Splněné varování, proti státu míří první solární žaloba

Pavel Baroch
2. 2. 2011 10:20
ČEZ Distribuce a šéf Energetického regulačního úřadu odmítli připojit panely
Foto: Jan Langer

Malá Hraštice - Budeme se bránit u soudu, volali solární podnikatelé, když vláda a další státní úřady loni prudce změnily podmínky ve fotovoltaickém byznysu.

Teď se jejich varování začíná naplňovat. K soudu míří první žaloba na státní společnost ČEZ Distribuce a Energetický regulační úřad za to, že zakázaly připojit do sítě sluneční elektrárnu v Malé Hraštici mezi Prahou a Příbramí.

"V následujících dnech žalobu doladíme a příští týden ji podáme," řekl Aktuálně.cz právník Luděk Šikola, který ve sporu se státními organizacemi zastupuje společnost Mesana Real.

"Cítíme se podvedeni, cítíme křivdu," řekl Aktuálně.cz jednatel společnosti Jan Šmejkal, který marně usiloval o potřebná povolení k tomu, aby mohl solární park o výkonu 1,8 megawattů postavit a připojit do sítě. "Máme v tom skoro sedm milionů korun," dodal Šmejkal.

ČEZ: Předběžný souhlas není souhlas

Příběh s fovovoltaickým parkem ve středních Čechách začal před bezmála dvěma roky, kdy firma, v níž je Šmejkal podílníkem, koupila společnost Mesana Real s rozpracovaným projektem sluneční elektrárny.

"Byla na ideálním pozemku, mírně se zvedá na jih, nezastiňují ho žádné stromy. V průmyslové zóně, není tam žádné pole," ukazuje Šmejkal na plánek s vyznačeným obdélníkem pod obcí Malá Hraštice.

Příběh jiné solární elektrárny, která má stejné potíže:

Součástí projektu bylo i stanovisko o připojení, v němž ČEZ Distribuce předběžně souhlasil s připojením solárního parku do sítě po splnění několika podmínek.

"ČEZ si vyžádal i studii připojitelnosti, což jsme samozřejmě splnili a na začátku roku 2010 předložili," popisuje Šmejkal. Studie, která vycházela z údajů ČEZ, potvrdila, že elektrárna může být k síti připojena, aniž by to způsobilo technické potíže.

Jenže pak se projekt zadrhnul. A ČEZ Distribuce na konci února 2010 panu Šmejkalovi napsal, že předběžný souhlas s připojením do sítě je mu takřka k ničemu.

"Předběžné stanovisko je pouze informativní a žádnou ze stran k ničemu nezavazuje, ani nerezervuje kapacitu pro připojení do výroby," stálo v dopise od distribuční společnosti.

Oprava elektrického vedení po vichřici u silnice na Písek u obce Čimelice.
Oprava elektrického vedení po vichřici u silnice na Písek u obce Čimelice. | Foto: Ondřej Besperát

Máte smůlu, nepřipojíme vás

O měsíc později pak státní ČEZ Distribuce už Šmejkalův solární park v Malé Hraštici ve středních Čechách jednoznačně odmítla.

Jako argument posloužila žádost další státní společnosti ČEPS, aby se do sítě nezapojovaly žádné nové solární a větrné elektrárny, protože jich je moc a mohly by přetížit elektrizační soustavu.

"ČEZ Distribuce má mimo jiné povinnost nepřipojit zdroj elektrické energie, pokud by tím došlo k ohrožení spolehlivého provozu distribuční soustavy," stojí v dopise elektrárenské skupiny.

"Z aktuálních informací, které ČEZ Distribuce obdržela především od ČEPS a z aktuálních analýz vyplývá, že součet instalovaného výkonu realizovaných fotovoltaických a větrných elektráren a objem vydaných kladných stanovisek k připojení překračuje bezpečný limit pro spolehlivý provoz distribuční soustavy České republiky."

