programu dorazí další miliardy
Ministerstvo životního prostředí nyní vyjednává o prodeji další emisních kreditů, smlouvy s rakouskými a švýcarskými partnery by mohlo podepsat už v září.
Tím by do programu Zelená úsporám dorazilo dalších pět miliard, čímž by se "zelený" účet rozrostl na 15 miliard korun. Do konce roku by ministerstvo mohlo prodat další kredity.
"Dostali bychom se tak na devadesát procent všeho, co by republika mohla prodat," řekl náměstek ministra životního prostředí Aleš Kuták.