Milion stromů pro Prahu bude. Zeleň přibude do každé opravované ulice, tvrdí náměstek

Jakub Heller Jakub Heller
4. 3. 2019 18:33
Jedním z předvolebních slibů, na který piráti v Praze lovili voliče, byl záměr vysázet v metropoli milion nových stromů během následujících dvou volebních období. Jeho splnění má na starosti náměstek Petr Hlubuček (STAN). V ulicích podle něj ročně přibude několikanásobně více stromů, než tomu bylo v předchozích letech. Novou zeleň dostane každá opravovaná ulice. Mimo to budou na okraji metropole vznikat nové lesy.
Alej v Belgické ulici v Praze
Alej v Belgické ulici v Praze | Foto: http://alejroku.cz

Pirátský slib vysadit během příštích osmi let milion stromů se mnohým zdál jako laciné plácnutí do vody a těžko uvěřitelné číslo. Jen pro představu, ve známém parku Stromovka je asi dvacet tisíc stromů, tedy pětsetkrát méně, než piráti slibovali.

Stačí však nahlédnout do údajů magistrátu z posledních let a ukáže se, že nejde o nesmysl, ale spíš o šikovný politický marketing. Za minulé volební období, tedy za poslední čtyři roky vládnutí předchozí koalice, totiž Praha vysadila celkem 420 tisíc stromů. Kdyby tak stávající vedení magistrátu pouze pokračovalo stejným tempem, dostalo by se za osm let na číslo 840 tisíc a od toho už k milionu není daleko.

Háček je v tom, že většina z milionu stromů se zřejmě neobjeví tam, kde by je možná Pražané po oznámení pirátů čekali. Ze zmíněných již vysazených 420 tisíc stromů jich totiž jen 2100 roste v uličních stromořadích a parcích a dalších 1300 sazenic zasadilo město ve svých ovocných sadech. Přímo na očích tak mají obyvatelé a návštěvníci metropole méně než procento z celkové výsadby.

"Nejvíce stromů bylo nově vysázeno v rámci zalesňování původně zemědělské půdy," vysvětluje mluvčí magistrátu Vít Hofman. Šlo převážně o městské pozemky v částech města, které jsou od širšího centra poměrně vzdálené, jako jsou Vinoř, Běchovice či Slatina.

Tento poměr by se však podle náměstka pro životní prostředí Petra Hlubučka (STAN) měl v příštích letech změnit. Přiznává, že stále se budou stromy nejvíce sázet na okraji města, ale přibýt jich má také v ulicích.

"A to řádově. Všude tam, kde budeme rekonstruovat technickou infrastrukturu města, což jsou převážně sítě uložené v ulicích, počítáme kromě chodníků, zastávek a mobiliáře také s instalací zeleně. Skutečně všude," říká Hlubuček. Příkladem má podle něj být třeba Vinohradská ulice, jejíž rekonstrukce začne zanedlouho. 

Za tímto účelem teď město připravuje akční plán výsadby na příští osmileté období a podílet se na něm mají jak městské části, tak firmy jako Lesy Praha, Dopravní podnik i TSK. 

Další tisíce stromů zasadí hned na jaře

Pokračovat má i výsadba nových lesů a parků. "Tam, kde šlo sázet okamžitě, se už sázelo minulé volební období. Teď nás čekají spíše složitější území, kde je třeba hlubší diskuze s městskými částmi a s majiteli pozemků a mnohdy změny územních plánů. Ale jsem přesvědčen, že se za těch osm let na milionu vysazených stromů dostaneme, a dokonce ho výrazně překročíme," říká Hlubuček.

Jen na jaro letošního roku má podle mluvčího Hofmana magistrát připravené projekty na zalesnění několika území v pražských Satalicích, Běchovicích a Holyni přibližně 130 tisíci stromky. Na obnovu pražských parků má pak pro letošek město v rozpočtu 68 milionů korun, dokončena má být například revitalizace Stromovky.

