Stát chce mít rodičky v nemocnicích, hraje se o peníze

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
20. 9. 2013 6:05
Příjmy z porodů představují pro nemocnice jistý a stabilní přísun peněz.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa / Thinkstock

Praha - Stát budoucím matkám diktuje jediný způsob, jak legálně rodit: Na porodním sále nemocnice. Svou roli v tom hraje nejen obava o zdraví rodičky a dítěte, ale i peníze.

Redakce Aktuálně.cz se rozhodla spočítat, jak výnosné pro zdravotní zařízení porody jsou.

A to poté, co Ústavní soud svým verdiktem v kauze porodní asistentky Ivany Königsmarkové připomněl, že v Česku zcela chybí zákony, které by upravovaly podmínky domácího porodu. Ženám sice nic přímo nezakazuje rodit doma, zdravotní pojišťovny to však nehradí.

Z dat, která redakce shromáždila, jednoznačné vyplývá, že příjmy z porodů představují pro nemocnice jistý a stabilní přísun peněz. Bez kterých je - zvlášť u menších ústavů - ohrožena samotná jejich existence.

Za rodičkami putují desítky tisíc korun

Samotný klasický porod bez komplikací vyjde podle Všeobecné zdravotní pojišťovny na deset až čtrnáct tisíc korun. K cenám za porod se ale musí připočítat i předporodní a poporodní péče, hospitalizace novorozeněte nebo nadstandardy. Konečná cena se tak může vyšplhat až do statisíců.

Například za porod císařským řezem přijde nemocnici od pojišťovny na účet 30 až 43 tisíc korun. "V roce 2012 pojišťovna proplatila celkem 52 867 porodů v celkové hodnotě 1 026 003 korun," sdělil Oldřich Tichý, mluvčí VZP.

Péče o předčasně narozené dítě může stát až 150 tisíc.

Takzvané gynekologicko-porodnické oddělení se tak nemocnicím, především těm menším, vyplatí a do jisté míry je drží i nad vodou. "Rušení porodnicko-gynekologických oddělení má dopad především na malé nemocnice, protože se zhoršuje jejich finanční bilance," potvrzuje Petr Fiala, místopředseda Asociace českých a moravských nemocnic.

Podle Fialy jsou porodnice nastavené ziskově a pro nemocnice - stejně jako jakékoliv akutní lůžko - představují příjem." Navíc jsou navázány na další oddělení, například novorozenecké a gynekologické ambulance, a tento komplex pro nemocnici představuje velké plus," dodal.

Konkrétní příběh z Frýdlantu

Zrušení porodnice mělo vliv i na fungování nemocnice ve Frýdlantu.

Region je od republiky odříznutý pásem Jizerských hor a nemocnice pro něj má nemalý význam. Na Frýdlantsku, které dlouhodobě bojuje s vysokou nezaměstnaností a odlivem vysokoškolsky vzdělaného obyvatelstva, představuje nemocnice s více než 200 zaměstnanci jednoho z největších zaměstnavatelů.

Frýdlantská nemocnice plní také důležitou úlohu v dostupnosti zdravotní péče. Další nejbližší nemocnice v Liberci a Jablonci nad Nisou jsou od Frýdlantu vzdálené přes 30 a 45 kilometrů.

Přesto tlaky na množství porodů a především dlouhodobý nedostatek pediatrů nakonec vyústily ve zrušení porodnice v polovině roku 2008.

"Následně v letošním roce se pojišťovny rozhodly zrušit gynekologická oddělení, která nemají porodnice. To se nám po dlouhých vyjednáváních podařilo částečně odvrátit. Sice již nemáme gynekologické oddělení, ale v rámci chirurgie můžeme operovat i závažnější gynekologické věci," přiblížil aktuální situaci jednatel nemocnice Břetislav Veselovský.

Počet porodů ve vybraných porodnicích v roce 2012

  Porodů celkem
Fakultní nemocnice Brno 3336
Ústav pro péči o matku a dítě 2679
Všeobecná fakultní nemocnice v Praze 2253
Fakultní nemocnice v Motole 1915
Fakultní nemocnice v Plzni 1756
Nemocnice Pardubice 1475
Nemocnic Havlíčkův Brod 1371
Nemocnice Kadaň 636

Zdroj: Aktuálně.cz

Fiala z Asociace českých a moravských nemocnic upozorňuje, že nemocnice, která přijde o porodnic, není kompletní.

"Systém poliklinik s římskou I sestávající z interny, chirurgie, gynekologie a dětského se dnes totálně rozpadá. Dnes chce každý dělat pokud možno to nejlukrativnější," řekl Fiala.

Zrušení porodnice a omezení gynekologické péče může mít podle jednatele frýdlantské nemocnice negativní důsledky na financování nemocnice.

"O nějaké peníze jsme přišli již v roce 2008, začalo se dělat méně výkonů, a tím pádem nám porody nezapočítají. Letos naopak zatím nejsou uzavřeny všechny úhradové vyhlášky. Některé především malé pojišťovny naše řešení odmítají a zpochybňují ho," řekl Veselovský.

