Poženeme prodej Sazky k Ústavnímu soudu, hrozí Penta

ČTK ČTK
24. 9. 2011 20:43
Penta považuje výběrové řízení na prodej Sazky za netransparentní. PPF protesty odmítá
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Společnost Penta hodlá právně napadnout výběrové řízení na prodej Sazky. Jedním z možných kroků je i podání stížnosti k Ústavnímu soudu. Skupina PPF, jeden z nových majitelů Sazky, protesty proti regulérnosti výběrového řízení odmítá.

Penta má připraveny celkem čtyři varianty, podle kterých chce postupovat, uvedl její mluvčí Martin Danko.

Skupina PPF zatím vyzývá insolvenčního správce, aby prodej loterijní společnosti řádně dokončil. Informoval o tom mluvčí PPF Milan Tománek.

Penta nabídla 5 miliard mimo soutěž

Penta se výběrového řízení na prodej Sazky nezúčastnila, považuje ho za netransparentní. Mimo soutěž poslala insolvenčnímu správci Josefu Cupkovi nabídku, že je ochotna koupit Sazku za pět miliard korun. Cupka nabídku odmítl, protože byla mimo výběrové řízení.

Nejvyšší nabídku ve výběrovém řízení podaly finanční skupiny PPF a KKCG, které společně nabídly za Sazku 3,81 miliardy korun.

Penta výběrové řízení považuje za nezákonné a podle Danka nyní analyzuje čtyři možnosti, jak je právně napadnout. Jednou z cest je požádat soud, aby označil smlouvu o prodeji Sazky za neplatnou. Penta také zvažuje zažalovat insolvenčního správce za škody, které způsobil věřitelům, když nevyhověl nejvyšší nabízené ceně. "Penta nabídla za Sazku cenu o více než miliardu korun vyšší," uvedl Danko.

Další z možností je podle mluvčího Penty podání trestního oznámení na Cupku, že poškodil věřitele Sazky a znemožnil transparentní soutěž. Penta také zvažuje, že požádá Ústavní soud, aby celé výběrové řízení označil za neplatné.

"Všechny možnosti analyzujeme a není vyloučeno, že se vydáme všemi čtyřmi cestami," dodal Danko. Penta podle něj začne zamýšlené kroky naplňovat v horizontu jednoho týdne či deseti dnů. Penta také doufá, že vítěz tendru nezíská souhlas antimonopolního úřadu. Celé výběrové řízení by se pak muselo opakovat.

Postupovali jsme v souladu se zákonem, tvrdí PPF

PPF se ohradila proti nařčení Penty, která označila nejvyšší nabídku svých konkurentů za "legalizaci krádeže ve stylu 90. let". Podle ní zákon nedodržela Penta, když podala nabídku mimo soutěž.

"Skupina PPF, stejně jako ostatní společnosti, které se účastnily soutěže na prodej Sazky organizované insolvenčním správcem, postupovala při podání své nabídky v souladu s insolvenčním zákonem," uvedl Tománek s tím, že PPF zároveň vyzývá konkurzního správce, aby se nenechal zastrašit a řádně dokončil prodej Sazky, aby mohla pokračovat v činnosti. 

Kritiku Penty odmítá také partner PPF v tendru - skupina KKCG. Mimosoutěžní nabídku Penty podle mluvčího KKCG Dana Plovajka nelze srovnávat s oficiálními nabídkami, které byly předloženy v rámci výběrového řízení.

"Penta měla možnost se zúčastnit transparentního výběrového řízení a takovou nabídku předložit v souladu s insolvenčním zákonem a podmínkami výběrového řízení," uvedl Plovajko.

Sazka se do insolvence a následně do konkurzu dostala kvůli problémům se splácením úvěru na výstavbu pražské O2 areny. Věřitelský výbor poté schválil úvěrovou smlouvu o objemu celkově až 500 milionů korun, které slouží k zachování běžného chodu firmy. Půjčku se splatností dva roky poskytla společnost Moranda.

 

Právě se děje

před 8 minutami

U Břeclavi se srazil nákladní vůz s dodávkou. Havárie uzavřela dálnici D2 u slovenských hranic

Srážka nákladního auta a dodávky uzavřela u hranic se Slovenskem dálnici D2 ve směru na Brno. Nehoda je se zraněním, zasahují u ní záchranáři. Vyplývá to z informací policie a Národního dopravního informačního centra (NDIC). Auta se srazila na 56. kilometru D2 kolem 06:00, dálnice mezi státní hranicí a exitem 48 u Břeclavi se uzavřela o půl hodinu později.

Zdroj: ČTK
Další zprávy