Jedna elektrárna s povolením, druhá bez

Jana Šmejkala zamítavé stanovisko překvapilo. Zvláště po zkušenostech s jinou fotovoltaickou elektrárnou, která jeho firma postavila ve Velké Hleďsebi u Mariánských Lázní o výkonu 500 kilowattů.

"Tady ČEZ splnil všechno, co slíbil," konstatuje Šmejkal. Dodal, že podmínkou připojení této elektrárny do sítě bylo namontování speciálního zařízení, které umožňuje odpojit část nebo celý výkon solárního parku od sítě - pokud by se objevily potíže v distribuční soustavě.

V případě elektrárny v Malé Hraštici ovšem ČEZ Distribuce nic takového nepožadoval a rovnou odmítl panely připojit.

U energetického úřadu (ne)vyhrál

Jan Šmejkal se proti rozhodnutí ČEZ odvolal k Energetickému regulačnímu úřadu, který podobné spory jako arbitr řeší. Ještě před tím zjišťoval Šmejkal názor úřadu na původní stanovisko ČEZ Distribuce.

"Po prostudování vámi předaných dokladů se domníváme, že původní kladné stanovisko je stále platné," napsal mu úřad. A v červnu 2010 přišlo rozhodnutí, které Šmejkala potěšilo: energetický úřad rozhodl, že ČEZ musí jeho elektrárnu připojit.

Jenže Šmejkalova radost trvala jen do září. ČEZ Distribuce se odvolala k předsedovi Energetického regulačního úřadu Josefu Fiřtovi, který rozhodnutí svých podřízených zrušil a vrátil k novému projednání.

Proti plánovanému zdanění fotovoltaiky demonstrovalo před Poslaneckou sněmovnou několik desítek majitelů solárních elektráren.
Proti plánovanému zdanění fotovoltaiky demonstrovalo před Poslaneckou sněmovnou několik desítek majitelů solárních elektráren. | Foto: Martina Machová

Úředníci pak znovu rozhodli v souladu s Fiřtovým stanoviskem, že ČEZ Distribuce je v právu. Šmejkal se sice zkusil odvolat, ale to už věděl, že u státních úřadů prohrál. Předseda Fiřt letos 11. ledna jeho odvolání zamítl.

Stát nás podrazil, tvrdí podnikatel

Jan Šmejkal je přesvědčen o tom, že stát jeho firmu prudkou změnou podmínek pro solární podnikání podrazil.

"Stát chtěl splnit svůj závazek Evropské unii s osmiprocentním podílem obnovitelných zdrojů a nastavil určité podmínky, za kterých jsme do toho šli," řekl Aktuálně.cz Šmejkal, jehož hlavním podnikatelským oborem je výroba plastů.

Kdyby tušil, jak stát otočí, nikdy by své miliony do fotovoltaiky neinvestoval. "Před dvěma lety nás nenapadlo, jak se to všechno vyvine. Nechali jsme v tom všechny peníze, co jsme vydělali," stěžuje si Šmejkal.

Stát slíbil, že podpoří malé instalace na střechách. Zatím to nesplnil:

Podobně jako on jsou na tom desítky dalších podnikatelů, někteří utopili v solárních parcích desítky milionů korun a mají vysoké půjčky.

"Jsme v zoufalé, bezvýchodné situaci," svěřil se Aktuálně.cz otec z rodinné firmy Solar HK, která investovala na 140 milionů korun do fotovoltaického parku na okraji Hradce Králové, který je sice už čtyři měsíce postavený, ale stále není připojen do sítě.

Náhrada škody ve druhém kole

Jednatel společnosti Mesana Real Jan Šmejkal doufá, že aspoň uspěje u soudu. Podle jeho právního zástupce Luďka Šikoly ovšem blížící se soud bude pouze prvním kolem. Podle Šmejkal vyhraje, bude následovat druhá žaloba na náhradu škody.

Z energetického auditu, který si Šmejkal nechal vypracovat, vyplývá, že jeho středočeská elektrárna by jen v letošním roce měla hrubý výnos 20 milionů korun.

 

Právě se děje

Další zprávy