Podle Veselovského ale nemocnici momentálně zánik nehrozí, má totiž s pojišťovnami uzavřeny smlouvy do roku 2017. "Navíc frýdlantská nemocnice pracuje poměrně levně. Pokud by se tedy měla péče přesunout jinam, nebude to určitě levnější a ve finále by se to nevyplatilo," dodal Veselovský.

Ziskové porodnice

O kolik peněz přijde nemocnice, jejíž součástí není gynekologicko-porodnické oddělení, ukazují údaje od zdravotních pojišťoven.

K porodům se totiž připočítává i předporodní vyšetření, poporodní péče, cena za hospitalizaci novorozeněte, která v případě pobytu v inkubátoru dosahuje v průměru 150 tisíc korun.

Také v případě umělého oplodnění platí většinu nákladů pojišťovna, matka si hradí pouze případné doplatky na léčiva. Výdaje na umělé oplodnění podle Tichého přesahují 200 tisíc korun. "V roce 2012 VZP hradila umělé oplodnění 4910 žen."

Kolik stojí porod podle pojišťoven

Údaje za rok 2012
  VZP ZP MV CR
Porod bez komplikací 13 582 Kč 10 - 12 000 Kč
Porod s komplikacemi 15 284 Kč neuvedeno
Proplacené porody v r. 2012 celkem 39 002 (546,606 mil. Kč.) neuvedeno
Porod císařským řezem bez komplikací 32 193 Kč 30 000
Porod císařským řezem s komplikacemi 40 557 - 42 964 Kč neuvedeno
Proplacené porody císařským řezem celkem 13 865 (479,397 mil. Kč.) neuvedeno
Hospotalizace zdravého novorozence 8 304 Kč cca. 1 200 Kč za den
Hospitalizace novorozence s komplikacemi 10 041 až 25 024 Kč neuvedeno
Péče o nedonošené dítě (průměrná cena) 156 381 Kč neuvedeno
Umělé oplodnění 213 668 Kč IVF cyklus - 22 500 Kč + hormonální stimulace - 16 000 Kč
Předporodní vyšetření celkem 3 740 Kč neuvedeno
Laboratorní vyšetření celkem 2 580 Kč neuvedeno

Zdroj: Aktuálně.cz

Primář gynekologicko-porodnického oddělení jihlavské nemocnice Aleš Roztočil ale upozorňuje, že čísla od pojišťoven nelze brát dogmaticky. "Porodnice nejsou placeny výkonnostně, ale paušálem. Aby porodnice smlouvu, a tím pádem peníze od pojišťovny dostala, musí splňovat určitá kritéria personální a mít určité vybavení, které určují vyhlášky."

"Platí ale, že porody jsou pro porodnice ziskové," dodal Roztočil.

Cena za porod: až 12 tisíc

Výdělky z porodů se navíc dále zvyšují různými nadstandardy, za něž si nastávající matky mohou připlatit. Za tři dny, což je podle neonatologické společnosti nejkratší doba, kterou musí ženy po porodu v nemocnici strávit, mohou zaplatit od 300 do 12 tisíc korun. Vyplývá to z krátkého průzkumu, který Aktuálně.cz mezi porodnicemi provedlo.

Podle Fialy představují ovšem nadstandardní služby pouze zlomek z celkových příjmů porodnic.

"Nadstandardy mají minimální dopad na hospodaření nemocnic. Za všechny nadstandardy se v roce 2012 vybralo necelých 50 milionů korun z 300 miliard. Příjmy nemocnic jsou z 99 procent tvořené platbami od pojišťoven," řekl Fiala.

Domácí porody? Jen malé riziko

Aleš Roztočil se neobává, že by tuzemské porodnice mohla ohrozit sílící diskuse okolo plánovaných domácích porodů nebo případná změna legislativy.

"Domácími porody ale nemocnice ohroženy nejsou ani nebudou. Zda je domácí porod o něco levnější, totiž nehraje roli. O domácí porody má v Česku z osobních důvodů zájem určitý počet žen, který ale příliš stoupat nebude," řekl Roztočil.

Podle statistik počty plánovaných domácích porodů stouply v Česku za dvě desítky let téměř desetinásobně, i tak se ale jedná o zanedbatelné číslo. V roce 2012 navíc začala platit právní úprava, která asistentky od účasti na domácím porodu odrazuje pokutou jeden milion korun. I předtím se tímto způsobem v Česku ale narodilo pouze 350 až 500 dětí ročně. Ročně se přitom narodí téměř 110 tisíc dětí.

Plánovaný porod doma s porodní asistentkou podle ředitelky Unie porodních asistentek Kateřiny Hájkové Klíčové stojí 5 až 7 tisíc. "V ceně jsou zahrnuty dvě až tři konzultace před porodem a po porodu. Vedení poradny se potom řídí sazebníkem, kdy jedna konzultace stojí 250 korun," řekla Hájková Klíčová.

Porod musí zaplatit matka. "Pro pojišťovny je zavazující vyhláškový zákon, kde porod vedený porodní asistentkou nebyl nikdy jako úkon vůbec definován. I když jsou pojišťovny nakloněny jednání, musí vše nejprve projít legislativní cestou. V úhradové vyhlášce tak současné době je pouze porodní asistentka - návštěvní péče," dodala Hájková Klíčová.

 

Právě se děje

Další zprávy