Olomouc - Státní zástupce, který se podílel na politickém procesu komunistického režimu, nemůže dostat bezpečnostní prověrku.
Rozhodl tak Nejvyšší správní soud při projednávání případu Ladislava Jarnota z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.
Jarnot se v roce 1981 coby prokurátor podílel na vykonstruovaném politickém procesu proti skupině moravských katolických disidentů, kteří v samizdatu distribuovali "závadnou literaturu".
Soud tehdy disidentům, mezi nimiž figuroval i známý kněz František Lízna, rozdal za nedovolené podnikání tresty od dvaceti do šestatřiceti měsíců vězení. Nejvyšší soud po revoluci všechny rehabilitoval.
Jarnot v roce 2001 požádal o vydání osvědčení pro styk s utajovanými skutečnostmi. Národní bezpečnostní úřad ale na základě jeho minulosti rozhodl, že je osobou bezpečnostně nespolehlivou, a proto mu osvědčení nevydal. Toto rozhodnutí včera potvrdil i Nejvyšší správní soud.
"Nejvyšší správní soud ve shodě s městským soudem i NBÚ vyhodnotil postoje stěžovatele projevené v letech 1981 a 1991 jako činnost směřující k potlačení lidských práv a svobod, která je dle zákona o ochraně utajovaných skutečností bezpečnostním rizikem," uvedl mluvčí soudu Michal Lovritš.
Jarnot dodnes pracuje jako státní zástupce na Vrchním státním zastupitelství v Olomouci.
Soud: Nebyl jen kolečko v soustrojí
Státní zástupce se před veřejností i soudem hájil tím, že byl jen "pěšákem".
"Neměl jsem ani spisový materiál a v obžalobě nic nenaznačovalo politický charakter procesu. Šlo o to, že se něco tisklo, nikoliv o to, co se tisklo. Neměl jsem tehdy zkušenosti. Byl jsem jen pěšák, kolečko v soustrojí, které využili a které mělo u soudu splnit svůj úkol," hájil se již před lety Jarnot.
Nejvyšší správní soud tyto argumenty neuznal.
"V žádném případě nelze přijmout tezi stěžovatele, že byl v daném řízení pouze nástrojem v rukou nadřízených. Politické povahy trestního řízení si musel být vědom, přesto navrhl nepřiměřené tresty, čímž se podílel na tvrdé represi vůči obžalovaným. Toto jednání je stěžovateli přičitatelné a nese za ně plnou odpovědnost," uvádí se v rozsudku.
O práci zastupitel nepřijde
Ladislav Jarnot může i přes rozhodnutí soudu zůstat ve stávající funkci.
"Bezpečnostní prověrky nejsou podmínkou pro výkon práce státního zástupce," uvedla mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Markéta Ševčíková. "Nemůže již pouze pracovat na případech v režimu utajení," dodala.