Společnost ignoruje ženské zdraví. O menopauze ani endometrióze se příliš nemluví

ČTK ČTK
před 2 hodinami
Společnost podle odborníků i pacientek dostatečně nereflektuje problémy specifické pro zdraví žen. Témata, která jsou pro ně důležitá, se často mění s věkem. Málo se mluví například o menstruaci, endometrióze, osteoporóze nebo menopauze, přitom je se potřeba se jim věnovat už během vzdělávání. Zaznělo to na odborné konferenci Rozhovory o zdraví aneb co (ne)víme o zdraví žen.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

"Ženy mají možnost ovlivnit nejen své zdraví, ale zdraví celé své rodiny, protože rozhodují celou řadu otázek," uvedla v diskusi odbornice na veřejné zdraví Eliška Selinger ze Státního zdravotního ústavu. Zároveň ale podle ní mají ženy méně volného času k péči samy o sebe. Právě na ně by proto mohly víc dopadnout zvažované bonusy či malusy z veřejného zdravotního pojištění pro lidi, kteří navštěvují preventivní prohlídky, zdravě se stravují nebo věnují více času pohybu.

Některé nemoci se výrazně častěji vyskytují u žen, například řídnutí kostí čili osteoporóza postihuje 40 procent osmdesátiletých žen. "Její sledování a léčba je v České republice na čele pelotonu Evropy. Věřím, že to budu moci brzy říct i o endometrióze," řekl na úvod konference ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Endometriózou, při níž děložní sliznice prorůstá mimo dělohu, trpí zhruba každá desátá žena, myomy se objevují u třetiny třicátnic, u padesátnic až u každé druhé. Projevuje se silnou a bolestivou menstruací, je také častou příčinou neplodnosti. Podle zkušeností některých pacientek trvá i několik let, než se dostanou ke správné diagnóze. Podle Válka by měla příští rok vzniknout specializovaná centra, v plánu jich je deset.

Zdravotní témata, která jsou pro ženy důležitá, se v průběhu života mění. Jako výstup z diskusní skupiny mladých žen zaznívala například témata menstruace, hormonální antikoncepce a sexuální výchovy včetně zdravých vztahů. "Řešením je včasné, systematické a podložené vzdělávání o těchto problémech," řekla v diskusi studentka posledního ročníku gymnázia Anna Geröová.

Ženy v pozdějším věku zase řeší zdravotní problémy související v těhotenstvím, porodem nebo naopak neplodností. "Jde o skokový nárůst fyzické a psychické zátěže. Výzvy, na které nebývají ženy dostatečně připraveny," uvedla urbánní geografka Lucie Pospíšilová. Důležité je proto podle ní i téma duševního zdraví, zejména dlouhé čekací doby a vysoké finanční náklady.

Lenka Kapsová napsala knihu Padesátka: Čím žijí ženy v období přechodu právě proto, že o období, kdy postupně ženě skončí menstruační cyklus, nenašla v době, kdy se s ním setkala, dostatek informací. Spousta žen začne mít podle ní v době menopauzy pocit, zda nepřestává být plnohodnotnou ženou. Ženy podle ní potřebují svoje tělo zvyknout na úbytek hormonů i na fyzické a psychické příznaky jako je emoční labilita, přibývání na váze nebo řídnutí kostí. Málo se podle ní ale ví, že některé z nich je možné řešit, není třeba si na ně zvyknout.

 

Právě se děje

Další zprávy