Prahou prošel průvod hrdosti Prague Pride. Záchranáři ošetřovali muže po pádu z alegorického vozu

ČTK David Kohout, ČTK
Aktualizováno 12. 8. 2017 16:29
Centru Prahy prošel pochod hrdosti festivalu Prague Pride. Průvod zamířil z Václavského náměstí přes Příkopy, Revoluční, Nábřeží Eduarda Beneše a skončil na Letné, kde je pro účastníky připravený hudební program. Do ulic se odpoledne chystali odpůrci průvodu i extremisté. Odpoledne ve 14:00 hodin se na Ovocném trhu sešli účastníci Pochodů pro rodinu, kterou organizuje Aliance pro rodinu. Na bezpečnost a pořádek dohlíží několik desítek policistů včetně anti-konfliktního týmu.
Prague Pride 2016
Prague Pride 2016 | Foto: David Kohout

Praha - Sobotním průvodem hrdostí vyvrcholil sedmý ročník festivalu Prague Pride. V centru Prahy se krátce před polednem sešlo několik tisíc účastníků, kteří se ve 12:30 vydali centrem města na pražskou Letnou, kde akce pokračuje hudebním programem, který má za cíl upozornit na problematiku sexuálních menšin. Průvodu se účastnila i pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO), která celou akci zaštítila.

Účastníci průvod se shromáždili ve spodní části Václavského náměstí na Můstku. Průvod, jehož součástí je i 15 alegorických vozů, obešel Václavské náměstí kolem sochy sv. Václava, prošel ulicí Na Příkopě, přes náměstí Republiky, Revoluční, Řásnovku a Dvořákovo nábřeží. Dále pokračoval přes Čechův most a odtud po schodech na Letnou.

Jak informovala pražská policie, během průvodu hrdosti spadl z alegorického vozu pětatřicetiletý muž. S lehčím zraněním byl převezen do Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Policie zatím řešila pouze drobné incidenty. 

"Muž spadl z alegorického vozu v ulici Řásnovka, s pravděpodobně lehkým zraněním byl odvezen do vojenské nemocnice," uvedl mluvčí pražské záchranky Ondřej Franěk. Podle mluvčí pražských policistů Andrey Zoulové musela policie zasahovat zatím jen u drobných víceméně slovních potyček.

Do ulic vyšli i odpůrci průvodu. Asi dvě stovky lidí se zúčastnily Pochodu pro rodinu v centru Prahy. Akce odpoledne pokračuje na malostranské Kampě, kde pořadatelé připravili odpolední program. Cílem je podle organizátorů upozornit společnost na nedoceněnou roli rodiny. Obě akce uspořádala Aliance pro rodinu.

Pochod pro rodinu vyrazil po 14:00 z Ovocného trhu. Vydal se na Staroměstské náměstí a odtud ke Karlovu mostu. Po něm pokračoval na Kampu. Pochod doprovodili bubeníci a kejklíři, zúčastnilo se také velké množství dětí.

"Dnů pro rodinu je sice 365 dní v roce, nicméně v tomto dni se dostane rodina do mediálního povědomí úplně nejlépe. Je to takové vyvažování mediálního prostředí, protože my opravdu chceme, aby rodina byla centrem zájmu médií - rodina ve formátu otec, matka a děti," řekla Jana Jochová z Aliance pro rodinu.

Ve svém prohlášení pořadatelé uvedli, že chtějí ve školách zamezit "agresivnímu prosazování homosexuálního životního stylu jako rovnocennému tradičním svazkům". Podle organizátorů jsou rodiny manželů v Česku nedoceněné a znevýhodňuje je daňový systém i atmosféra ve společnosti. "Ekonomická stránka určitě není dořešená tak, aby rodiny netratily na tom, že mají více dětí," dodala Jochová.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Na světě se vloni prodalo víc zbraní, výrobci za ně utržili v přepočtu necelých 10 bilionů korun

Stovka nejvýznamnějších zbrojních koncernů loni navýšila objem prodeje zbraní o 4,6 procenta na 420 miliard dolarů (zhruba 9,7 bilionu korun). Uvedl to v pondělí ve své zprávě Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).

Podle švédského ústavu zvýšily objemy prodeje především největší koncerny. Protože ale chybí dostatečné údaje z Číny, zpráva je nezohledňuje.

Mezi zeměmi jsou jedničkou mezi prodejci zbraní Spojené státy, které loni prodaly o 7,2 procenta zbraní více než v předchozím roce a na celosvětovém prodeji zbraní se podílely 59 procenty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy