Praha - Kampaň s olympijskou vítězkou Barborou Špotákovou a dalšími reprezentanty, v níž jde o to, aby stát finančně podpořil sportování mladých, našla v parlamentu alespoň částečnou odezvu.
Poslanec ČSSD Ladislav Šincl spolu s Michalem Doktorem z ODS navrhují podle zjištění Aktuálně.cz do novely zákona o loteriích změny, které by sportu přinesly ročně půl až tři čtvrtě miliardy z daní odvedených loterijními společnostmi.
Peníze by se přidaly k sumě, kterou svazy dostávají ze státního rozpočtu prostřednictvím ministerstva školství. Na příští rok navrhuje ministr financí částku 620 milionů korun, a Šinclův a Doktorův návrh by tak příděl zdvojnásobil.
Sportovní svazy, za nimiž stojí lidé, kteří během pádu Sazky - dříve významného zdroje peněz pro sport - usilovali o pád Aleše Hušáka, však chtěly získat celkem 2,2 miliardy.
Jen Malta a Bulharsko šetří na sportu víc
Česká republika je mezi zeměmi EU třetí nejhorší, pokud jde o podporu sportu ze státních peněz. Méně dostávají sportovci už jen v Bulharsku a na Maltě. "Protihušákovské" svazy proto rozjely kampaň Hvězdy nepadají z nebe, aby upozornily, že výchova olympijských vítězů - třeba Barbory Špotákové - není zadarmo.
Ministerstvo financí se k návrhu obou poslanců staví neutrálně. "Lze podpořit užití dílčího odvodu na financování sportu," uvádí o něm. Nechce však peníze poukázat na zvláštní sportovní fond, ale jako další zdroj právě do rozpočtu ministerstva školství. S tím jsou sportovní svazy srozuměny a v kampani garantují, že "peníze budou v převážné míře použity na podporu sportu mládeže."
Tři čtvrtě miliardy navíc
Ladislav Šincl podal ve sněmovně dva návrhy, jak stamiliony z hazardu sportovním svazům zajistit. "Při hlasování může nastat situace, že by se o první variantě nehlasovalo, a 'záložní' návrh zvyšuje šance, že bychom cíle alespoň částečně dosáhli," řekl Aktuálně.cz poslanec.
Ve fotogalerii: Podívejte se, kolik bral šéf Sazky Aleš Hušák
První návrh navrhuje uvalit na kurzové sázky odvod ve výši 15 procent a veškerý výnos poslat s určením výlučně na sport do státního rozpočtu. Ve druhém případě navrhuje Šincl totéž, ale s odvodem ve výši 10 procent.
Sociální demokrat tvrdí, že změny nepřipravil pod vlivem kampaně sportovních svazů. "Své návrhy jsem podal, protože jsem slíbil kolegům Pavlu Plocovi a Jiřímu Šlégrovi a dalším, že něco pro sport zkusím vymyslet."
Sportuje dva a půl milionu lidí
Sportu se věnuje na vrcholové i rekreační úrovni organizovaně přes dva a půl milionu Čechů. Podle údajů z Ekonomického fóra v Davosu z roku 2009 jedna koruna investovaná do sportu ušetří čtyři koruny ve zdravotnictví.
Český sport byl dosud financován ze státního rozpočtu a z výtěžků Sazky. Stát v posledních letech příspěvek snižuje a krachem Sazky sport o druhý zdroj přišel úplně.
"Nyní hrozí, že sport přijde kvůli novému zdanění loterijního průmyslu asi o 1,5 miliardy," řekl místopředseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.
Chybí peníze především na sport mládeže. Systém je postaven na dobrovolnících, chybí stále více profesionální pracovníci. Pokud se včas nezasáhne, hrozí kolaps systému," uvádí analýza sportovních svazů připravená pro poslance.
Špatná je situace i pokud jde o strukturu příjmů sportu. Mnohem rychleji ubývají peníze určené na mládež, na reprezentace přece jen o něco pozvolněji. "ODS i Věci veřejné měly ve svých volebních programech přímo napsáno, že zajistí peníze pro sport zdaněním loterií, respektive hazardu," připomněl Kejval.
Zlatou slípku si zařízli sami
Zda se částka určená pro sport může díky Šinclovu návrhu zvýšit, ukáže další vývoj při projednávání zákona.
Jedna z řady novel loterijního zákona je nyní ve druhém čtení ve výborech a poslanci ji dostanou na stůl na schůzi, která začne příští týden.
Mezi některými poslanci přitom panuje vůči kampani sportovních svazů lehká odměřenost.
"Co je potřeba neustále činovníkům sportovních svazů opakovat, je toto: vy jste si sami zabili slepici, co snášela zlatá vejce. Vy jste měli šanci ovlivnit, co se Sazkou bude," říká pod podmínkou anonymity jeden z členů rozpočtového výboru sněmovny a poukazuje na to, že sportovní svazy jako akcionáři Sazky nechali tuto firmu dojít až do bankrotu.
"Já za sebe žádný pozměňovací návrh pod tlakem podávat nebudu," přidává se jiný člen téhož výboru Radim Vysloužil z Věcí veřejných.
Koaliční dohoda na stole
Koaliční politici se už podle informací Aktuálně.cz dohodli, jak peníze z nově zdaněného hazardu rozdělit.
Změnou bude především to, že by napříště loterijní společnosti neměly možnost přerozdělovat žádnou část svého zisku jako doposud, kdy přispívají na "veřejně prospěšné účely" podle svého uvážení. V budoucnu mají jít veškeré peníze přímo do státního rozpočtu a rozpočtu obcí.
"Není šťastné, že jsou sportovní svazy a neziskové organizace napojeny na loterijní společnosti," uvedla poslankyně z rozpočtového výboru Helena Langšádlová (TOP 09).
Výnosy z korporátní daně ve výši 19 procent by tak šly zhruba ze dvou třetin do státního rozpočtu a ze třetiny do rozpočtu obcí - bez ohledu na to, zda na svém území mají nebo nemají hrací automaty nebo kasina.
Navíc budou loterie platit obratovou daň ze zisku ve výši 20 procent - z výnosu této daně má jít 70 procent peněz přímo obcím adresně podle toho, zda na svém území hazard povolily. Zbylých 30 procent by šlo do státní kasy.
Během projednávání ve sněmovních výborech i pak přímo na jednání sněmovny se může ještě leccos změnit. Proto také kampaň sportovních svazů, ve které chtějí přesvědčit poslance, pokračuje až do 25. října.