Jeden strom za 30 tisíc

Zatím není jasné, kolik bude slibovaný milion stromů Prahu stát. Záležet totiž bude právě na tom, kolik z nich přibude přímo v ulicích. Zatímco totiž lesnická sazenice vyjde jen na několik desítek korun, výsadba solitérního stromu v parku už stojí 10 až 15 tisíc dle jeho druhu a velikosti, a za jeden exemplář v pouličním stromořadí město zaplatí dokonce minimálně 30 tisíc korun. "Náš sedmdesátimiliardový rozpočet to ale rozhodně unese," ujišťuje Hlubuček.

Úvahy o pražských stromech navíc komplikuje i to, že nikdo nestanovil, co lze za strom počítat a co už ne. "Stávající počet stromů v Praze se tak dá pouze odhadovat, a to skutečně jen řádově. Logicky jsou započítávány i stromy na lesních pozemcích, a tak jdou počty do milionů. Pravděpodobně je stromů v Praze více než deset milionů," uzavírá Hofman.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Policie porušila práva osmi lidí, když je nepustila protestovat proti Prague Pride, rozhodl soud

Policie zasáhla do práv osmi lidí, když je v roce 2014 nevpustila na průvod Prague Pride, kde chtěli proti akci protestovat. V úterý o tom nepravomocně rozhodl Obvodní soud pro Prahu 7. Žalobcům ale soud nepřiznal náhradu nemajetkové újmy, podle verdiktu je pro ně dostatečnou satisfakcí konstatování zásahu do práva. Soudy už jednou žalobu v minulosti zamítly, rozsudky ale zrušil Ústavní soud. Proti rozhodnutí mohou obě strany podat odvolání.

Ústavní soud ve svém rozhodnutí v létě 2019 konstatoval, že policie má právo někomu prostřednictvím výzvy nařídit, aby nevstupoval na konkrétní místo, musí ale buď reagovat na chování daného člověka, nebo musí mít důvodné podezření, že má osoba v úmyslu použít násilí, případně násilím vyhrožovat anebo jinak narušit pokojné shromáždění. Právě právním názorem Ústavního soudu se obvodní soud řídil.

Soudce Jan Kobera tak v úterý rozhodl, že žaloba byla důvodná a výzva policie nebyla v souladu se zákonem. Policie podle něj měla mít konkrétní skutkové poznatky o tom, že by ze strany protestujících proti průvodu mohlo dojít k násilnému jednání. Žalobci požadovali za zásah do svých práv i náhradu nemajetkové újmy 20.000 korun, tu jim však soud nepřiznal. Ministerstvo vnitra, pod které policie spadá, jim musí zaplatit pouze náhradu nákladů řízení. Jednomu z žalobců ale soudy už v minulosti přiřkly 5000 korun za to, že byl neoprávněně zbaven osobní svobody.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 34 minutami

Dálnice D1 je po nehodě kamionu již v obou směrech znovu průjezdná

Dálnice D1 je po nehodě kamionu za Brnem 169. kilometru u Domašova na Brněnsku už průjezdná v obou směrech. Policie zhruba po 14 hodinách v 9:30 obnovila provoz směrem na Prahu, zhruba o hodinu později i provoz směrem na Brno, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku a zcela zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl už dřív mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek.

V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. Policie dnes ráno na twitteru uvedla, že v noci se podařilo havarovaný kamion vyprostit. Bylo ale třeba vozovku ještě uklidit, bylo také nutné opravit poničené dopravní značení a betonová dělící svodidla.

Kolona kamionů směrem na Prahu kolem 8:30 dosahovala zhruba 12 kilometrů, směrem na Brno byla zhruba sedmikilometrová. Doprava kolabovala především na objízdných trasách, kde se v ranní špičce tvořily kolony.

Zdroj: ČTK
Další zprávy