V Česku existuje několik projektů, které se soustředí na výsadbu stromů na veřejných místech. Teď ale přichází ministerstvo životního prostředí s částkou 100 milionů korun, kterou podpoří celonárodní projekt s názvem Sázíme budoucnost, za kterým stojí Nadace Partnerství.
"Cílem je vysázet do pěti let mimo les 10 milionů stromů a následně se o ně postarat. Za každého občana naší země tedy jeden strom. Výsadba stromů významně přispívá k adaptaci na změnu klimatu, čistšímu ovzduší, podporuje zadržování vody v krajině, snižuje erozi půdy," avizuje ministr životního prostředí Richard Brabec.
Příjem žádostí začne 14. října, a ten, kdo peníze získá, může za ně zaplatit sazenice, potřebný materiál i následnou péči. "Mezi námi je řada aktivních spoluobčanů, kterým není lhostejné, jak rychle mizí stromy z okolí našich domů
i z volné krajiny a chtějí sami přiložit ruku k dílu. Naše finanční podpora je proto mířena zejména na tyto akční místní komunity," řekl Brabec s tím, že ministerstvo peníze vyčlenilo z rozpočtu Státního fondu životního prostředí
Dotace na jeden projekt může být podle jeho slov až 250 tisíc korun. "Příspěvek jsme navíc nastavili tak, že nebude potřeba prakticky žádná finanční spoluúčast, aby na něj mohl dosáhnout kdokoliv, kdo má zájem se podílet na navrácení stromů zejména do měst a obcí," dodal ministr. Chce, aby zájemci osázeli listnatými stromy veřejně přístupná místa měst a obcí, umístěná přímo v zástavbě a v jejím okolí.
Toto je rozhovor se starostou Říčan Vl. Kořenem, který jsem dělal jako součást dnešního ranního článku na @Aktualnecz o sázení stromů. Jde o výborný projekt, s nimž přišla Nadace Partnerství. Říčany jsou v sázení skvělé, což pocítíte i z rozhovoru. A ano, je to ten z TV :) pic.twitter.com/VF0kOVnZbe
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) October 2, 2019
Miroslav Kundrata z Nadace Partnerství přiznává, že když začali přemýšlet o 10 milionech stromů, nejdříve se toho lekli. "Je to ambiciózní plán, který jsme probírali ze všech stran. Když jsme se potom potkali s ministrem životního prostředí, řekli jsme si, že do toho půjdeme," uvedl. Zároveň upozornil, že s ministrem probírali kromě financování také zjednodušení dotačních programů.
Projekt výrazně podporuje také Vladimír Kořen, starosta Říčan, ve kterých už bylo vysázeno velké množství stromů. "Člověk musí tomu projektu především věřit a mít to srdce a vědomí, že chce změnit českou krajinu i česká města a chce pro krajinu něco udělat," řekl Kořen, který všem zájemcům o sázení doporučuje, aby si klikli na web sazimebudoucnost.cz. "Každý tam najde rady pro jednotlivce, spolky i pro starosty a obce, jakým způsobem postupovat.
Vyřizování žádostí bude jednoduché a rychlé, slibuje fond
O peníze se můžou hlásit místní organizace, úřady, firmy, školy, komunity, spolky, skupiny aktivních lidí i jednotlivci. "Jediné zásadní kritérium, které musí žadatel splnit, je prokázat legitimní vztah k místu výsadby," sdělil ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman. To znamená, že zájemce se prokáže trvalým bydlištěm, nájemní smlouvou, nebo vlastnictvím pozemku, na kterém chce sázet, v případě právnických osob bude úřad požadovat sídlo nebo působnost v místě výsadby, případně vlastnictví pozemku.
Podle ředitele je hlavní výhodou programu to, že pokryje organizátorům komunitního sázení 100 procent výdajů za nákup materiálu na výsadbu, ochranu a následnou péči o nové stromy. Příspěvek bude možné čerpat například na nákup sazenic, substrátu, kotvení, hnojiva, ochrany kmene či zavlažovacích vaků, ale i na zajištění odborného posudku a související publicity. "V programu nám jde o zapojení lidí z místních komunit na dobrovolnické bázi, a proto ani neuvažujeme, že by se výsadba prováděla
dodavatelsky," tvrdí Valdman a slibuje jednoduchou administrativu
a rychlé zpracovávání žádostí.
"Žádosti přijímáme elektronicky, došlé projekty budeme vyhodnocovat a schvalovat průběžně. Držet se budeme našeho pravidla tří týdnů," avizuje Valdman. V praxi to znamená, že do tří týdnů od podání žádosti se žadatel dozví, zda je žádost v pořádku, či zda má odstranit případné nedostatky.