Srba, jenž plánoval vraždu novinářky, požádal o svobodu

Markéta Chaloupská
8. 7. 2010 15:56
Nekdější sekretář ministra zahraničí požádal na konci června o podmínečné propuštění
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Bývalý generální sekretář ministerstva zahraničí Karel Srba, který byl odsouzen za přípravu vraždy novinářky na dvanáct let vězení, má šanci dostat se po osmi letech na svobodu.

Podle zjištění Aktuálně.cz si totiž podal na konci června žádost o podmínečné propuštění. V nejbližších týdnech by o ní měl rozhodnout plzeňský okresní soud.

Srba chce využít možnosti, aby mu soud odpustil třetinu trestu odnětí svobody.

"Dne 21.6. 2010 k nám byla doručena žádost. Ještě ale nebylo rozhodnuto," řekl Aktuálně.cz místopředseda soudu pro věci trestní David Protiva.

Stejnou informaci potvrdila i mluvčí Vězeňské služby Markéta Prunerová.

Karel Srba byl v roce 2003 potrestán za přípravu vraždy novinářky Sabiny Slonkové. Reportérka, která dnes působí v Aktuálně.cz, v té době psala o korupci na ministerstvu zahraničí, v níž byl Srba zapleten.

Svůj trest si někdejší "pravá ruka" sociálně demokratického exministra Jana Kavana odpykává již pár měsíců v plzeňské věznici na Borech. Sem byl převezen z pražského Pankráce.

Nejlépe se tenis hraje v...

Ještě předtím pobýval ve věznici s dohledem v Hradci Králové, v jedné z nejmírnějších zařízení u nás.

To de facto znamená, že se zde mohl pohybovat po celém objektu věznice a nebyl zavřený na cele. Navíc mohl dojíždět do práce mimo věznici.

Odsouzení si v této věznici navíc mohou zahrát fotbal, tenis nebo například nohejbal. Ve vězení se také mohou učit angličtinu nebo chodit na počítače.

Proč si muž odsouzený za přípravu vraždy odpykával část trestu ve vězení určené zpravidla pro vězně s nedbalostními trestnými činy, nechtěla oficiální místa vůbec komentovat.

Černé obchody na ministerstvu?

Kdo je Karel Srba?
Autor fotografie: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Kdo je Karel Srba?

  • Karel Srba byl odsouzen v roce 2003 za přípravu nájemné vraždy novinářky Sabiny Slonkové
  • Vadilo mu, že psala o tom, jak přišel k milionovému majetku
  • Srba si podle verdiktu na vraždu najal - přes svou přítelkyni Evu Tomšovicovou - recidivistu Karla Rziepela alias Citrona; ten však vše nahlásil policii
  • Srba za přípravu vraždy nejdříve dostal osm let, pak mu trest soudci zvýšili na dvanáct

Nájemná vražda není jedinou Srbovou kauzou, kterou soud řešil.

Mimo jiné se také zabýval třemi případy zpronevěry a korupce na ministerstvu zahraničních věcí, kde Srba za Kavana působil. Ani v jednom případě ale zatím nebyl odsouzen.

Na konci července má soud projednávat kauzu finančních machinací kolem státního zámku Štiřín. Žalobkyně viní Srbu a některé jeho spolupracovníky z toho, že ošidili stát o více než 13 milionů.

Skandál, který je spojen se jménem Srba, propukl také okolo nevýhodného pronájmu Českého domu v Moskvě. Státu vznikla škoda přesahující 26 milionů korun. Srbu ale soud na konci roku 2009 osvobodil.

Mimo jiné také policie zjistila, že se v resortu zahraničí při stavebních zakázkách na rekonstrukce ambasád v zahraničí uplácelo. Žalobkyně vyčíslila škody způsobené navýšením cen rekonstrukčních prací v českých zastupitelských úřadech v Keni, Alžírsku a Chorvatsku na téměř 9 milionů korun.

Ani za to ale bývalý generální sekretář ministerstva zahraničí ve věznici nesedí.


 

Právě se děje

Další zprávy