Sponzoři Dne pro rodinu zařadili zpátečku. O odsuzování homosexuálů jsme nevěděli, brání se

Kateřina Chládková
28. 8. 2017 17:17
Sponzoři Dne pro rodinu, mezi které patří Nemocnice Na Bulovce, Museum Kampa i firma Sapeli, požádali o zpětné stažení loga z webu projektu, jehož letošní ročník podpořili. Nelíbí se jim spojování akce s protesty proti gayům. Podle organizátorů se jedná o štvavou kampaň, kritizované vyjádření proti homosexuálům ale na jejich webu zůstalo.
Prague Pride 2017
Prague Pride 2017 | Foto: David Kohout

Praha - Několik sponzorů se zpětně rozhodlo distancovat ode Dne pro rodinu, který každoročně ve stejný den jako průvod Prague Pride pořádá Aliance pro rodinu. Tato organizace dlouhodobě podporuje tradiční model rodiny. O stažení loga z webu Dne pro rodinu zatím požádaly tři organizace: Museum Kampa, Nemocnice Na Bulovce a Sapeli. Za účast na programu se omluvil principál společnosti Chůdadlo.

Koordinátorka akce a předsedkyně Aliance pro rodinu Jana Jochová tvrdí, že Den pro rodinu jako protest proti pochodu LGBT komunity není myšlen. Podle sponzorů je ale problém v prohlášení, které aliance prezentuje na webu akce.

"Chceme šířit pozitivní obraz rodiny založené na manželství muže a ženy ve veřejném prostoru a školství a zamezit agresivnímu prosazování homosexuálního životního stylu jako zcela rovnocennému tradičním svazkům ve školách. Děje se tak denně pod záminkou prevence homofobie či transfobie a jde o zcela umělé zastrašování," píší organizátoři na svých webových stránkách.

Za účast na události se bezprostředně po akci omluvil principál společnosti Chůdadlo Vít Procházka "Pod heslem tradiční rodiny bublá odsuzování homosexuálů a jiných menšin a snaha o omezení jejich práv," napsal Procházka a omluvil se jak pořadatelům, kterým prý nechce uškodit, tak svým přátelům z řad komunity gayů a leseb. "Znám mnoho homosexuálů, kteří jsou skvělými lidmi a rodiči. Funkční a spokojená rodina nemusí být jen ve formátu otec, matka a dítě," dodal Procházka.

Homofobie skrytá za politickou korektnost, tvrdí sponzoři

Podle Víta Procházky je problémem politická korektnost, kvůli které je poselství akce zahaleno do povídání o šťastné rodině. "Když jsem po akci pořádně pročetl webové stránky, došel mi podtext, kterého jsem si na první pohled nevšiml," sdělil pro Aktuálně.cz Procházka.

Kromě společnosti Chůdadlo se od akce zpětně odvrátili celkem tři sponzoři - Nemocnice Na Bulovce, firma Sapeli vyrábějící dveře a Museum Kampa. Jana Jochová potvrdila, že na žádost těchto organizací stáhla Aliance pro rodinu jejich loga ze stránek události.

"Den pro rodinu jsme podpořili jako akci pro rodiče s dětmi, jako způsob, jak strávit sobotní odpoledne. Informovali jsme o události a pozvali rodiny. To bychom udělali znovu. O stažení loga jsme požádali, protože nepovažujeme za vhodné se účastnit politických nebo aktivistických debat," řekl mluvčí Nemocnice Na Bulovce Martin Šalek a dodal, že se jakožto státní instituce nechtějí vymezovat vůči jakýmkoliv skupinám.

Podobně se vyjádřil i ředitel Musea Kampa Jan Smetana. "Na Den pro rodinu jsme na žádost aliance poskytli volné rodinné vstupenky na naši výstavu. Přistupovali jsme k tomu jako k akci pro rodiny s dětmi, politickou stránku události jsme neřešili," uvedl Smetana s tím, že si následně přáli stažení loga z webu, protože nechtějí být s iniciativou dále spojováni.

Podle organizátorky Jochové je kritizované prohlášení dlouhodobě veřejně k dispozici na webu události, kde si ho mohli všichni zájemci o spolupráci přečíst. Organizace, které s Aliancí pro rodinu spolupracují už několik let, si ho však všimly až nyní.

Jde o štvavou kampaň, hájí se organizátoři

Na celou záležitost upozornil na sociálních sítích novinář David Vaníček. Ve svém příspěvku vyjádřil rozhořčení nad účastí některých sponzorů na Dni pro rodinu. Jochová jednání považuje za dezinterpretaci a štvavou kampaň.

"Vytrhl z kontextu polovinu věty a začal akci prezentovat jako homofobní, dokonce s tím obvolával některé naše partnery, některým dokonce bylo vyhrožováno přerušením obchodních kontaktů. To je podle nás za hranicí novinářské i lidské etiky," řekla Jochová.

Podle Vaníčka však nikomu vyhrožováno nebylo. "Byla to spíš moje zvědavost. S partnerem jsme několika organizacím napsali soukromě a ptali jsme se, jestli se taky staví proti homosexuálům stejně jako tahle akce, nebo je to nedorozumění. Vzhledem k tomu, že nikdo neodpověděl, využil jsem sociální sítě, abych je k odpovědi popohnal," vysvětlil Vaníček, který spolu s partnerem vychovává děti a hlásí se k LGBT komunitě. Proti tradičnímu modelu rodiny ale prý nic nemá. "Prague Pride nemá tradiční rodiny ohrozit," vysvětlil.

Vaníček nesouhlasí s tvrzením, že Den pro rodinu není protest proti LGBT komunitě. "Zatímco na Prague Pride můžete klidně jít s kýmkoliv a jakkoliv, nevím, jestli bychom s partnerem a dětmi byli vítáni na Dni pro rodinu," uvedl Vaníček a doplnil, že se organizátoři netají tím, že akci již několik let záměrně pořádají ve stejný den, kdy prochází Prahou pochod Pride.

Spor se sponzory není jediným problémem, který aliance v současnosti řeší. "Naše občanská aktivita je ze strany aktivistů předmětem dlouhodobé nenávisti na sociálních sítích, mailech i telefonech, kdy jsme jako organizátoři systematicky napadáni a proklínáni," postěžovala si Jochová. Ve dvou případech prý situace vyústila v zahájení trestních řízení, která jsou momentálně ve stadiu prověřování.

Sexualita by měla zůstat v ložnicích, Prague Pride ale zakázat nemohu, říká hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy